15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Google opóźnia swój pierwszy naprawdę dostosowany chip Pixel do 2025 roku

Google opóźnia swój pierwszy naprawdę dostosowany chip Pixel do 2025 roku

według raport z InformacjaGoogle pierwotnie planowało zastąpienie zmodyfikowanego chipsetu Samsung Exynos, którego używa w swoich telefonach Pixel, zaprojektowanym przez siebie chipem „Redondo” gdzieś w 2024 roku. Jednak raport twierdzi, że Google przesunął teraz planowane okno wydania na 2025 rok i zamiast tego wprowadzi Nowy niestandardowy moduł obsługi o nazwie kodowej „Laguna”.

powiedział były dyrektor Google Informacja że wyzwania związane z utrzymaniem personelu i koordynacją rozwoju między zespołami amerykańskimi i indyjskimi są przynajmniej częściowo odpowiedzialne za opóźnienie. Zespół stojący za projektem był sfrustrowany decyzją Google o anulowaniu rozwoju kilku chipów Tensor w ciągu ostatnich dwóch lat, zgodnie z Outlet’s Journal. źródło. Skontaktowaliśmy się z Google, aby potwierdzić te doniesienia.

Historia brzmi podobnie do zmagań Meta, które próbują zaprojektować niestandardowe chipy dla rzeczywistości wirtualnej i sprzętu rzeczywistości mieszanej, a następnie decydują się na zawarcie umowy z Qualcomm, aby użyć chipów Snapdragon XR w „przyszłej mapie drogowej dla produktów Quest” i „innych urządzeń”.

Wygląda na to, że procesor Redondo zostanie użyty do zaprojektowania nowego układu Google Tensor G5

Wydaje się, że Google na razie trzyma się częściowo niestandardowych wersji chipów Samsunga, ale planuje przenieść produkcję do TSMC – giganta chipowego stojącego za chipami Apple iPhone i wieloma, wieloma innymi. Według raportu „Laguna” będzie również wykorzystywać zaawansowaną technologię pakowania stosowaną prawie wyłącznie przez Apple, która zapewnia większą wydajność energetyczną przy zachowaniu cienkiego kształtu chipa.

Według raportu, zespół Tensor nie był w stanie dostarczyć TSMC projektu Redondo przed terminem 2022 do produkcji pilotażowej, mimo że niektóre jego funkcje zostały wycięte. – powiedział były dyrektor generalny Google Informacja Zamiast tego Redondo zostanie wyprodukowane jako chip testowy, który pomoże inżynierom Tensor zaprojektować nowy procesor Laguna.

READ  Sprzedałem MacBooka i teraz jestem konwerterem do komputerów stacjonarnych

Podobno będzie się nazywać Tensor G5 i będzie zbudowany w procesie 3 nm firmy TSMC. Postępy w wydajności energetycznej i wydajności oznaczają, że te 3 nm chipy są bardzo poszukiwane – twierdzi Apple Zarezerwowane w 90 procentach Wyprodukowany przez TSMC w procesie 3 nm pierwszej generacji na początku tego roku.

Chipy Tensor oparte na Exynos, używane w obecnych telefonach Pixel, miały problemy z przegrzewaniem

Google zamierza jednak całkowicie zrezygnować z Samsunga do 2025 roku na rzecz projektowania procesorów Tensor we własnym zakresie Informacja Twierdzi, że gigant wyszukiwania będzie nadal licencjonował procesory i procesory graficzne ARM w dającej się przewidzieć przyszłości. Istnieje jednak kilka potencjalnych korzyści dla Google, które odsuwają rozwój Tensor od Samsunga — układy Tensor oparte na Samsung Exynos były krytykowane za nagrzewanie się nawet przy niewielkich obciążeniach, a nawet Telefony oparte na Exynos od Samsunga Ma pewne rażące problemy z wydajnością. Wewnętrzny rozwój może pozwolić Google na większą swobodę wprowadzania konkretnych zmian w projektach chipów, z korzyścią dla przyszłych telefonów Pixel, tabletów, zegarków lub innych urządzeń w jego planach.

Projektowanie własnych, niestandardowych procesorów jest jednak kosztowne, a Google może nie być obecny na rynku, aby zapewnić zwrot z tak dużej inwestycji. Google nie ujawnia, ile jednostek Pixel sprzedaje, ale według danych IDC zgłoszone przez Bloomberg W październiku ubiegłego roku firma sprzedała 27,6 miliona telefonów Pixel od czasu wprowadzenia urządzenia na rynek w 2016 roku. Dla porównania Samsung i Apple sprzedali odpowiednio ponad 257 milionów i 232 miliony telefonów w 2022 roku. Pojedynczywedług Firma badawcza Canalys.