20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

EKSKLUZYWNIE: Polska wzywa Niemcy do przyspieszenia wyjścia Rosnieftu z rafinerii w Schwedt

EKSKLUZYWNIE: Polska wzywa Niemcy do przyspieszenia wyjścia Rosnieftu z rafinerii w Schwedt

WARSZAWA, 15 czerwca (Reuters) – Niemcy muszą przyspieszyć sprzedaż większościowego pakietu udziałów rosyjskiej grupy energetycznej Rosnieft (ROSN.MM) w rafinerii Shwed Polsce, aby w pełni rozstrzygnąć kluczowy kontrakt na dostawy dla rafinerii – powiedział minister klimatu. Czwartek.

PCK Schwedt, która tradycyjnie dostarczała 90% paliwa wykorzystywanego w stolicy Niemiec, Berlinie, tej wiosny pracowała na 50-60% mocy po tym, jak Niemcy odcięły dostawy ropy z Rosji z powodu wojny na Ukrainie.

W grudniu Polska i Niemcy zgodziły się na współpracę w zakresie dostaw Schwedt rurociągiem z polskiego portu w Gdańsku, a zainteresowanie kupnem rafinerii wyraził polski rafineryjny PKN Orlen (PKN.WA).

Ale Warszawa usunęła Rosnieft’ ze struktury właścicielskiej rafinerii jako warunek długoterminowego eksportu ropy.

Niemcy zatwierdziły w kwietniu ustawę, która pozwoliłaby Rosniefti szybko sprzedać swoje udziały w rafinerii, ale nie jest jasne, kiedy i jak to się stanie.

Rosnieft pozwał Berlin w październiku za kontrolę nad swoją niemiecką jednostką, a jego kancelaria prawna stwierdziła w kwietniu, że działania niemieckiego rządu były równoznaczne z „wywłaszczeniem”.

„Pokazał, że jest zaangażowany w pozbycie się Rosjan i wierzę, że jego zaangażowanie jest szczere, ale proces trwa zbyt długo i nie jest zadowalający” – powiedział agencji Reuters niemiecki minister gospodarki Robert Habeck.

„Myślę, że ta determinacja musi być potwierdzona szybkością procesu i na to czekamy, ale tak naprawdę nie możemy być zbyt mocno po polskiej stronie”.

Tymczasem Polska oferuje tylko nieregularne postoje dla tankowców przewożących nierosyjską ropę dla Schwedt na terminalu w Gdańsku, a niemiecka rafineria nie może pracować na pełnych obrotach.

„Mamy nowoczesną infrastrukturę i jest ona rozbudowywana. Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczywiście bez Rosjan” – powiedziała Moskwa.

READ  Wanda Buck odkrywa niespodzianki związane z transformacją energetyczną Polski

Innymi akcjonariuszami Shvet są koncerny naftowe Shell (SHEL.L) i Eni (ENI.MI).

Reportaż Marka Strzeleckiego i Kuby Steżyckiego, dodatkowe reportaże Christopha Steitza, montaż autorstwa Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.