21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Elon Musk mówi, że mógłby zebrać pieniądze na prywatny zakup Tesli

Elon Musk mówi, że mógłby zebrać pieniądze na prywatny zakup Tesli

Elon Musk powiedział w poniedziałek, że nie kłamał ani nie mylił się na temat swojego planu wycofania Tesli z giełdy w 2018 roku i zeznał w sądzie federalnym, że saudyjski państwowy fundusz majątkowy „kategorycznie chciał przejąć Teslę”.

Inwestorzy pozywają pana Muska, Teslę i zarząd firmy, ponieważ twierdzą, że stracili pieniądze w wyniku oświadczeń pana Muska o jego planie przejęcia Tesli, który później upadł.

7 sierpnia 2018 r. pan Musk, który był wówczas prezesem i dyrektorem generalnym producenta samochodów elektrycznych, powiedział: książki on Twitter: „Myślę o zabraniu prywatnej Tesli za 420 USD. Finansowanie zabezpieczone.” następnie książkiWsparcie inwestorów potwierdzone. Jedynym powodem, dla którego nie zostało to potwierdzone, jest to, że zależy to od głosu akcjonariuszy”. Cena akcji Tesli wzrosła po tych postach, ale później spadła, gdy propozycja wyblakła.

To, jak ławnicy zinterpretują wypowiedzi pana Muska i ich wpływ na inwestorów, może mieć kluczowe znaczenie dla wyniku tej sprawy, która toczy się w San Francisco. Zwycięstwo inwestora może oznaczać, że Musk i Tesla będą musieli zapłacić miliardy dolarów odszkodowania. Ale wygranie sprawy pozwoliłoby panu Muskowi ubiegać się o odszkodowanie od swoich krytyków.

Sędzia nadzorujący sprawę, Edward M. Chen, orzekł już, że „fundusze są zabezpieczone” i że drugie oświadczenie pana Muska o prywatyzacji Tesli było błędne.

Pan Musk zeznawał do tej pory przez cztery godziny w tym procesie i ma wrócić na stanowisko we wtorek. W poniedziałek odpowiedział na pytania dotyczące funduszu saudyjskiego, Funduszu Inwestycji Publicznych, od prawnika powoda, który naciskał na niego, aby uzyskać więcej informacji na temat planu przekształcenia firmy w spółkę prywatną. Musk powiedział, że urzędnicy z saudyjskiego funduszu nie podpisali dokumentów dotyczących umowy ani nie dyskutowali, ile zainwestują w transakcję.

„Dokładna kwota nie będzie znana bez wiedzy, kto jeszcze weźmie udział” – powiedział. Dodał jednak, że wierzy, że „jeśli mówią, że coś zrobią, to to robią”.

READ  Setki pracowników Amazona protestują przeciwko wpływowi firmy na klimat, nakazując powrót do biura

Wycofanie spółki publicznej z giełdy może być kosztowne i trudne. Osoby lub firmy inwestycyjne, które chcą przejąć prywatną firmę, muszą znaleźć pieniądze na zakup wszystkich lub większości jej akcji.

Fundusz saudyjski, który zgromadził 5 procent udziałów w Tesli, zanim pan Musk ogłosił swoje plany, był ważną częścią każdej transakcji. Pan Musk od dawna twierdził, że saudyjscy inwestorzy są zaangażowani w transakcję.

Wiadomości tekstowe między Miskiem a Yasserem Al-Rumayyanem, który nadzoruje saudyjski fundusz, pojawiły się w zeszłym roku w aktach sądowych. W tych listach pan Musk skrytykował pana Al-Rumayyana po tym, jak doniesienia prasowe wskazywały, że fundusz był letni w sprawie transakcji. Pan Al-Rumayyan powiedział w tekstach, że Tesla i pan Musk nie dostarczyli wystarczających informacji, aby fundusz mógł ruszyć do przodu. Pan Musk nazwał teksty pana Al-Rumayyana „cofaniem się”.

Pan Musk i zespół prawny Tesli bezskutecznie próbowali zmusić pracowników funduszu do złożenia zeznań na rozprawie. W tym miesiącu prawnicy funduszu nazwali wezwania sądowe „nieprawnie wadliwymi” i „szczerze mówiąc małostkowymi”. Rzecznik funduszu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w poniedziałek.

Pan Musk zeznał, że „zabezpieczone finansowanie” odnosiło się nie tylko do finansowania z funduszu saudyjskiego, ale także do jego udziałów w SpaceX, firmie rakietowej, w której jest również dyrektorem generalnym. Pan Musk mógłby teoretycznie pożyczyć swoje udziały w SpaceX lub sprzedać część tych akcji, aby zdobyć pieniądze na prywatyzację Tesli.

„To bardzo ważny punkt i wydaje się, że celowo go unikasz” — powiedział Musk Nicholasowi Porrittowi, prawnikowi powodów. Ale podczas przesłuchania przez pana Porritta, pan Musk przyznał, że nie wspomniał o akcjach SpaceX jako możliwym źródle finansowania w zgłoszeniu z 2021 r. Później powiedział, że wspomniał o wykorzystaniu tych akcji w oświadczeniu pod przysięgą, które było częścią Dochodzenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd O wysiłkach pana Muska, by przejąć Teslę prywatnie.

READ  Dwóch głównych producentów ropy w Teksasie ogłosiło fuzję o wartości 26 miliardów dolarów

Zapytany, czy wycenił Teslę na 420 dolarów za akcję, ponieważ byłby to „żart, który spodoba się twojej dziewczynie”, Musk powiedział: „Jest trochę karmy około 420 dolarów, chociaż muszę się zastanawiać, czy to dobra karma”. ” Następnie dodał, że wybrał 420 dolarów, ponieważ było to około 20 procent więcej niż ówczesna cena akcji Tesli.

Pan Musk ubrany w czarny garnitur i czarną maskę chirurgiczną wszedł na salę rozpraw i skierował się prosto na miejsce dla świadków. Obserwował wchodzących przysięgłych i skinął na nich. Pan Musk, który powiedział, że „miał problemy ze snem zeszłej nocy” i że bolały go plecy, czasami wycofywał się w sposobie, w jaki pan Porritt zadawał pytania. Sędzia Chen powiedział panu Muskowi co najmniej trzy razy, że nie odpowiedział na pytania prawnika lub odszedł od tematu.

Adwokaci powodów argumentowali, że ludzie podejmowali decyzje inwestycyjne, ponieważ pan Musk powiedział, że ma fundusze na prywatyzację Tesli i że ma wsparcie inwestorów dla transakcji. Ale prawnicy pana Muska i Tesli powiedzieli, że inwestorzy prawdopodobnie podejmą decyzje w oparciu o oświadczenie pana Muska, że ​​rozważa prywatyzację Tesli – stwierdzenie, które twierdzą jego prawnicy, jest prawdziwe.

Eksperci prawni powiedzieli, że większość firm i dyrektorów generalnych mogła rozstrzygnąć taką sprawę. Ale pan Musk często wykazywał chęć dopuszczenia procesów sądowych przeciwko niemu i Tesli do procesu.

W swoim piątkowym zeznaniu Musk przyznał, że jego konto na Twitterze dostarcza ważnych informacji o Tesli i że musi przestrzegać zasad SEC. Powiedział jednak, że jego posty w mediach społecznościowych niekoniecznie powodują zmienność kursu akcji Tesli. Powiedział również, że na Twitterze nie może być tak wszechstronny, jak Tesla w dokumentach SEC i komunikatach prasowych.

Pan Musk powiedział również, że jego przyjaciele, a także dyrektorzy i inwestorzy Tesli zasugerowali, aby zrobił sobie przerwę od Twittera, zanim opublikował post o zabraniu Tesli prywatnie.

READ  Ekonomista Peter Schiff wyjaśnia, dlaczego spodziewa się, że bitcoin upadnie wraz z nasileniem się recesji – ostrzega „nie kupuj tej kropli” - Bitcoin News

W 2018 r. pan Musk i Tesla rozstrzygnęli odrębny pozew z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd w związku z jego propozycją przejęcia Tesli prywatnie. Zapłacili grzywny SEC, a pan Musk zgodził się ustąpić ze stanowiska szefa Tesli i zezwolić prawnikowi na przejrzenie niektórych danych o firmie, zanim pan Musk opublikuje je w mediach społecznościowych.

Proces rozpoczął się trzy miesiące po tym, jak pan Musk pojawił się na Twitterze. Od tego czasu zwolnił większość jej pracowników, zmienił zasady dotyczące treści i pozwolił wcześniej zbanowanym lub zawieszonym użytkownikom wrócić na platformę.

Wkrótce po tym, jak prywatne próby przejęcia Tesli zakończyły się w 2018 roku, firma zaczęła produkować dużą liczbę samochodów, co spowodowało gwałtowny wzrost jej zapasów i ułatwienie Tesli zebrania miliardów dolarów poprzez sprzedaż akcji. Ale cena akcji firmy spadła w zeszłym roku, ponieważ pan Musk sprzedał akcje, aby sfinansować przejęcie Twittera, a Tesla stanął w obliczu ostrzejszej konkurencji.