29 marca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

EDP ​​Energias de Portugal SA: linie zwrotne są odnawialne w Rumunii i Polsce

EDP ​​Energias de Portugal SA: linie zwrotne są odnawialne w Rumunii i Polsce

Lizbona, 9 stycznia 2023 r.:EDP ​​– Energias de Portugal, SA („EDP” lub „Spółka”), poprzez swoją spółkę zależną EDP Renováveis, SA („EDPR”), której właścicielem jest w 74,98%, informuje rynek o 521 MW i działaniach regulacyjnych w Rumunii i Polsce . odpowiednio 697 MW mocy odnawialnej.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady UE 2022/1854 z dnia 6 października 2022 r. (Rozporządzenie) mechanizmy limitów awaryjnych powinny być stosowane wyłącznie w odniesieniu do zrealizowanych przychodów rynkowych, w tym operacji zabezpieczających przed wahaniami na hurtowym rynku energii elektrycznej, zgodnie z interwencją nadzwyczajną w przypadku wysokich cen energii . Jest to konieczne, aby nie szkodzić producentom, którzy w rzeczywistości nie odnoszą korzyści z obecnych wysokich cen energii elektrycznej dzięki budowaniu przychodów w przypadku wahań na hurtowym rynku energii elektrycznej.

W tym kontekście rządy Rumunii i Polski wprowadziły niedawno awaryjne mechanizmy wycofania w celu ograniczenia przychodów generowanych przez producentów energii odnawialnej i innych uczestników rynku. W Rumunii przychody powyżej 450 RON/MWh są opodatkowane stawką 100%, podobnie jak podatek potrącany u źródła w imieniu odbiorców. W Polsce mechanizm clawback dotyczy energii non-CfD1 ze 100% podatkiem od przychodów powyżej 345 zł/MWh dla projektów wiatrowych w ramach programu Green Certificate (GC) oraz ceną wykonania dla projektów w ramach programu CfD.

EDP ​​uważa, że ​​te nowe przepisy w Rumunii i Polsce nie są zgodne z polityką Rady UE. Te zabezpieczenia finansowe są zgodne ze strategią firmy o niskim ryzyku, aby uzyskać długoterminowe zwroty i wyeliminować wahania cen energii w przychodach firmy. Docelowo te nowe podatki doprowadzą do zniweczenia skutków dotychczasowych strategii zarządzania ryzykiem realizowanych prawnie przez producentów OZE.

Te wydarzenia w Rumunii iw Polsce mają bezpośredni wpływ na EDP, która musi płacić podatki tak, jakby korzystała z obecnych wysokich cen na rynku energii elektrycznej, bez uwzględnienia kosztów związanych z zabezpieczeniami finansowymi na rynkach energii. Nieuwzględniając tych ubezpieczeń finansowych, nieuczciwe taryfy i potencjalne koszty szacuje się na 0,3 mld EUR w 2023 r., w zależności od ewolucji cen hurtowych energii elektrycznej, ostatecznej interpretacji/funkcji ostatnio opublikowanych przepisów oraz zgodności obowiązujących umów międzynarodowych.

READ  Obiecujący sezon na jabłka w Polsce | Artykuł

EDP ​​będzie podejmować wszelkie działania prawne, aby przyczynić się do przywrócenia sprawiedliwego porządku prawnego, który może wesprzeć bardzo potrzebne inwestycje w odnawialne źródła energii w tych krajach iw UE.

Rozporządzenie (UE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr. Niniejsza informacja jest publikowana w celach i na warunkach określonych w art. 17 rozporządzenia 596/2014.

EDP ​​– Energías de Portugal, SA