30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

EKSKLUZYWNIE — Korea Południowa namawia banki do sfinansowania sprzedaży broni do Polski o wartości 22 miliardów dolarów

EKSKLUZYWNIE — Korea Południowa namawia banki do sfinansowania sprzedaży broni do Polski o wartości 22 miliardów dolarów

Dwóch urzędników koreańskiej firmy zbrojeniowej potwierdziło połączony plan pożyczkowy. Dwóch urzędników południowokoreańskich banków powiedziało, że pożyczki zostaną udzielone, ale nie określiło ich rodzaju.

Obydwa kraje podpisały największą umowę zbrojeniową z Koreą Południową, szacowaną na około 30 bilionów wonów (22,72 miliarda dolarów), co jest pierwszym sygnałem, że Seul pracuje nad zniesieniem polskich sankcji finansowych.

Rozmowy są kontynuacją kompleksowej umowy zbrojeniowej podpisanej między obydwoma krajami w zeszłym roku, na mocy której południowokoreańskie firmy Hyundai Rotem Co. i Hanwha Defense Systems Corp dostarczą czołgi, haubice i myśliwce.

Wartość tej transakcji wynosi 13,7 miliarda dolarów i jest to największa jak dotąd transakcja w Korei Południowej.

Urzędnik rządowy Korei Południowej nie podał szczegółowo wielkości potencjalnej pożyczki konsorcjalnej. Pożyczka taka udzielana jest indywidualnemu pożyczkobiorcy przez grupę pożyczkodawców, często w celu sfinansowania dużych kontraktów.

Urzędnik firmy ochroniarskiej powiedział, że jeśli pożyczka konsorcjalna nie wystarczy na następną proponowaną sprzedaż, „istnieją inne opcje finansowania”.

Oczekuje się, że całkowity eksport obronności Korei Południowej w 2022 roku wyniesie 17 miliardów dolarów, w porównaniu z 7,25 miliarda dolarów rok wcześniej, według ministerstwa obrony Korei Południowej, po tym jak wojna na Ukrainie otworzyła drzwi dla eksportu broni z Seulu.

Umowa zbrojeniowa z Polską na rok 2022 uczyniła Seul głównym graczem w światowym eksporcie broni, w dużej mierze zdominowanym przez USA i Rosję.

Seul dąży do głębszych więzi w zakresie bezpieczeństwa w Europie, co jest ambicją w odpowiednim czasie dla Polski, która graniczy z Ukrainą i zwiększa import broni w obliczu napięć z Rosją.

(1 $ = 1320,4500 wonów)

(Raport: Cynthia Kim, Seungyu Lim; dodatkowe raporty: Jihoon Lee; redakcja: Josh Smith i Jerry Doyle)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.