24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Do ćwierćfinału awansowały Kazachstan, Gruzja, USA i Polska

Do ćwierćfinału awansowały Kazachstan, Gruzja, USA i Polska

Kazachstan wygrał czwarty z rzędu i wydaje się, że jest nie do zatrzymania, podczas gdy Stany Zjednoczone wyłaniają się jako najsilniejsza drużyna z grupy B.

Runda 3

Staw A

Kazachstan (2½-1½) Francja
Gruzja (3½-½) Egipt
Ukraina (2½-1½) Indie

Basen b

USA (2-2) FIDE Ameryka
Chiny (1-3) Bułgaria
Polska (2½-1½) Niemcy

Liderzy grupy A w Kazachstanie rozpoczęli świetnie, a Bibisara Azoubayeva bardzo obiecująco rozpoczęła mecz w meczu z Diamonde Dowlid-Cornet. Bibisara nie grał jednak wystarczająco dobrze i jego przewaga na początku meczu osłabła. Zwycięstwo Kazachstanu miało czarne figury na szachownicy: Merud Kamalidenova pokonała Sophie Millet, a Amina Kyrbekova zdobyła pełny punkt w meczu z Natashą Benmezpą. Panujący mistrz Francji Mitra Hejasipour odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w reprezentacji, ale to nie wystarczyło, aby zmienić przebieg turnieju.

Gruzja udała się do Egiptu, aby odrobić straty po porażce w poprzedniej rundzie. Shahenda Vafa był bardzo blisko wygranej z Nino Batsiashvilim, ponieważ przez większą część partii był pionkiem, ale na początku zamienił hetmany i zakończył grę teoretycznie równą wieżą.

Mecz z Ukrainą był zimnym deszczem dla Indii. Savita Sri również uzyskała korzystny wynik w meczu z Yelisavetą Hrebenshikovą, a Vandika Aggarwal utrzymywała znakomitą pozycję w meczu z Buksą na koniec rundy, 3-1. Ostatecznie Savita musiała zadowolić się remisem, ale najgorsze miało dopiero nadejść: na szachownicy drugim Aggarwal popełnił straszny błąd (29.d7??) i niemal przegrał na miejscu. Ciężka porażka Indii i oszałamiające zwycięstwo Ukraińców.

W grupie B najbardziej pasującym wynikiem była oszałamiająca porażka Chin 3:1 z Bułgarią. Momentami pozycja Stefanowej wobec Yuxina wydawała się nieco wątpliwa, ale pokazała swoją klasę zaciekle kontratakując króla. Drugie zwycięstwo dla Bułgarek odniosła Victoria Radeva po tym, jak Yiyi Xiao padł ofiarą prostego triku.

Polska odniosła także wielkie zwycięstwo nad swoim historycznym wrogiem, Niemcami. W czwartej grupie Claudia Colón, bardzo agresywna i aktywna zawodniczka, otrzymała typ, w którym lubi grać, pionka w zamian za inicjatywę. Zwycięstwo nad Hannah Marie Clegg pozwoliło Dinarze Wagner zwyciężyć na delikatniejszym poziomie, co dało zdecydowaną przewagę Monice Cocco. Jednak w kłopotach z czasem Choco uległ prostemu stłuczeniu, ale na szczęście polskiej drużynie wystarczyło to do zapewnienia sobie zwycięstwa w meczu.

READ  Polacy walczą w całym kraju o ochronę wolności mediów

W „Wojnie Ameryki” Północ i Południe podzieliły punkty. Alice Lee kontynuowała swoją imponującą passę, pokonując IM Kuby Lisandrę Ortaz, a Argentynka Maria Jose Campos zwyciężyła dla FIDE Americas przeciwko Annie Wang. Końcowy wynik 2:2 był sprawiedliwym wynikiem.

Runda 4

Staw A

Francja (3-1) Egipt
Kazachstan (2½-1½) Ukraina
Indie (1-3) Gruzja

Basen b

USA (2½-1½) Chiny
FIDE Ameryka (1½-2½) Niemcy
Bułgaria (2-2) Polska

W 4. rundzie Kazachstan przedłużył passę zwycięstw decydującym zwycięstwem nad Ukrainą (2½-1½). Bibisara rozegrał świetny mecz z Anną Usheniną, a goniec sprawnie wykorzystał swojego dodatkowego pionka w ostatniej partii. Aluva Nurmanova zdobyła drugi pełny punkt dla Kazachstanu, a Natalia Żukowa odniosła drugie zwycięstwo z rzędu w czwartej grupie.

Pojedynek pomiędzy Indiami a Gruzją, dwoma głównymi pretendentami do ostatecznego zwycięstwa, rozstrzygnął się 3:1 na korzyść Gruzji. Hindusi wciąż byli nieco niepewni po dramatycznej porażce w poprzedniej rundzie, przegrywając z Hariką White w pouczającym meczu, w którym bardzo dobrze spisał się Bella Kotanashvili. Drugie zwycięstwo Gruzji również przyniosło czarne figury: Divya Deshmukh próbowała chronić słabego pionka kilkoma sztuczkami, które nie do końca się sprawdziły, a Nino Batsiashvili zajął bardzo wygodną pozycję z dodatkowym pionkiem. GM z Batumi zemścił się słodko za porażkę z rąk Deshmukha w zeszłym tygodniu w Tata Steel Chess India.

W jednostronnym meczu pomiędzy Francją a Egiptem Europejczycy zwyciężyli 3:1. Dobra wiadomość była taka, że ​​Egipt odniósł swoje pierwsze zwycięstwo po macie Aya Modas (1959) Sophie Millet (2335) na trzecim szachownicy.

W Grupie B główne starcie czwartej rundy rozegrało się pomiędzy USA a Chinami, gdzie Amerykanie wyszli na prowadzenie 2½-1½. Dla młodej chińskiej drużyny była to druga porażka dnia, rozczarowująca po imponującym występie pierwszego dnia turnieju. 13-letnia Alice Lee zwyciężyła ponownie, tracąc tylko jeden remis w pierwszej rundzie i mając 3½/4. Sposób, w jaki rozegrał ostatnią partię przeciwko Yuxinowi Changowi, mówi wiele o tym, jak pewny siebie jest młody Amerykanin na szachownicy, zawsze starając się utrzymać grę i czekając na okazję.

READ  Stogródka kupi 14 sklepów spożywczych w Polsce

FIDE Ameryka vs. Niemcy były bardzo zaciętym meczem, ale ostatecznie rozstrzygnięto na korzyść Europejczyków, a Jana Schneider w czwartej grupie pokonała Argentynę Marię Jose Campos.

Polska musiała zadowolić się remisem z Bułgarią. Claudia Kulon płonęła, wygrywając trzeci mecz z rzędu, tym razem z Beloslavą Krastevą, ale Gerkhana Beysheva wyrównała. Wynik był jednak wystarczający, aby gospodarze bez względu na jutrzejszy wynik awansowali do fazy pucharowej.

Dzięki tym wynikom Kazachstan i Gruzja zakwalifikowały się do rundy pucharowej z Grupy A, podczas gdy Francja, Ukraina i Indie będą walczyć w rundzie 5 o pozostałe dwa miejsca w kwalifikacjach.

W grupie B do ćwierćfinału awansowały USA i Polska. Nie mniej niż cztery drużyny – Chiny, Bułgaria, FIDE Americas i Niemcy – będą walczyć o pozostałe dwa miejsca w fazie pucharowej.

Davida Laudy

Zdjęcia: Michał Walusza

Oficjalna strona internetowa: worldwomenteams.fide.com.


O wydarzeniu

Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet FIDE 2023 odbędą się w dniach 5-12 września w Bydgoszczy (Polska).

Bierze w nim udział dwanaście drużyn: Gruzja, USA, Chiny, Indie, Ukraina, Polska, Niemcy, FIDE USA, Francja, Kazachstan, Bułgaria i Egipt, każda po czterech zawodników (dwóch rezerwowych). Są one podzielone na dwie pule o przybliżonej sile. Cztery drużyny zostaną wyeliminowane w fazie grupowej, a osiem najlepszych przejdzie do fazy pucharowej, rozgrywanej w dwóch rundach.

Mecze są rozstrzygane na podstawie punktów drużynowych, 2 punkty za zwycięską drużynę i 1 punkt za remis. Limit czasu na całą partię wynosi 45 minut, począwszy od 1 ruchu, w odstępach co 10 sekund na ruch.

Strona wydarzenia: worldwomenteams.fide.com

O Bydgoszczy

Położona w północnej Polsce, niecałe 200 km od stolicy Warszawy, Bydgoszcz położona jest u zbiegu rzek Wisły i Brdy. Liczące 350 000 mieszkańców lotnisko obsługuje własne lotnisko krajowe. Bogate architektonicznie miasto Bydgoszcz jest siedzibą kilku uniwersytetów, takich jak Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz oranżeria. Oprócz tętniącego życia kulturalnego, gości tu także Salę Koncertową Filharmonii Pomorskiej i Operę Opera Nova. Więcej informacji: bydgoszcz.pl

READ  Serwisy SVOD startują w Polsce