18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

GameStop stoi w obliczu „niezrównoważonego” spadku sprzedaży i redukuje miejsca pracy, aby kontrolować koszty

GameStop stoi w obliczu „niezrównoważonego” spadku sprzedaży i redukuje miejsca pracy, aby kontrolować koszty

Napisane przez Priyanka Ji i Harshita Mary Varghese

(Reuters) – Sprzedawca gier wideo GameStop powiedział we wtorek, że zwalnia bliżej nieokreśloną liczbę stanowisk pracy, aby obciąć koszty, i zaobserwował niższe przychody w czwartym kwartale w związku z rosnącą konkurencją ze strony firm zajmujących się handlem elektronicznym i słabymi wydatkami konsumentów w niepewnej gospodarce.

Akcje spółki z siedzibą w Grapevine w Teksasie spadły o 16% w przedłużonym obrocie.

„Rosnąca różnorodność plików do pobrania w formacie cyfrowym szkodzi sprzedaży detalicznej i po prostu nie ma powodu udawać się do sklepu, jeśli konsument może po prostu zamówić grę i pobrać ją natychmiast” – powiedział Michael Butcher, analityk w Wedbush Securities.

„Jest mało prawdopodobne, aby przychody wzrosły, chyba że kierownictwo znajdzie sposób na pobudzenie ruchu w sklepach”.

Amerykańscy wydawcy gier wideo, Take-Two Interactive Software i Electronic Arts, również odnotowali w zeszłym miesiącu słabe zyski, ponieważ branża gier stoi pod presją wysokich kosztów finansowania zewnętrznego, płaskiej inflacji i spowolnienia popytu spowodowanego szczytem pandemii.

Niedawne działania mające na celu redukcję kosztów GameStop obejmowały również zaprzestanie działalności w Irlandii, Szwajcarii i Austrii.

Według stanu na 3 lutego firma zatrudniała na całym świecie około 8 000 pracowników pełnoetatowych na umowę o pracę i stawkę godzinową oraz od 13 000 do 18 000 pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Dla porównania, w 2023 r. liczba pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy i stawek godzinowych wynosi 11 000 oraz od 14 000 do 27 000 pracowników godzinowych w niepełnym wymiarze godzin.

Jej wydatki spadły o 21,2% do 357,1 mln dolarów, głównie ze względu na niższe koszty pracy, doradztwa i marketingu.

„Podejrzewam, że będą nadal obniżać koszty, aby osiągnąć próg rentowności lub jeszcze lepszy, ale ich sprzedaż nieuchronnie spadnie do niezrównoważonego poziomu” – powiedział Butcher.

READ  Dow Jones zamknął swój najgorszy dzień od trzech miesięcy, tracąc ponad 700 punktów w związku z rosnącymi obawami przed recesją.

Przychody GameStop w czwartym kwartale wynoszące 1,79 miliarda dolarów były niższe niż w roku ubiegłym 2,23 miliarda dolarów, ponieważ firma musiała stawić czoła ostrej konkurencji ze strony Amazon.com i Ebay.

Skorygowany zysk na akcję wyniósł 22 centy w porównaniu do 16 centów rok wcześniej.

Odrębnie firma awansowała Danielle Moore na stanowisko dyrektora finansowego. Moore objął to stanowisko tymczasowo w sierpniu.

(Raport: Harshita Mary Varghese i Priyanka G z Bengaluru; redakcja: Devika Simnath)