7 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Firma Houston wysyła krematory na Księżyc i obiekty plemienia Navajo

Firma Houston wysyła krematory na Księżyc i obiekty plemienia Navajo

Rakieta Vulcan należąca do United Launch Alliance przechodzi testy w stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Wystrzelenie rakiety zaplanowano na poniedziałek, 8 stycznia 2024 roku.

Al-Ula

Plemię Navajo potępiło plan firmy z Houston dotyczącej wysłania w przyszłym tygodniu na Księżyc skremowanych szczątków, twierdząc, że „jest to równoznaczne z profanacją tej świętej przestrzeni”.

Prezydent Navajo Nation Buu Nygren chciałby przełożyć poniedziałkowy start, ponieważ obejmuje on lądownik księżycowy przewożący skremowane szczątki zebrane przez Celestis z Houston i Elysium Space z San Francisco.

reklama

Kontynuacja artykułu pod tą reklamą

„Należy podkreślić, że Księżyc zajmuje święte miejsce w wielu rdzennych kulturach, w tym w naszej” – napisał Nygren w liście wysłanym 21 grudnia do NASA i Departamentu Transportu. „Postrzegamy to jako część naszego duchowego dziedzictwa, przedmiot czci i szacunku”.

Dyrektor generalny i współzałożyciel Celestis, Charles M. Chafer, powiedział, że klienci firmy postrzegają misję jako „właściwe świętowanie – dokładne przeciwieństwo świętokradztwa”.

Powiedział także, że przy zatwierdzaniu misji kosmicznych nie bierze się pod uwagę religii.

„Nikt ani żadna religia nie jest właścicielem Księżyca, a jeśli weźmie się pod uwagę wierzenia wielu religii świata, jest bardzo prawdopodobne, że żadna misja nigdy nie zostanie zatwierdzona” – stwierdził Schiffer w oświadczeniu. Mówiąc najprościej, nie pozwoliliśmy i nigdy nie pozwolimy, aby przekonania religijne dyktowały wysiłki ludzkości w przestrzeni kosmicznej. Nie ma i nie powinno być żadnego testu religijnego.

Nie udało nam się od razu uzyskać komentarza od Elysium Space.

reklama

Kontynuacja artykułu pod tą reklamą

To nie pierwszy raz, kiedy plemię Navajo sprzeciwia się umieszczeniu skremowanych szczątków na Księżycu. Nygren powiedział, że problem pojawił się pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy NASA wysłała sondę Lunar Prospector na orbitę Księżyca. Sonda pod koniec swojego życia zderzyła się z powierzchnią Księżyca, niosąc spalone szczątki geologa planetarnego dr Eugene'a Shoemakera. Celestina dostarczyła te szczątki.

Z listu Negrina wynika, że ​​NASA przeprosiła i obiecała skonsultować się z plemionami przed wydaniem zezwolenia na przyszłe misje wysyłające szczątki ludzkie na Księżyc. Nygren stwierdził, że NASA nie dopełniła tego zobowiązania.

NASA nie nadzoruje bezpośrednio przyszłotygodniowej misji. Celestis i Elysium Space umieściły skremowane szczątki na pokładzie lądownika księżycowego, którego właścicielem i operatorem jest firma Astrobotic Technology z siedzibą w Pittsburghu. NASA zapewniła fundusze i wskazówki, ale nie ponosi za to odpowiedzialności. Jest jednym z kilku klientów na pokładzie lądownika Peregrine, który ma wylądować na powierzchni Księżyca 23 lutego.

Szczątki zostaną wysłane w przestrzeń kosmiczną podczas inauguracyjnego lotu rakiety Vulcan należącej do United Launch Alliance. United Launch Alliance to wspólne przedsięwzięcie Boeinga i Lockheed Martin. Jej rakieta Vulcan ma wystartować ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie w oknie, które otwiera się o 1:18 czasu CST.

reklama

Kontynuacja artykułu pod tą reklamą

„Wiemy, że niektóre komercyjne ładunki niepochodzące od NASA mogą budzić obawy niektórych społeczności” – powiedział Joel Kearns, zastępca administratora ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA. „Te społeczności mogą nie rozumieć, że są to misje komercyjne, a nie misje rządu USA”.

Na piątek zaplanowano spotkanie międzyrządowe z udziałem NASA, Białego Domu i Departamentu Transportu z Narodem Navajo.

„Bardzo poważnie podchodzimy do obaw takich jak te wyrażone przez Naród Navajo” – powiedział. „I wierzymy, że będziemy kontynuować tę rozmowę”.

Odpowiadając NASA w oświadczeniu wydanym w czwartek, Nygren powiedział, że działania rządu i sektora prywatnego w przestrzeni kosmicznej muszą szanować dziedzictwo kulturowe i duchowe przekonania wszystkich społeczności.

„Naród Navajo nie jest przeciwny postępowi naukowemu ani eksploracji kosmosu” – powiedział Negrin. „Wzywamy NASA do odpowiedniego działania i współpracy z nami w celu ochrony naszych świętych miejsc i dziedzictwa kulturowego, nie tylko na Ziemi, ale we wszystkich obszarach, które są drogie naszym tradycjom”.

reklama

Kontynuacja artykułu pod tą reklamą

READ  Martwa gwiazda przyłapana na gwałtownym rozdzieraniu układu planetarnego