5 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europejska Agencja Kosmiczna: Wyrusz z misją na lodowe księżyce Jowisza

Europejska Agencja Kosmiczna: Wyrusz z misją na lodowe księżyce Jowisza

  • Jonathana Amosa
  • Korespondent naukowy BBC

Misja Europy wystrzeliła na lodowe księżyce Jowisza daleko od Ziemi.

Satelita Juice został wysłany w niebo na rakiecie Ariane-5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

To już drugi raz, kiedy projekt ESA miał pecha po tym, jak czwartkowa próba wystrzelenia została wstrzymana z powodu pogody.

Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) zostaje wysłany na największą planetę w Układzie Słonecznym w celu zbadania jej głównych księżyców – Kallisto, Ganimedesa i Europy.

Uważa się, że te lodowe skorupy świata zawierają ogromne rezerwuary płynnej wody.

Naukowcy są zaintrygowani, aby sprawdzić, czy księżyce mogą również zawierać życie.

To może brzmieć fantazyjnie. Jowisz znajduje się w zimnych, zewnętrznych regionach Układu Słonecznego, daleko od Słońca i otrzymuje tylko 25 razy więcej światła niż Ziemia.

Ale ciśnienie grawitacyjne gazowego olbrzyma na jego księżyce oznacza, że ​​prawdopodobnie mają one energię i ciepło do napędzania prostych ekosystemów – takich jak te wokół otworów wulkanicznych na dnie oceanu Ziemi.

„W przypadku Europy uważa się, że pod jej lodową skorupą znajduje się głęboki ocean, być może głęboki na 100 km” – powiedziała profesor Emma Pons z University of Leicester w Wielkiej Brytanii.

„Ta głębokość oceanu jest dziesięć razy najgłębsza na Ziemi, a ocean styka się, jak sądzimy, ze skalistym dnem. Zapewnia to scenariusz, w którym dochodzi do mieszania i ciekawej chemii” – powiedział BBC naukowiec. Aktualności.

podpis pod zdjęciem,

Sonda Juice ma na pokładzie 10 instrumentów do badania księżyców Jowisza

Ariane nie ma na tyle siły, by wysłać sok prosto do miejsca przeznaczenia, przynajmniej nie w odpowiednim czasie.

To podróż o długości 6,6 miliarda kilometrów, która zajmuje 8,5 roku. Oczekuje się, że układ Jowisza zostanie osiągnięty w lipcu 2031 r.

Wyjaśnienie dźwiękowe

Carol Mundell: „Woda w stanie ciekłym, która naszym zdaniem jest warunkiem koniecznym do zamieszkania”

Pokryte lodem księżyce Kallisto, Ganimedes i Europa zostały odkryte przez włoskiego astronoma Galileo Galilei w 1610 roku za pomocą niedawno wynalezionego teleskopu. Widzi je jako małe punkty krążące wokół Jowisza. (Widzi także czwarte ciało, które znamy teraz jako Io, znacznie mniejszy świat pokryty wulkanami).

Średnica trio lodowego waha się od 4800 km do 5300 km. Aby umieścić to w kontekście, naturalny satelita Ziemi ma około 3500 kilometrów średnicy.

Juice będzie badać księżyce z daleka. Oznacza to, że będą latać nad swoimi dachami; nie wyląduje. Ganimedes – największy księżyc w Układzie Słonecznym – jest ostatecznym celem satelity. Zakończy swoją podróż wejściem na orbitę wokół tego świata w roku 2034.

Radar będzie używany do obserwacji księżyców. laserowe urządzenie pomiarowe lidar posłuży do stworzenia map 3D ich powierzchni; Magnetometry będą badać ich złożone środowiska elektryczne i magnetyczne; Inne czujniki będą zbierać dane o wirujących cząstkach otaczających satelity. Aparaty oczywiście przyślą niezliczoną ilość zdjęć.

Juicy nie będzie szukać konkretnych „oznak życiowych” ani szukać egzotycznych ryb w głębinach oceanu.

Jego misją jest zebranie większej ilości informacji dotyczących możliwości zamieszkania, tak aby kolejne misje mogły bardziej bezpośrednio odnosić się do kwestii życia.

Naukowcy już zastanawiają się, jak umieścić lądowniki na jednym z zamarzniętych księżyców Jowisza, aby przewiercić jego skorupę do wody pod spodem.

Na Antarktydzie planety naukowcy wykorzystują ciepło do przekopywania się setek metrów przez pokrywę lodową, aby rozmieścić łodzie podwodne w miejscach, w których lokalny ocean zamarza.

To ciężka praca i byłoby to jeszcze większe zadanie na księżycu Jowisza, gdzie skorupa lodowa może mieć dziesiątki kilometrów.

Juice nie będzie w swojej pracy osamotniony.

NASA wysyła własnego satelitę Clipper.

Choć po wyciśnięciu soku opuści Ziemię, w przyszłym roku ma przybyć przed swoją europejską siostrą. Ma tę zaletę, że wystrzeliwuje potężniejszy pocisk.

Clipper skoncentruje swoje śledztwo na Europie, ale wykona tę samą pracę.

„Istnieje świetna integracja, a zespoły są bardzo chętne do współpracy” – powiedziała profesor Carol Mundell, dyrektor ds. nauki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

„Z pewnością będzie mnóstwo danych. Ale najpierw musimy upewnić się, że nasze misje dotrą do Jowisza i będą działać bezpiecznie” – powiedziała BBC News.

Źródło obrazu, NASA/JPL-Caltech/SWRI/MSSS

podpis pod zdjęciem,

Amerykańska misja Clipper powinna wystartować w 2024 roku i koncentrować się na Europie