1 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Główne twierdze Covid w Azji znoszą ograniczenia graniczne

Główne twierdze Covid w Azji znoszą ograniczenia graniczne

Hongkong – dwa i pół roku później Ścisłe kontrole epidemiczneniektóre z ostatnich bastionów Azji w końcu otwierają swoje granice, aby pobudzić swoje gospodarki i nadrobić zaległości w świecie, który w dużej mierze nauczył się żyć z Covid.

Hongkong poinformował w piątek, że zniesie obowiązkową kwarantannę hotelową dla osób przybywających do miasta od przyszłego tygodnia, po podobnym ruchu Tajwanu. Japonia poinformowała, że ​​11 października zniesie dzienny limit liczby przyjazdów i całkowicie otworzy swoje drzwi dla turystów.

Seria posunięć w tym tygodniu pozostawiła tylko jeden kraj pod ścisłą kontrolą graniczną: Chiny, gdzie rządząca partia komunistyczna wciąż trzyma sięzero covidZasady: Osoby podróżujące do Chin, z których większość to mieszkańcy, nadal podlegają 10-dniowej kwarantannie na własny koszt.

Kiedy pandemia rozprzestrzeniła się na całym świecie na początku 2020 roku, wiele rządów w Azji pospieszyło z zamknięciem swoich granic, a większość miejsc została zamknięta dla wszystkich nierezydentów. Ponowne otwarcie było żmudnym i powolnym procesem, a urzędnicy obawiali się bezbronności starszych mieszkańców i obawiali się, że ich system opieki zdrowotnej ulegnie zawaleniu.

Ale izolacja staje się coraz trudniejsza do zniesienia, zwłaszcza że większość świata całkowicie się otworzyła. Odizolowani od dużych wydatków turystów i zmagający się z trudnościami ekonomicznymi, liderzy biznesu wywierają coraz większą presję na urzędników w Japonii, Hongkongu i Tajwanie, aby ponownie przemyśleli swoją politykę.

W zeszłym tygodniu szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, Powiedział To, że koniec pandemii był „na horyzoncie”, podkreślając zbiorową chęć wielu rządów do rozpoczęcia wyobrażania sobie świata poza Covid-19.

„Zdaję sobie sprawę z tego, że chociaż musimy kontrolować rozprzestrzenianie się Covid, musimy również upewnić się, że społeczność będzie miała maksymalną aktywność i działalność gospodarczą, aby społeczność mogła prowadzić” – John Lee, czołowy przedstawiciel w Hongkongu. Komandor powiedział w tym tygodniu przed złagodzeniem przepisów w piątek.

READ  Rosja twierdzi, że intensyfikuje swoje operacje, ponieważ na Ukrainę spada coraz więcej pocisków”

Było to najmocniejsze przyznanie się do tego, że surowe zasady, ściśle związane z chińską polityką epidemiologiczną, miały koszt, którego urzędnicy nie byli już skłonni ponosić.

Premier Japonii Fumio Kishida uznał znaczenie międzynarodowych turystów dla przetrwania kraju.

„Ludzie na całym świecie pytają: „Kiedy możemy pojechać do Japonii?” – powiedział Kishida w środę, zanim ogłoszono nowe zasady, według publicznego radia NHK. „Teraz mam nadzieję, że planują odwiedzić Japonię i skosztować japońskiej kuchni”.

Na Tajwanie prezydent Tsai Ing-wen powiedział, że ludzie chcą ponownie połączyć się z resztą świata.

„W końcu epidemia dobiegła końca” – napisała pani Tsai na swojej stronie na Facebooku. „Teraz musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ożywić turystykę, stymulować gospodarkę i doprowadzić tajwańską gospodarkę do szybkiego rozwoju”.

W ciągu ostatnich dwóch lat Japonia i Hongkong nie brały udziału w organizacji ważnych globalnych spotkań, które mają kluczowe znaczenie dla ich tożsamości jako ważnych ośrodków w regionie.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio, pierwotnie zaplanowane na sierpień 2020 r., odbyły się rok później, ale tylko dla widzów krajowych. Wielkie i zabawne wydarzenia w Hongkongu, takie jak Art Basel, Rugby Sevens i regionalne konferencje finansowe, zostały odwołane, ponieważ miasto pozostaje zamknięte dla nierezydentów i turystów.

Hongkong miał w pewnym momencie jeden z najsurowszych wymogów dotyczących kwarantanny, z 21-dniową obowiązkową kwarantanną hotelową dla przyjazdów. W piątek urzędnicy ogłosili nową politykę, która wejdzie w życie w przyszłym tygodniu, która będzie wymagać od odwiedzających jedynie kilkudniowego testowania reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) i monitorowania stanu zdrowia.

Przy ograniczonych granicach, turystyka powoli powraca w większości części regionu. Hongkong był kiedyś ważnym węzłem lotniczym, „obecnie praktycznie poza mapą”, powiedział w kwietniu Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych.

READ  Uderzenia w ukraińską elektrownię jądrową skłoniły ONZ do wezwania do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej

Podczas gdy złagodzenie ograniczeń Covid w Hongkongu idzie dalej niż jakikolwiek inny punkt pandemii, nowe przepisy nadal będą uniemożliwiać odwiedzającym chodzenie do restauracji i barów w okresie monitorowania stanu zdrowia, co rodzi pytania, czy to wystarczy, aby zwabić turystów na krótkie wizyty .

Według Japońskiej Organizacji Handlu Zewnętrznego w 2019 roku Japonia otrzymała około 46,1 miliarda dolarów z turystyki wyjazdowej. Prawie wszystko to zniknęło po rozpoczęciu pandemii.

Przed ostatnim ruchem Japonia przymierzała się i zaczęła ożywiać turystykę, bez większego powodzenia. W czerwcu rząd zmienił przepisy graniczne, zezwalając turystom, którzy zgodzili się uczestniczyć w wycieczkach z przewodnikiem zarezerwowanych przez biura podróży. We wrześniu ponownie zmieniła zasady, ale trzymał odwiedzających na surowych ograniczeniach.

Sprawy zaczęły się powoli: według najnowszych danych rządowych w czerwcu do kraju wjechało tylko 12 405 turystów.

Ponowne otwarcie Japonii może wywołać powódź stłumionego popytu na podróże, zapewniając bardzo potrzebny impuls dla krajowych sektorów turystyki i hotelarstwa. Prawie 32 miliony międzynarodowych turystów odwiedziło Japonię w 2019 roku, trzy razy więcej niż sześć lat temu, według dane rządowe.

Jednak turystyka przyjazdowa prawdopodobnie nie zbliży się w najbliższym czasie do poziomu sprzed pandemii. Chińscy goście, którzy stanowili około 30 procent ruchu przychodzącego do Japonii w 2019 r., mają poważnie ograniczone możliwości podróżowania w ramach surowych zasad Pekinu dotyczących COVID-19.

W kraju Japonia planuje zachęcać do turystyki, oferując dotowane przez rząd zniżki japońskim mieszkańcom w hotelach, restauracjach i niektórych rodzajach rozrywki, powiedział Kishida. Jest to odrodzenie planu, znanego jako „podróżować”, przedstawionego przez jego poprzednika w celu zwiększenia turystyki krajowej po jej unicestwieniu w pierwszych miesiącach pandemii.

Wszystkie rządy azjatyckie potrzebują pomocy gospodarczej.

Japońska gospodarka powoli zaczyna się odradzać, a kupujący wypełniają centra handlowe i rodziny jedzą na mieście. Ale spadek w jenachktóry oscyluje wokół najsłabszego od prawie ćwierćwiecza, był uciążliwy dla krajowych konsumentów.

READ  Indie przejmują aktywa Xiaomi o wartości 725 milionów dolarów w wyniku nielegalnych transferów

W Hongkongu tysiące małych firm są właścicielami Zamknęli swoje drzwiNie można wyzdrowieć po kilku rundach środków dystansowania społecznego, które zmusiły restauracje i bary do pozostawania zamkniętymi przez tygodnie lub miesiące. Rozprawa, wraz z rozprawianiem się z dziedzictwem wolności słowa byłej kolonii brytyjskiej, skłoniła młodzież, emigrantów i międzynarodowe korporacje z Hongkongu do opuszczenia miasta na stałe.

Podczas gdy tajwańska gospodarka pozostała stosunkowo zdrowa dzięki przemysłowi półprzewodników, turystyka ucierpiała. Tajwan ograniczył przyjazdy podczas pandemii i przez pewien czas nierezydenci w ogóle nie mogli tam pojechać.

„Dni oczekiwania na wyjazd za granicę w końcu się skończyły” – powiedziała 36-letnia April Lin, tajwańska przewodniczka wycieczek po centrum Taichung. „To bardzo potrzebny deszcz dla wielu w branży turystycznej”.

Alexandra Stephenson Zgłoszone z Hongkongu i Ben Dooley z Tokio. Hisako Ueno Przyczynił się do reportażu z Tokio i Amy Chang Shen Z Tajpej na Tajwanie.