22 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dolar skacze, a amerykańskie akcje opierają się światowemu wzrostowi

Dolar skacze, a amerykańskie akcje opierają się światowemu wzrostowi

  • Światowe giełdy rosną, ale Wall Street spada
  • Związek z dolarem słabnie
  • Jen zrobił sobie przerwę od ostatniego rajdu

LONDYN/NOWY JORK (Reuters) – Dolar podskoczył we wtorek, gdy ceny ropy spadły, podczas gdy amerykańskie akcje pokonały rajd na światowych giełdach w tygodniu pełnym danych makroekonomicznych, które mogą dostarczyć wskazówek, kiedy i gdzie stopy procentowe w USA mogą osiągnąć szczyt.

Indeks światowy MSCI (.MIWD00000PUS) Spadł o 0,2 procent, na co wpłynęły spadki na amerykańskich akcjach. Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) Nieco zmieniony, Standard & Poor’s 500 zakończył się (.SPX) Spadł o 0,4%, a Nasdaq Composite Index (dziewiętnasty) stracił 0,76%.

Straty na amerykańskich akcjach doprowadziły do ​​12,2% spadku producenta samochodów elektrycznych Tesla (TSLA.O) Po tym, jak przegapił szacunki Wall Street dotyczące kwartalnych dostaw. Producent iPhone’a Apple Inc (AAPL.O) Spadł o 3,7% do najniższego poziomu od czerwca 2021 r., po obniżeniu oceny z powodu cięć produkcji w Chinach.

Dolar amerykański umocnił się przed publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej w środę, w oczekiwaniu, że wskaże on dalsze zacieśnienie polityki.

Spadek był spowodowany wyższymi dolarowymi cenami ropy, które również odbiły się na obawach o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, zwłaszcza po tym, jak dane pokazały, że w grudniu aktywność fabryk w Chinach spadła.

„Oczekujemy, że protokół z grudniowego posiedzenia FOMC rzuci więcej światła na poglądy przedstawicieli Fed na rok 2023” – napisali w notatce analitycy TD Securities.Na posiedzeniu komitet odnotował szerokie oczekiwania co do znacznie wyższych stóp procentowych w tym roku. ogólny”.

Indeks dolara wzrósł o 0,94% do 104,64.

Euro radziło sobie najgorzej w stosunku do dolara, tracąc najbardziej od końca września, po tym jak niemieckie regionalne dane o inflacji pokazały, że presja cenowa konsumentów gwałtownie spadła w grudniu, w dużej mierze dzięki środkom rządowym ograniczającym rachunki za gaz ziemny dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. . .

READ  Akcje Tesli spadły, ale byk pozostaje optymistą

Oczekuje się, że dane o zatrudnieniu w USA w tym tygodniu pokażą, że sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta, podczas gdy ceny konsumpcyjne w Unii Europejskiej mogą pokazać pewne spowolnienie inflacji wraz ze spadkiem cen energii.

„Efekty bazy energetycznej znacznie obniżą inflację w głównych gospodarkach w 2023 r., ale stabilność podstawowych składników, w dużej mierze wynikająca z napiętych rynków pracy, zapobiegnie wczesnemu pesymizmowi banków centralnych” – napisał NatWest Markets w notatce.

Spodziewają się, że stopy procentowe osiągną 5% w USA, 2,25% w UE i 4,5% w Wielkiej Brytanii i utrzymają się na tym poziomie przez cały rok. Z drugiej strony rynki wyceniają obniżki stóp procentowych pod koniec 2023 r., a kontrakty terminowe na fundusze Fed wskazują zakres od 4,25% do 4,5% do grudnia.

„W tym roku denerwuje mnie to, że wciąż nie znamy pełnego wpływu bardzo znaczącego zacieśnienia monetarnego, które miało miejsce w krajach rozwiniętych” – powiedział Callum Pickering, główny ekonomista Berenberg.

„Potrzeba dobrego roku lub 18 miesięcy, aby pełny efekt się zaczął” – powiedział.

Banki centralne wyraziły zaniepokojenie rosnącymi płacami, mimo że konsumenci z trudem nadążają za rosnącymi kosztami utrzymania, a firmom brakuje miejsca, aby chronić swoją rentowność poprzez podnoszenie cen.

Jednak Pickering powiedział, że rynek pracy ma tendencję do opóźniania szerszej gospodarki na jakiś czas, co oznacza, że ​​istnieje ryzyko, że banki centralne mogą podnieść stopy procentowe bardziej niż gospodarka może sobie z tym poradzić.

„To, co stymulują banki centralne, to w zasadzie wzrost cykliczności, czyli – nadmiernie stymulowały w 2021 r. i wywołały boom inflacyjny, a następnie zacieśniły w 2022 r. i wywołały kontrinflacyjny kryzys. Jest to dokładnie przeciwieństwo tego, czego banki centralne chcą, abyś zrobić” – powiedział. .

Europejski rajd giełdowy

Na rynkach europejskie akcje rosły dzięki wzrostom w tradycyjnie defensywnych sektorach, takich jak opieka zdrowotna oraz żywność i napoje. Producenci farmaceutyków Novo Nordisk (NOVOb.CO)AstraZeneca (AZN.L) i Płoć (ROG.S) Była jedną z największych dodatnich wag na STOXX 600 (.STOXX)wraz z Nestlé (NESNS.S)

READ  Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych ogranicza możliwości kupujących i sprzedających domy

Indeks Stoxx, który w 2022 roku stracił 13 proc., wzrósł o 1,2 proc. Indeks FTSE100 (.FTSE)Jedyny duży europejski indeks, który nie był notowany w poniedziałek, wzrósł o 1,4%.

Rynki przez pewien czas wyceniały ewentualne złagodzenie polityki pieniężnej w USA, ale bardzo się myliły z powodu nagłego przesunięcia w górę pułapu rentowności Banku Japonii.

Według Nikkei, Bank Japonii rozważa obecnie podniesienie prognoz inflacji w styczniu, aby pokazać wzrost cen zbliżony do celu 2% w latach fiskalnych 2023 i 2024.

Takie posunięcie na następnym spotkaniu politycznym w dniach 17-18 stycznia tylko zwiększy spekulacje na temat zakończenia bardzo luźnej polityki, która zasadniczo służyła jako dolna granica rentowności obligacji na całym świecie.

Zmiana polityki wzmocniła jena we wszystkich dziedzinach, przy czym dolar stracił w grudniu 5%, a euro 2,3%.

We wtorek jen odetchnął, spadając o 0,3% w stosunku do dolara do 130,895. Dolar wcześniej osiągnął sześciomiesięczne minimum na poziomie 129,52 jena.

Ropa uległa osłabieniu wobec dolara, a dynamika spadków zwiększyła obawy o popyt w Chinach, drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Szereg badań wykazało, że aktywność chińskich fabryk skurczyła się w najostrzejszym tempie od prawie trzech lat, gdy infekcje koronawirusem przetoczyły się przez linie produkcyjne.

„Chiny wkraczają w najniebezpieczniejsze tygodnie epidemii” – ostrzegają analitycy z Capital Economics.

Ropa Brent straciła 4,2 procent, osiągając poziom 82,10 USD za baryłkę.

Reportaż Koh Gui Ching w Nowym Jorku i Amandy Cooper w Londynie Dodatkowe reportaże Wayne’a Cole’a w Sydney Montaż autorstwa Andrei Ricci i Matthew Lewisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.