25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Google osiąga wstępną ugodę w pozwie dotyczącym Sklepu Play w USA

Google osiąga wstępną ugodę w pozwie dotyczącym Sklepu Play w USA

Widok logo Google na tymczasowym domu podczas CES 2023, corocznych targów elektroniki użytkowej, w Las Vegas, Nevada, USA, 6 stycznia 2023 r. REUTERS/Steve Marcus/File photo Uzyskaj prawa licencyjne

6 września (Reuters) – Alphabet Inc (GOOGL.O) Google osiągnął we wtorek wstępną ugodę w sprawie pozwu zbiorowego, w którym zarzuca, że ​​jego Sklep Play z siedzibą w USA naruszył amerykańskie federalne przepisy antymonopolowe, pobierając od klientów nadmierne opłaty – wynika z akt sprawy .

Szczegóły ugody nie zostały ujawnione.

W pozwie wniesionym przez ponad 30 stanów USA i reprezentującym 21 milionów konsumentów powodowie podnieśli, że konsumenci mogliby wydawać mniej na aplikacje i mieć większy wybór, gdyby nie rzekomy monopol Google.

Strony ugody, wśród których są pełnomocnicy prokuratora generalnego stanu Utah, który stoi na czele grupy stanów, zwróciły się z prośbą o odwołanie rozprawy zaplanowanej na 6 listopada.

Firma Google, która zaprzeczyła jakimkolwiek nadużyciom, odmówiła komentarza na temat proponowanej ugody. Prawnicy powodów konsumenckich odmówili komentarza na temat proponowanej ugody, natomiast prawnicy powodów, do których należą stany i Dystrykt Kolumbii, nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz.

Ugoda podlega zatwierdzeniu przez sąd.

Google stoi w obliczu podobnych procesów sądowych, twierdząc, że osiągał ogromne marże zysku ze swojego Sklepu Play, stosując nielegalne taktyki mające na celu utrzymanie monopolu na sprzedaż aplikacji na Androida i towarów w aplikacjach.

Twierdzą, że Google nielegalnie zmusił niektóre aplikacje do korzystania z narzędzi płatniczych firmy i przekazał Google aż 30% sprzedaży towarów cyfrowych.

Tim Sweeney, założyciel i dyrektor generalny Epic Games, w poście na platformie społecznościowej X, znanej wcześniej jako Twitter, poinformował, że firma Epic Games, która wysunęła takie twierdzenie, nie jest stroną proponowanej ugody w Google Play.

„Jeśli Google zakończy swój monopol na płatności bez nałożenia podatku Google na transakcje osób trzecich, rozliczymy się i pozostaniemy przyjaciółmi Google w nowej erze” – powiedział, dodając, że jeśli ugoda pozostawi „podatek Google” w mocy , firma będzie „w dalszym ciągu walczyć”.

READ  Dlaczego wszyscy mówią o Bed Bath & Beyond Stock?

Match Group (MTCH.O) również złożyła pozew. Rzecznik Matchu odmówił komentarza w tej sprawie.

Sprawę opisano w pozwie antymonopolowym dotyczącym Sklepu Google Play, złożonym przez Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Północny Okręg Kalifornii, nr 21-md-02981.

(Reportaż Anirudha Saligramy z Bengaluru i Mike’a Scarcelli; reportaż Mohameda dla The Arabic Bulletin) Dodatkowe raporty Kanjika Ghosha; Pod redakcją Jamiego Freeda i Edwiny Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneotwiera nową kartę