29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gwiazda „Mężczyzny i kobiety” była ikoną

Gwiazda „Mężczyzny i kobiety” była ikoną

Legenda francuskiego kina Jean-Louis Trintignant zmarł w wieku 91 lat.

Weteran międzynarodowej gwiazdy zmarł w piątek w swoim domu w regionie Gard na południu Francji. Jego żona Marianne potwierdziła jego śmierć Do AFP.

Prawdopodobnie najbardziej znany jest z pracy w kinie Dar El Fan, w tym „Mężczyzna i kobieta,” „Moja noc jest w Maud” „zgodny” Trzy kolory: czerwony i amour.

Jego 60-letnia kariera zaowocowała ponad 130 filmami i co najmniej 50 rolami teatralnymi, od Szekspira po francuskie komedie.

W 1969 Trentinant otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora za thriller polityczny „Z” w reżyserii słynnego greckiego reżysera Costy-Gavrasa.

Niedawno, w 2013 roku, otrzymał francuskiego Cezara za „Amour” Michaela Hanekego, który w tym samym roku zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W swojej 60-letniej karierze francuski aktor zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes i Cezara, a także zagrał w innych filmach nagrodzonych Oscarem.
Kolekcja dzięki uprzejmości Everett
Jean-Louis Trentinant i Anouk Aimee
Jean-Louis Trentinant zagrał z francuską aktorką Anouk Emmy w „Mężczyznie i kobiecie” i ponownie, po 53 latach, w finale „Najlepszych lat życia”.
Kolekcja dzięki uprzejmości Everett

Trintignant zyskał międzynarodową sławę w 1966 roku, grając sympatycznego kierowcę wyścigowego, na czele którego stoi francuska bomba i autobus Anouk Aimée w filmie Claude’a Leloucha „Mężczyzna i kobieta”. Zdobył także Oscara dla najlepszego filmu i scenariusza nieanglojęzycznego.

W 2017 roku aktor ogłosił, że zakończył pracę w przemyśle filmowym, ale wrócił z emerytury po to, co powiedział, że będzie jego ostatnią rolą w „Najlepszych latach życia” – z powrotem, by dołączyć do Aimée po 53 latach w finale klasycznego dramatu romantycznego Lelouch.

READ  Wyniki WWE Raw, podsumowanie, wyniki: WWE świętuje John Cenę; Riddle, Becky Lynch kwalifikuje się do Money in the Bank