22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, ma zostać premierem Polski

Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, ma zostać premierem Polski

Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, ma zostać w poniedziałek mianowany premierem Polski.

Polska, będąca członkiem Unii Europejskiej i NATO, odnotowuje bezprecedensowy poziom zainteresowania działalnością legislatury od czasu, gdy w wyborach 15 października większość uzyskała szeroka koalicja partii prounijnych pod przewodnictwem Tuska.

Od chwili rozpoczęcia działalności w niedzielę liczba subskrybentów kanału izby w serwisie YouTube wzrosła do około 439 000.

Niektóre seanse przyciągały na scenę ponad milion widzów, a warszawskie kino zdecydowało się przenieść poniedziałkową sesję na duży ekran. Kiedy w niedzielę agencja Reuters zadzwoniła z zapytaniem, bilety zostały wyprzedane.

„Poniedziałek i wtorek to dwa najważniejsze dni w historii Polski od 1989 roku” – powiedział Michał Koboszko, wiceprzewodniczący partii Polska 2050, wchodzącej w skład koalicji gotowej do przejęcia władzy, nawiązując do roku, w którym zakończyły się rządy komunistów.

Nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego zwyciężyła w sondażach, a sojuszniczy z PiS prezydent Andrzej Duda dał mu pierwszą próbę utworzenia rządu.

Wydaje się to jednak prawie niemożliwe, gdyż Morawieckiemu brakuje większości, a wszystkie inne partie odrzuciły współpracę z PiS, którego osiem lat sprawowania władzy zaowocowało wielomiliardowymi funduszami m.in. w kwestiach niezawisłości sądów i licznych starć z UE. Mrożony.

W poniedziałek Morawiecki wygłosi przemówienie przed izbą, po którym nastąpi wotum zaufania.

Choć jego nadzieje na zostanie premierem wydają się nikłe, jego przemówienie będzie okazją do przedstawienia wizji partii dla narodu – mówi poseł PiS Radosław Fogil.

„Będzie to dobre ramy dla naszych przyszłych wysiłków politycznych, pokaże naszym wyborcom, co chcemy osiągnąć, a tak naprawdę będzie to dobry sposób na porównanie, czy na premiera zostanie wybrany ktoś inny” – powiedział.

PiS starał się przeciwstawić swoje połączenie konserwatywnych wartości społecznych i lewicowej polityki gospodarczej liberalnemu programowi Duska, który jego zdaniem jest podporządkowany interesom zagranicznym i nie troszczy się o dobro mniej zamożnych Polaków.

READ  Polska góruje nad Rosją w sprawie „manipulacji” światowym gazem | Aktualności

Jeśli Morawiecki przegra głosowanie, wybór nowego premiera spadnie na parlament, w którym Tusk ma zdecydowaną większość poparcia. Następnie we wtorek wygłosi przemówienie przed Izbą.

Właściciel menażerii widowiska

Październikowe wybory w Polsce oznaczają dla Polski powrót do głównego nurtu europejskiego po ośmiu latach rządów PiS. Ówczesny krytycy twierdzili, że podważa to niezależność sądów, zamienia państwowe media w tubę propagandową i podsyca uprzedzenia wobec mniejszości, takich jak imigranci i społeczność LGBT. .

„Wiele osób… uważa to, co wydarzyło się w Polsce, za rodzaj cudu” – stwierdziła Katarzyna Lubnauer, poseł z grupy Sojusz Obywatelski Zmierzchu (KO), odnosząc się do osiągnięć opozycji w zapewnianiu większości pomimo wrogości rządu. – Kontrolowane media.

„Dlatego Polaków interesuje to, co dzieje się w parlamencie w sprawie tej transformacji”.

Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że wzrosło zainteresowanie mianowaniem celebryty na marszałka parlamentu.

Dowcipne podejście Simone Holonii do prowadzenia debat zrobiło wrażenie na wielu widzach, którzy po raz pierwszy poznali ją jako prowadzącą programu talent show emitowanego w godzinach największej oglądalności.

„Szymon Holonia, gwiazdor showmanu, robi z tego widowisko na miarę” – stwierdziła Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

„Naśmiewa się z ludzi i naśmiewa się z nich, ale robi to w bardzo cywilizowany sposób”.

Jednak nie wszyscy są pod wrażeniem.

„Z punktu widzenia skromnego parlamentarzysty chciałbym, aby mówca nie był całkowicie skupiony na informatyce” – powiedział Fogle.

Opublikowany przez:

Vadapally Nitin Kumar

Wysłane przez:

11 grudnia 2023 r