22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Erdogan jest widziany z wielkim rozmachem przeciwko Türkiye

Erdogan jest widziany z wielkim rozmachem przeciwko Türkiye

  • Ustaw koalicję rządzącą na większości parlamentarnej
  • Analitycy uważają, że Erdogan ma przewagę w drugiej turze
  • Kandydat na trzecie miejsce może zagrać w „Kingmakera”
  • Na rynkach ciąży niepewność polityczna

ANKARA (Reuters) – Recep Tayyip Erdogan wygodnie prowadził w poniedziałek po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Turcji, gdzie jego rywal stoi w obliczu trudnej walki, aby uniemożliwić prezydentowi przedłużenie jego rządów do trzeciej dekady w drugiej turze 28 maja.

Tureckie aktywa zatonęły w wiadomościach, które pokazały, że Erdogan jest tuż poniżej progu 50% potrzebnego do uniknięcia wysłania kraju członkowskiego NATO do drugiej tury wyborów prezydenckich postrzeganych jako werdykt w sprawie jego autorytarnych rządów.

Popularna koalicja Erdogana, złożona z zakorzenionej w islamie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju oraz jej nacjonalistycznych partnerów, również wydawała się być gotowa do zdobycia większości w nowym parlamencie z 321 mandatami na 600, zwiększając jego szanse w drugiej turze prezydenckiej.

„Zwycięzcą był niewątpliwie nasz kraj” – powiedział Erdogan w przemówieniu do swoich zwolenników w siedzibie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w stolicy, Ankarze, zeszłej nocy.

Przewodniczący Najwyższej Komisji Wyborczej Ahmet Yener powiedział dziennikarzom, że przy 99% urn wyborczych zliczonych w wyborach prezydenckich, Erdogan miał przewagę 49,4%, a jego główny opozycjonista, Kemal Kilicdaroglu, miał 44,96%. Frekwencja była bardzo wysoka i wyniosła 88,8%.

Wzmacniając nadzieje Erdogana, nacjonalistyczny kandydat Sinan Ogan, który zajął trzecie miejsce w niedzielnych wyborach, powiedział agencji Reuters w poniedziałkowym wywiadzie, że poprze Kilicdaroglu w drugiej turze tylko wtedy, gdy ten wykluczy jakiekolwiek ustępstwa na rzecz pro-kurdyjskiej partii, trzeciej co do wielkości w kraju. parlament.

Partia ta popiera Kilicdaroglu, ale jest oskarżana o powiązania z bojownikami kurdyjskimi, czemu partia zaprzecza.

2,8 mln wyborców, którzy poparli Oğana w pierwszej turze, będzie miało kluczowe znaczenie dla Kilicdaroglu, jeśli chce on pokonać Erdoğana.

READ  Interpol potwierdza czerwoną notę ​​angolskiej miliarderki Isabel dos Santos

Sondaże pokazują, że Erdogan podąża za Kilicdaroglu, ale wynik sugeruje, że prezydent i jego partia AKP byli w stanie zgromadzić konserwatywnych wyborców pomimo kosztów życia w kryzysie i gwałtownej inflacji.

Kilicdaroglu, szef sześciopartyjnego sojuszu, poprzysiągł zwycięstwo w drugiej turze i oskarżył partię Erdogana o wtrącanie się w liczenie i informowanie o wynikach. Zaapelował do swoich zwolenników o cierpliwość, ale w poniedziałek byli zasmuceni.

„Jesteśmy smutni i przygnębieni całą sytuacją. Spodziewaliśmy się innych rezultatów” – powiedział Volkan Atilcan, siedząc w pobliżu terminalu promowego w Stambule. „Jeśli Bóg pozwoli, odniesiemy to zwycięstwo w drugiej rundzie”.

’Światowy lider’

Natomiast zwolennicy Erdogana wiwatowali, gdy pojawiły się wyniki. Inżynier bezpieczeństwa cybernetycznego Fiyaz Balcu, lat 23, był przekonany, że Erdogan może naprawić problemy gospodarcze Turcji.

„Dla wszystkich Turków bardzo ważne jest, aby Erdogan wygrał wybory. Jest światowym liderem i wszyscy Turcy i muzułmanie chcą Erdogana jako prezydenta” – powiedział.

Perspektywa kolejnych pięciu lat rządów Erdogana zaniepokoiłaby działaczy na rzecz praw obywatelskich walczących o reformy mające na celu naprawienie szkód, które, jak twierdzą, wyrządził tureckiej demokracji.

Tysiące więźniów politycznych i aktywistów może zostać zwolnionych, jeśli opozycja wygra.

Akcje spadły, lira zbliżyła się do najniższego poziomu od dwóch miesięcy, spadły obligacje w dolarach państwowych, a koszt zabezpieczenia ekspozycji na dług Turcji wzrósł. Analitycy wyrazili zaniepokojenie niepewnością i malejącymi perspektywami powrotu do tradycyjnej polityki gospodarczej.

„Erdogan ma teraz wyraźną przewagę psychologiczną nad opozycją” – powiedział współprzewodniczący Teneo, Wolfango Piccoli. „Erdogan prawdopodobnie podwoi swoją narrację skoncentrowaną na bezpieczeństwie narodowym w ciągu najbliższych dwóch tygodni”.

Wybory były uważnie obserwowane w Europie, Waszyngtonie, Moskwie i całym regionie, gdy Erdogan potwierdzał siłę Turcji, wzmacniając jednocześnie więzi z Rosją i nadwerężając tradycyjny sojusz Ankary ze Stanami Zjednoczonymi.

READ  Ministerstwo Obrony Rosji domaga się większej tajemnicy w sprawie śmierci wojskowych na Ukrainie

Erdogan jest kluczowym sojusznikiem prezydenta Władimira Putina, a jego silna postawa prawdopodobnie ośmieli Kreml, ale zdenerwuje administrację Bidena, a także wielu europejskich i bliskowschodnich przywódców, którzy mieli trudne stosunki z Erdoganem.

Kreml powiedział w poniedziałek, że oczekuje kontynuacji współpracy Rosji z Turcją i pogłębienia tego, kto wygra wybory.

odrzucony sprzeciw

Oczekuje się, że niepewność polityczna będzie ciążyć na rynkach finansowych w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W nocy lira osiągnęła nowe dwumiesięczne minimum w stosunku do dolara, spadając do 19,70, po czym o 06:00 GMT ponownie spadła do 19,645.

Według S&P Global Market Intelligence, koszt ubezpieczenia od niewypłacalności Turcji w związku z jej długiem wzrósł do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy, skacząc o 105 punktów bazowych z piątkowego poziomu do 597 punktów bazowych.

Opozycja spodziewała się wykorzystać gniew wyborców z powodu problemów gospodarczych po tym, jak niekonwencjonalna polityka niskich stóp procentowych wywołała kryzys lirowy i gwałtownie rosnącą inflację. Oczekiwano, że powolna reakcja rządu na trzęsienia ziemi, które w lutym zabiły 50 000 osób, również wpłynie na wyborców.

74-letni Kilicdaroglu obiecał ożywić demokrację po latach represji ze strony państwa, powrócić do tradycyjnej polityki gospodarczej, wzmocnić instytucje, które utraciły autonomię pod rządami Erdogana i odbudować nadszarpnięte stosunki z Zachodem.

Krytycy obawiają się, że Erdogan mógłby rządzić bardziej autorytarnie niż kiedykolwiek, gdyby wygrał kolejną kadencję. 69-letni prezydent, który odniósł dziesiątki zwycięstw wyborczych, mówi, że szanuje demokrację.

(Raportowanie Muhammeda Emina Kaleskana, Jonathana Spicera, Kana Sezera, Toma Westbrooka). Pisanie przez Darrena Butlera; Montaż autorstwa Toma Perry’ego i Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.