29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Donald Tusk obiecuje przywrócenie Polsce „statusu europejskiego”, otwiera fundusz naprawczy po Covid-19

Donald Tusk obiecuje przywrócenie Polsce „statusu europejskiego”, otwiera fundusz naprawczy po Covid-19

Podczas swojej pierwszej wizyty w Brukseli od wyborów parlamentarnych Donald Tusk obiecał przywrócenie Polsce „statusu europejskiego” i odblokowanie 35 miliardów euro z funduszy na naprawę Covid-19.

Reklama

„Jestem (dzisiaj) w siedzibie Komisji Europejskiej, aby przyspieszyć proces powrotu na scenę europejską. Jesteśmy głęboko przekonani, że taka jest wola polskich wyborców” – powiedział w środę rano lider polskiej opozycji.

„Cały świat widział, że demokracja, praworządność (i) wolność powróciły do ​​cywilizacji, a Polacy się do tego przyczynili”.

Choć w wyborach 15 października rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zwyciężyła, Platforma Obywatelska Duska (KO) wraz z dwiema innymi partiami opozycyjnymi zapewniła sobie większość 248 z 460 mandatów, uzyskując ponad 54% głosów głosować. -siedziba sejmu, izby niższej parlamentu.

Tusk jest byłym przewodniczącym Rady Europejskiej Teraz ma tendencję do rozprzestrzeniania się Jako kolejny premier Polski Bruksela ma nadzieję, że zmiana w zakresie bezpieczeństwa znacznie poprawi stosunki z Warszawą, które w ciągu ośmiu lat rządów skrajnie prawicowych i eurosceptycznych rządów pod przewodnictwem BIS spadły do ​​najniższego w historii poziomu.

Ciągłe trudności doprowadziły do ​​publicznych oskarżeń, zakazów Wyniki zbiorcze oraz kilka spraw przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

„Jestem bardzo dumny z moich kolegów. Udowodnili, że nastroje antydemokratyczne i antyeuropejskie nie muszą być trendem, uważam, że to sezonowa fala” – powiedział Tusk obok szefa Komisji Europejskiej. Urszuli van der Leyen.

„Wszyscy udowodniliśmy sobie i światu, że jeśli wierzysz w zmianę i podejmujesz wysiłek, to się opłaca”.

Von der Leyen świętowała „osiągniętą frekwencję” w polskich wyborach – 74%, najwyższy poziom odnotowany od upadku komunizmu – jako dowód, że „Polacy są silnie przywiązani do demokracji”.

Ich spotkanie, nieformalne, ponieważ Tusk jest raczej liderem opozycji niż premierem, skupiało się na wojnie Rosji z Ukrainą, bezpieczeństwie i obronie, konkurencyjności, zielonej transformacji i wartościach demokratycznych.

READ  Polskie środowisko filmowe wznawia sprzeciw wobec egzekwowania tantiem internetowych

„Wiem, że Donald Tusk i ja znajdziemy wiele wspólnej płaszczyzny we wszystkich tych kwestiach” – powiedział van der Leyen.

Kolejną kwestią w porządku obrad jest fundusz naprawczy Covid-19 o wartości 35,4 mld euro, o który Polska bezskutecznie zabiegała od ponad roku.

Komisja Europejska dała zielone światło projektowi W czerwcu 2022 r Jednak żadne pieniądze nie zostały jeszcze uwolnione ze względu na kontrowersje wokół praworządności i niezależności sądów. Warunkiem wypłaty środków dla Warszawy będzie spełnienie szeregu „kamień milowych”. Brak postępów wskazuje, że Komisja uważa, że ​​dotychczas wykonana praca jest niewystarczająca.

Tusk chce przełamać impas i jest gotowy podjąć „niestandardowe” działania, aby pieniądze wkrótce napłynęły do ​​polskiej kasy. Płatności w ramach funduszu bloku o wartości 750 miliardów euro są wprowadzane stopniowo i powinny zostać zakończone do końca 2027 r.

„Zegar tyka” – stwierdził.