29 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski żołnierz na procesie w pierwszej sprawie o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Rosyjski żołnierz na procesie w pierwszej sprawie o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Kijów, Ukraina (AFP) – 21-letni rosyjski żołnierz pojawił się w piątek na procesie w Kijowie za zabójstwo nieuzbrojonego ukraińskiego cywila, w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne członka rosyjskiego wojska po 11 tygodniach rozlewu krwi na Ukrainie ..

Żołnierz, schwytany członek oddziału czołgów, jest oskarżony o zastrzelenie 62-letniego Ukraińca przez otwarte okno samochodu w północno-wschodniej wsi Czubakiwka w pierwszych dniach wojny..

Dziesiątki dziennikarzy i kamer stłoczyły się w małej sali rozpraw w Sołomańskim Sądzie Rejonowym w stolicy Ukrainy, gdzie podejrzanym był sierż. Vadim Shyshimarin siedział w przeszklonej części, ubrany w niebiesko-szarą bluzę z kapturem, spodnie dresowe i ogoloną głowę.

Grozi mu dożywocie Zgodnie z sekcją ukraińskiego kodeksu karnego dotyczącą praw i zwyczajów wojennych. Prokurator Generalny Ukrainy, z pomocą zagranicznych ekspertów, bada zarzuty, że siły rosyjskie naruszyły prawo ukraińskie i międzynarodowe, zabijając, torturując i znęcając się nad tysiącami ukraińskich cywilów..

Piątkowe przesłuchanie w sprawie Shishimarin było krótkie. Sędzia poprosił go o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu, stanu cywilnego i innych danych umożliwiających identyfikację. Pytano go też, czy rozumie swoje prawa, odpowiedział spokojnie „tak” i czy chciałby rozprawy przysięgłych, czego odmówił.

Sędziowie i prawnicy omówili kwestie proceduralne, zanim sędziowie opuścili salę rozpraw, a następnie wrócili, aby powiedzieć, że sprawa będzie kontynuowana 18 maja.

Obrońca Wiktor Owsianikow przyznał, że sprawa przeciwko żołnierzowi jest mocna, ale powiedział, że sąd podejmie ostateczną decyzję, jakie dowody dopuścić. Ovsianikov powiedział w czwartek, że on i jego klient nie zdecydowali jeszcze, jak będzie się bronić.

Po piątkowym przesłuchaniu Ovsyannikov powiedział, że został wyznaczony do obrony Shishimarin jako pełnomocnik Centrum Bezpłatnej Pomocy Prawnej. Ovsianikov powiedział, że jego klient „na pewno zna wszystkie szczegóły” o co został oskarżony. Prawnik nie wyjaśnił szczegółowo swojej strategii obronnej.

Jako otwierający sprawę o zbrodnie wojenne na Ukrainie, proces Szczychymaryna jest uważnie obserwowany. Śledczy zbierali dowody na możliwe zbrodnie wojenne dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

READ  Yellen ostrzega przed globalnym ryzykiem „stagflacji” związanym z cenami gazu i żywności

Prokuratura Irina Venediktova Powiedział, że bada ponad 10 700 potencjalnych zbrodni wojennych z udziałem ponad 600 podejrzanych, w tym rosyjskich żołnierzy i urzędników państwowych.

Kilka rzekomych okrucieństw wyszło na jaw w zeszłym miesiącu po tym, jak siły Moskwy zakończyły próbę zajęcia Kijowa i wycofały się z całej stolicy, odsłaniając masowe groby oraz zasypane trupami ulice i place w miastach takich jak Bucza..

Wołodymyr Jaworski, koordynator w Centrum Wolności Obywatelskich w Kijowie, powiedział, że aktywiści będą monitorować proces rosyjskiego żołnierza, aby zapewnić ochronę jego praw. Powiedział, że utrzymanie bezstronności postępowania sądowego w czasie wojny może być trudne.

„Zaskakujące jest, że podejrzany o zbrodnie wojenne zostanie znaleziony i będzie ścigany. Tego rodzaju zarzuty są zwykle wnoszone zaocznie. „To rzadki przypadek, gdy w krótkim czasie udało nam się znaleźć żołnierza, który złamał międzynarodowe zasady wojna.”

Yavorsky powiedział, że wierzy, iż Rosja przygotowuje się do podobnych procesów ukraińskich żołnierzy. Zapytany w piątek o sprawę Shishimarin, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Nie mam żadnych informacji o tym procesie i tym incydencie”.

W zeszłym tygodniu prokurator generalna Venediktova, jej biuro i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, organ ścigania tego kraju, opublikowały w mediach społecznościowych kilka szczegółów ze śledztwa w sprawie rzekomych działań Shishimarina.

28 lutego, cztery dni po inwazji Rosji na Ukrainę, Shishimarin znalazł się w grupie sił rosyjskich, które uciekły z sił ukraińskich, Według konta Venediktovej na Facebooku. Rosjanie rzekomo zastrzelili i zdobyli prywatny samochód, a następnie pojechali do Czubakiwki, wioski położonej około 200 mil na wschód od Kijowa.

Prokurator twierdził, że na drodze rosyjscy żołnierze widzieli mężczyznę idącego chodnikiem i rozmawiającego przez telefon. Shishimarin nakazał zabić mężczyznę, aby nie mógł donieść na to ukraińskim władzom wojskowym. Venediktova nie określiła, kto wydał rozkaz.

READ  Tekst papieskiej mszy wielkopiątkowej został odwołany po ukraińskim proteście

Shishimarin wystrzelił kałasznikowa przez otwarte okno, trafiając ofiarę w głowę.

„Mężczyzna zmarł natychmiast, kilkadziesiąt metrów od swojego domu” – napisała Venediktova.

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa, lepiej znana jako Jednostka Zarządzania Bezpieczeństwem, opublikowała 4 maja krótkie wideo, na którym Shishimarin przemawiał przed kamerą i krótko opisywał, jak mężczyzna został zastrzelony. Administracja Bezpieczeństwa Państwowego określiła wideo jako „jedno z pierwszych wyznań wrogich najeźdźców”.

„Rozkazano mi strzelać” – powiedział Shishimarin. „Zastrzeliłem go jeden (strzał). On upada. A my po prostu posuwaliśmy się do przodu.”

Ważne jest, aby władze ukraińskie „udowodniły, że zbrodnie wojenne zostaną rozwiązane, a winnych postawiono przed sądem zgodnie z międzynarodowymi standardami” – powiedział Vadim Karasev, niezależny politolog z siedzibą w Kijowie.

Chociaż szybkość, z jaką Shishimarin pojawił się w sądzie, jest niezwykła jak na kraj będący w stanie wojny, sprawa nie jest bezprecedensowa.

Żołnierz bośniackich Serbów, Borislaw Hirac, został uwięziony przez żołnierzy armii bośniackiej w listopadzie 1992 roku po tym, jak nieumyślnie opuścił terytorium zajmowane przez Serbów. Podczas trzytygodniowego przesłuchania i procesu w marcu 1993 r. przyznał się do popełnienia 35 morderstw i 14 gwałtów, po czym został ostatecznie skazany za ludobójstwo i zbrodnie na ludności cywilnej.

Ruch został skazany na śmierć. Jego początkowy wyrok śmierci został zmieniony na 20 lat po tym, jak Bośnia zniosła karę śmierci.

Senad Kreho, który w 1993 roku pełnił funkcję szefa okręgowego sądu wojskowego w Sarajewie, powiedział w piątek, że postawienie przed sądem podejrzanych o zbrodnie wojenne podczas walk nie oznacza, że ​​wymiar sprawiedliwości nie będzie działał prawidłowo.

„Liczne późniejsze przeglądy sprawy (Hiraka) przez międzynarodowych i krajowych ekspertów prawnych wykazały, że otrzymał sprawiedliwy proces” – powiedział Creo.

„Jedyną zmianą jest to, że jego wyrok został złagodzony, ale odsiedział go w całości” – dodał.

READ  Pierwszy przywódca UE, który spotkał Putina od czasu inwazji na Ukrainę, powiedział, że rosyjski przywódca „wierzy, że wygrywa wojnę”

Wojna w Bośni w latach 1992-1995, w której jej główne społeczności etniczne – Bośniacy, Chorwaci i Serbowie – zginęli przeciwko sobie, zabiła 100 000 ludzi, głównie cywilów, i zepchnęła ponad dwa miliony ludzi, czyli ponad połowę populacji kraju. z ich domów.

___

Lardner zgłosił się z Waszyngtonu. Sabina Nikic uczestniczyła w Sarajewie w Bośni.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine