20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Disney i inne amerykańskie firmy oferują korzyści związane z podróżą za aborcję po orzeczeniu Sądu Najwyższego Rowe

Disney i inne amerykańskie firmy oferują korzyści związane z podróżą za aborcję po orzeczeniu Sądu Najwyższego Rowe

NOWY JORK, 24 czerwca (Reuters) – firmy amerykańskie, w tym Walt Disney Company, (DIS.N) i Facebook Meta Platforms Inc (META.O) Powiedział w piątek, że pokryją koszty pracowników, jeśli będą musieli podróżować, aby uzyskać usługi aborcyjne po tym, jak Sąd Najwyższy USA unieważnił skargę Roe przeciwko Wade.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podjął w piątek dramatyczny krok, uchylając przełomowe orzeczenie z 1973 r., które uznało i zalegalizowało konstytucyjne prawo kobiet do aborcji w całym kraju, zapewniając krytyczne zwycięstwo republikanom i konserwatystom religijnym, którzy chcą ją ograniczyć lub zakazać, a w niektórych przypadkach państw. Kryminalizacja procedury. Czytaj więcej

Oczekuje się, że wiele stanów po orzeczeniu nałoży dalsze ograniczenia lub zakazy aborcji, co utrudni pracownicom przerywanie ciąży, chyba że podróżują do stanów, w których procedura jest dozwolona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Na przykład w Oklahomie ustawa podpisana w kwietniu zakazuje aborcji z wyjątkiem nagłych przypadków medycznych i karze dostawców, którzy naruszają prawo, grzywną do 100 000 USD i 10 lat więzienia. Ustawa ma wejść w życie w sierpniu. Stany, które oferują ochronę przed aborcją, to Nowy Jork i Maryland. Czytaj więcej

Disney powiedział w piątek pracownikom, że uznaje wpływ orzeczenia aborcyjnego, ale pozostaje zaangażowany w zapewnienie powszechnego dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, w tym aborcji, według rzecznika Disneya. Czytaj więcej

Meta pokryje koszty podróży dla pracowników poszukujących opieki reprodukcyjnej poza stanem, ale według rzecznika firma „ocenia, jak najlepiej to zrobić, biorąc pod uwagę zawiłości prawne”.

Firmy, które zapewniają odszkodowanie za podróże związane z aborcją, mogą być przedmiotem pozwów sądowych ze strony organizacji pro-life, stanów rządzonych przez Republikanów, a nawet potencjalnych sankcji karnych.

Prawnicy i inni eksperci stwierdzili, że pracodawcy mogą spotkać się z zarzutami, że ich polityka narusza prawo stanowe, które zabrania, ułatwia, pomaga lub nakłania do aborcji.

READ  Hossam Dan: Czy czas wstrzymać podnoszenie stóp procentowych?

Projekt orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie aborcji wyciekł w maju. W tym czasie wiele innych firm, w tym witryna z recenzjami online Yelp (ŻÓŁTA.N) i Microsoft Corporation (MSFT.O) i Tesla (TSLA.O) Powiedzieli, że pomogą pokryć koszty podróży dla personelu poszukującego usług reprodukcyjnych.

Orzeczenie „zagraża zdrowiu kobiet, pozbawia je praw człowieka i grozi cofnięciem postępu, jaki poczyniliśmy w kierunku równości płci w miejscu pracy od czasów Roe”, powiedział w piątek współzałożyciel i dyrektor generalny Yelp, Jeremy Stoppelman.

Alaska Air Group (ALK.N)D., matka Alaska Airlines, powiedziała w piątek, że „zwraca koszty podróży za pewne procedury medyczne i zabiegi, jeśli nie są one dostępne w Twoim miejscu zamieszkania. Dzisiejsze orzeczenie Sądu Najwyższego tego nie zmienia”.

Inne firmy, które oferują tę funkcję, to portale randkowe OkCupid i Bumble Inc (BMBL.O)Netflix, Inc (NFLX.O) i JPMorgan Chase & Co (JPM.N), największy bank w kraju. Czytaj więcej

„OkCupid jest przerażony wiadomością o zamachu stanu Roe. To kwestia równości płci i praw człowieka” – powiedziała. Melissa Hobby, dyrektor ds. marketingu w OkCupid.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Nivedity Balu i Tayashi Datta w Bengaluru, Dona Chmelevsky’ego w Los Angeles, Doinsuli Oladipo i Danielle Wisner w Nowym Jorku oraz Davida Shepardsona w Waszyngtonie. Pisanie przez Annę Driver. Edytowanie przez Billa Bercrota

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.