21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Halloween w Seulu: Tłum zabija co najmniej 151 osób w regionie Itaewon w Korei Południowej

Halloween w Seulu: Tłum zabija co najmniej 151 osób w regionie Itaewon w Korei Południowej


Seul, Korea Południowa
CNN

Pierwsze wielkie święto Halloween w Korei Południowej od czasu zakończenia ograniczeń Covid przekształciło się w tragedię w sobotnią noc, w której uczestniczyło co najmniej 151 osób. Ludzie, głównie nastolatkowie i młodzi dorośli, ginęli, gdy imprezowicze przepływali przez wąską uliczkę w popularnej dzielnicy nocnego życia w Seulu, powiedzieli urzędnicy.

Władze wciąż badają przyczynę wypadku, ale Choi Seung-bum, szef straży pożarnej w Yongsan-gu, powiedział, że to „domniemana panika” i że kilka osób zginęło, raniąc co najmniej 82 osoby.

Powiedział, że wśród zabitych było co najmniej 19 cudzoziemców, w tym osoby z Iranu, Norwegii, Chin i Uzbekistanu.

Prezydent Korei Południowej Yoon Seok-yeol odbył nadzwyczajne spotkanie we wczesnych godzinach niedzielnych Później odwiedził scenę, aby otrzymać odprawę od urzędników ratunkowych.

Zwracając się do narodu, nazwał okres żałoby narodowej „aż do zakończenia incydentu”.

„Tragedia nie powinna się wydarzyć w środku Seulu zeszłej nocy w Halloween” – powiedział Yoon. „Modlę się do Boga za tych, którzy zginęli w nieoczekiwanym wypadku i mam nadzieję, że ranni szybko wyzdrowieją”.

Dziesiątki tysięcy biesiadników zgromadziło się w dzielnicy klubów nocnych Itaewon w sobotę wieczorem, aby cieszyć się pierwszym świętem Halloween w Korei Południowej od czasu zniesienia ograniczeń dotyczących tłumu i zasad dotyczących masek na twarz nałożonych przez pandemię COVID-19.

Naoczni świadkowie powiedzieli, że jeszcze przed wybuchem chaosu imprezowicze byli tak ciasno upchani w wąskich uliczkach, że trudno było się po nich poruszać.

„Widziałem ludzi zmierzających na lewą stronę i widziałem osobę zbliżającą się z drugiej strony. Tak więc osoba w środku zacięła się, więc nie mieli możliwości komunikowania się i nie mogli oddychać” – powiedział świadek Song Sehyun CNN. Powiedział, że przestrzeń jest jak „zatłoczone metro”.

Filmy opublikowane w mediach społecznościowych pokazują ludzi, którzy naciskają na innych imprezowiczów, gdy leżą na podłodze w oczekiwaniu na pomoc medyczną.

READ  Pociągi i szkoły uderzają, gdy francuskie związki zawodowe wzywają do strajku w obliczu rosnącej inflacji

„Widzieliśmy scenę z filmu… jak rzeczy, które dzieją się podczas wojny”, powiedział Reuterowi 21-letni Witness Park Jong Hoon. „Wykonywali resuscytację tu i tam, a ludzie pędzili tam, gdzie nic nie było kontrolowane. To było całkowicie poza kontrolą”.

Władze otrzymały pierwsze doniesienia o „chowaniu” ludzi w tłumie około godziny 22.24 w sobotę.

Niektórzy ludzie dostali się do „zatrzymania krążenia”, podała agencja informacyjna Yonhap, i przypisała to oświadczenie władzom straży pożarnej. Urzędnicy służb ratunkowych pomogli co najmniej 81 osobom w dzielnicy Itaewon w Seulu, które zgłosiły „trudności z oddychaniem”. Jednak wczesne sugestie dotyczące wycieku gazu lub pożaru zostały odrzucone.

Zespoły ratunkowe pracują na miejscu, w którym dziesiątki osób zostało rannych podczas festiwalu Halloween w Seulu w Korei Południowej, 29 października 2022 r.

Policja zamknęła teren, a filmy w mediach społecznościowych pokazały ludzi Ubrani w kostiumy na Halloween, leżeli na ulicach i na noszach, gdy ratownicy udzielali pomocy i ustawiały się kolejki karetek do transportu rannych.

Choi Jae-won, szef Centrum Zdrowia Yongsan, powiedział, że dziesiątki osób zostało zabranych do pobliskich placówek. Władze dodały, że ciała ofiar trafiały do ​​wielu szpitali.

Władze miasta Seul otrzymały doniesienia o zaginionych osobach, ponieważ przyjaciele i rodziny szukali osób, o których wiadomo, że byli na tym wydarzeniu i nie wracali do domu.

W niedzielę policjanci sprawdzili chodnik pod kątem rzeczy osobistych i odcięli identyfikację, próbując ustalić ostateczną liczbę rannych i zabitych.

Ludzie przyjeżdżają do Seulu z całej Azji, aby świętować Halloween w Itaewon, a tegoroczne wydarzenie było postrzegane jako mile widziany powrót do obchodów po pandemii. Hotele i zarezerwowane imprezy w sąsiedztwie były mocno zarezerwowane i oczekiwano dużych tłumów.

Jednak tuż przed północą uroczystości przybrały mroczny obrót, ponieważ z tłumu rozległy się pierwsze wołania o pomoc.

Świadek Song powiedział, że wcześniej w nocy musiał przebić się przez tłum, aby zejść z ruchliwych ulic. „Miałem szczęście, że udało mi się przejść (ale) godzinę później usłyszałem, że ludzie zostali zabici. Ponieważ ludzie zostali przejechani … i ludzie zgromadzili się razem”.

READ  Czołgi okupacyjne przybywają do centrum miasta Khan Yunis podczas nowego najazdu na południową Gazę

Katastrofa wywołała masową reakcję ze strony południowokoreańskich pracowników służb ratunkowych. ponad 1700 Wysłano siły reagowania kryzysowego, w tym 517 strażaków, 1100 policjantów i około 70 pracowników rządowych.

Departament Stanu USA powiedział, że obywatel USA został ranny w panice. „Współpracujemy z władzami lokalnymi, aby ustalić, czy ucierpieli inni obywatele USA, i jesteśmy gotowi udzielić pomocy konsularnej” – powiedział urzędnik Departamentu Stanu.

Tłumy są widoczne w popularnej dzielnicy życia nocnego Itaewon w Seulu 30 października 2022 roku.

We wczesnych godzinach porannych w niedzielę prezydent Yun odbył nadzwyczajne spotkanie z premierem Hanem Duk-soo i nakazał ministrowi spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa Lee Sang-minowi rozpoczęcie dochodzenia w sprawie przyczyny wypadku, według prezydenckiego sekretarza generalnego ds. Public Relations Kima. . Eun Hye.

Kim powiedział również, że Yoon nakazał władzom „szybką” identyfikację ofiar ze względu na zaniepokojone rodziny.

Na całym świecie przywódcy przesłali kondolencje Korei Południowej i osobom dotkniętym katastrofą.

Służby ratownicze leczą rannych 30 października 2022 r. w Seulu w Korei Południowej.

„Jill i ja przesyłamy nasze najgłębsze kondolencje rodzinom, które straciły bliskich w Seulu” – napisał w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden. „Opłakujemy ludność Republiki Korei i przesyłamy najlepsze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim rannym”.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, napisał w sobotę na Twitterze, że rząd USA jest gotowy udzielić Korei Południowej „wszelkiego wsparcia, jakiego potrzebuje”.

Służby ratownicze leczą rannych w Seulu w Korei Południowej.

Brytyjski premier Rishi Sunak napisał na Twitterze: „Wszystkie nasze myśli są z obecnymi respondentami i wszystkimi Południowymi Koreańczykami w tym bardzo smutnym czasie”. W tweecie, napisanym po francusku i koreańsku, prezydent Emmanuel Macron powiedział: „Francja jest po twojej stronie”.

Itaewon, niegdyś odrzucana przez miejscowych jako paskudna dzielnica czerwonych latarni, zamieniła się w jedno z najlepszych imprezowych miejsc w Seulu. Znana z życia nocnego i modnych restauracji okolica ożywa nocą.

Jest także domem dla kwitnących społeczności muzułmańskich i LGBT w Seulu i znajduje się w pobliżu amerykańskiej bazy wojskowej.