25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co najmniej sześć osób zginęło w pożarze motelu w Nowej Zelandii – poinformowały władze

Co najmniej sześć osób zginęło w pożarze motelu w Nowej Zelandii – poinformowały władze

Pożar, który wybuchł w nocy w hostelu w stolicy Nowej Zelandii, zabił co najmniej sześć osób i zmusił innych do ucieczki w piżamach, co jeden ze strażaków określił jako „najgorszy koszmar”.

WELLINGTON, Nowa Zelandia – Pożar szalał w nocy w hostelu w stolicy Nowej Zelandii, zabijając co najmniej sześć osób i zmuszając innych do ucieczki z czteropiętrowego budynku w piżamach, co strażak opisał we wtorek jako „najgorszy koszmar”.

Znaleziono sześć ciał, ale nie wszystkie obszary budynku zostały jeszcze przeszukane, ponieważ dach na piętrze się zawalił, przynosząc gruzy i czyniąc obszar niebezpiecznym, powiedział Bruce Stubbs, monitor incydentów w Fire and Emergency New Zealand.

Urzędnicy powiedzieli, że 52 osoby uciekły z budynku żywe, ale wciąż próbują dowiedzieć się, co stało się z innymi.

Mieszkaniec Loafers Lodge, Tala Seeley, powiedział gazecie RNZ, że widział dym wydobywający się spod jego drzwi i otworzył je, by przekonać się, że korytarz jest czarny jak smoła.

„Byłem na górze i nie mogłem przejść przez korytarz, ponieważ było tak zadymione, więc wyskoczyłem przez okno” – powiedział Seeley.

Powiedział, że spadł na dach dwa piętra niżej.

„To było po prostu przerażające, to było naprawdę przerażające, ale wiedziałem, że muszę wyskoczyć przez okno, inaczej spłonę w budynku” – powiedział Seely RNZ. Powiedział, że ratownicy medyczni uratowali go z dachu i był leczony z powodu skręconej kostki.

Loafers Lodge oferuje proste i niedrogie pokoje ze wspólnymi salonami, kuchniami i pralnią dla osób w różnym wieku. Niektóre zostały tam umieszczone przez agencje rządowe i uznane za podatne na zagrożenia, ponieważ miały niewiele zasobów lub sieci wsparcia.

READ  Samolot uderza w pojazd na pasie startowym i zapala się na lotnisku w Limie

Hostel posiada 92 pokoje i posiada tablice reklamowe po jednej stronie. Ciemne smugi dymu rozprzestrzeniły się na zewnętrzne ściany na najwyższym piętrze budynku na terenie przemysłowym w pobliżu szpitala regionalnego Wellington.

Strażacy zostali wezwani do loży około godziny 12:30, a ratownicy powiedzieli, że budynek nie ma tryskaczy przeciwpożarowych, co według premiera Chrisa Hepkinsa nie jest wymagane w przepisach budowlanych Nowej Zelandii dla starszych budynków, które muszą zostać zmodernizowane.

Policja powiedziała, że ​​przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, ale nie są przekonani, że został wzniecony celowo. Nadinspektor policji Deon Bennett powiedział, że plan zakłada rozpoczęcie dokładnego dochodzenia w miejscu katastrofy w środę po tym, jak strażacy przekazali im wejście do budynku.

Mieszkańcy powiedzieli dziennikarzom, że w budynku będą regularnie włączać się alarmy przeciwpożarowe, prawdopodobnie od osób palących lub zbyt czułych czujników dymu, więc wielu początkowo myślało, że to kolejny fałszywy alarm.

Hipkins powiedział, że potwierdzenie liczby ofiar śmiertelnych może zająć władzom trochę czasu. Policja powiedziała, że ​​nie ma dokładnej liczby, chociaż uważa, że ​​liczba ofiar śmiertelnych była mniejsza niż 10.

To absolutna tragedia. Premier powiedział dziennikarzom, że sytuacja jest okropna. „Oczywiście z biegiem czasu odbędzie się wiele dochodzeń w sprawie tego, co się stało i dlaczego tak się stało. Ale na razie oczywiście należy skupić się na radzeniu sobie z sytuacją”.

Władze sanitarne poinformowały, że dwie osoby znajdujące się w budynku są leczone w szpitalach i ich stan jest stabilny. Trzech innych zostało wyleczonych i zwolnionych ze szpitala, a szósty pacjent zdecydował się opuścić szpital przed otrzymaniem leczenia.

Nick Pyatt, Wellington Area Manager for Fire and Emergency New Zealand, powiedział, że jego myśli są z rodzinami tych, którzy zginęli, oraz z załogami, które ratowały tych, których mogły i próbowały uratować tych, których nie mogły.

READ  Chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych na filipińskim statku kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone wspierają Manilę na spornym morzu

„To nasz najgorszy koszmar” – powiedział Pyatt. „Nie pogarsza się”.

Rzecznik Rady Miasta Wellington, Richard McLean, powiedział, że urzędnicy miejscy i rządowi udzielili pomocy około 50 osobom, które przeżyły pożar i przebywają w centrum ratunkowym utworzonym przez radę na bieżni z łazienkami i innymi udogodnieniami.

Powiedział, że wiele starszych osób uciekło z budynku tylko w piżamach, które mieli na sobie.

„Oczywiście wiele osób jest wstrząśniętych i oszołomionych tym, co się stało” – powiedział.

McLean powiedział, że loża oferuje mieszankę wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego. Powiedział, że nie ma wszystkich szczegółów, ale wierzy, że były one wykorzystywane przez różne agencje rządowe, aby zapewnić klientom wymagane mieszkania.

„To straszna ludzka tragedia” – powiedział Albanese. „W imieniu Australii składam kondolencje naszym przyjaciołom w Nowej Zelandii w tym bardzo trudnym czasie”.