16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

cyber attack, cyber security, hacking, hacker

Hakerzy ujawniają australijskie dane dotyczące zdrowia w ciemnej sieci

Nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery paszportów i informacje o roszczeniach medycznych były jednymi z wrażliwych danych osobowych, które zostały anonimowo ujawnione na początku środy.

Medibank powiedział, że prawdopodobne jest więcej wycieków.

„Pliki wydają się być próbką danych, do których wcześniej ustaliliśmy, że sprawca miał dostęp” – podała firma w oświadczeniu dla Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

„Oczekujemy, że przestępca będzie nadal publikował pliki w ciemnej sieci”.

Medibank wcześniej odmówił zapłacenia okupu, aby uniemożliwić hakerom wyciek danych, twierdząc, że może to zwiększyć przestępczość i nie gwarantuje bezpieczeństwa informacji.

„Na podstawie obszernych porad, jakie otrzymaliśmy od ekspertów ds. cyberprzestępczości, uważamy, że istnieje tylko ograniczona możliwość zapłacenia okupu, aby zapewnić zwrot danych naszych klientów i zapobiec ich rozpowszechnianiu” – powiedział David Kochkar, prezes Medibank.

Wyciek danych został opublikowany na ciemnym forum internetowym, którego nie można znaleźć za pomocą tradycyjnych przeglądarek internetowych.

„Będziemy nadal częściowo rozpowszechniać dane” – powiedzieli rzekomi hakerzy na forum.

„Patrząc wstecz, że dane nie są zbyt zrozumiałym formatem, zajmiemy trochę czasu, aby to uporządkować”.

Justin Gough, zastępca komisarza AFP ds. przywództwa cybernetycznego, powiedział, że „grupy przestępcze lub przestępcze” odpowiedzialne za włamanie mogą działać poza Australią.

Australijski zastępca skarbnika Stephen Jones powiedział, że są „oszuści” i „oszuści”.

„Nie powinniśmy ulegać tym oszustom” – powiedział Sky News Australia.

„W momencie, w którym składamy go, wysyłamy zielone światło takim szumowinom na całym świecie, że Australia jest łatwym celem”.

Naruszenie bezpieczeństwa już wymazało setki milionów dolarów z wartości rynkowej Medibanku, a cena akcji firmy spadła o ponad 20 procent od października.