15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje osłabiły oczekiwania inflacyjne z powodu bombardowania miedzią

Akcje osłabiły oczekiwania inflacyjne z powodu bombardowania miedzią

  • Kontrakty terminowe S&P wzrosną o 0,9%, akcje europejskie o 1,5%
  • Globalne akcje MSCI spodziewają się cotygodniowego wzrostu o 2,5%
  • Miedź spada w ciągu tygodnia o ponad 7%, ropa o 2%
  • Rentowności niemieckich 10-letnich obligacji spadły o 4 punkty bazowe

LONDYN (Reuters) – Światowe akcje zmierzają do pierwszego tygodniowego wzrostu od miesiąca, a Wall Street ma w piątek otworzyć się wyżej, mając nadzieję, że niższe ceny miedzi i innych surowców ograniczą niekontrolowaną inflację.

Tydzień był naznaczony gwałtownym spadkiem cen towarów z obawy, że światowa gospodarka wygląda na chwiejną i że wyższe stopy procentowe zaszkodzą wzrostowi – co z kolei skłania traderów do obniżenia oczekiwań inflacyjnych i ograniczenia niektórych zakładów dotyczących wielkości wzrostów.

„Inflacja pozostanie podwyższona i powyżej celu, ale jest coraz bardziej prawdopodobne, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zacznie osiągać szczyt”, powiedział Andrew Hardy, dyrektor ds. inwestycji w Momentum Global Investment Management.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Rynki mogą to znieść dość dobrze – istnieje możliwość ożywienia w dalszej części roku”.

Kontrakty terminowe na amerykańskie S&P wzrosły o 0,9%, a kontrakty terminowe na globalne indeksy giełdowe MSCI o 0,9% (.MIWD00000PUS) Wzrosła o 0,5% w ciągu dnia i 2,5% w ciągu tygodnia, co stanowi pierwszy tygodniowy wzrost od maja.

Miedź, lider w produkcji gospodarczej o szerokim zakresie zastosowań przemysłowych i budowlanych, czeka największy tygodniowy spadek od marca 2020 r. W piątek spadła w Londynie i Szanghaju, a w ciągu tygodnia spadła o ponad 7%.

Cyna spadła w piątek o prawie 15%, przynosząc w tym tygodniu straty do rekordowych 25%, ponieważ inwestorzy obawiają się, że spowolnienie wzrostu gospodarczego zmniejszy popyt na metal używany do spawania elektroniki.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły w piątek o ponad 1 USD do 11,28 USD za baryłkę, ale w ciągu tygodnia spadły o 2% i 10%.

READ  Działalność chińskich fabryk spadła w grudniu, trzeci z rzędu miesiąc spadku

W ciągu miesiąca ceny referencyjne zbóż spadły, a pszenica Chicago spadła o ponad 8% w ciągu tygodnia.

Złoto wzrosło o 0,2% do 1826,30 USD za uncję, ale zbliżało się do drugiego z rzędu tygodniowego spadku.

Niższe ceny przyniosły pewną ulgę dla akcji, ponieważ energia i żywność są czynnikami napędzającymi inflację.

Akcje europejskie (.stoxx) Podskoczył o 1,5%, oczywiście z niewielkim tygodniowym przyrostem. Indeks FTSE w Wielkiej Brytanii (.FTSE) Wzrósł o 1,3%, wykazując również niewielki wzrost w ciągu tygodnia.

„Dla inwestorów długoterminowych historia się nie zmieniła — rynki bessy oferują bardziej atrakcyjne wyceny dla wysokiej jakości spółek z przewagą konkurencyjną” — powiedział Louis Grant, menedżer globalnego portfela akcji w Federated Hermes.

Prezes amerykańskiego banku centralnego, Jerome Powell, powiedział w czwartek prawodawcom, że zobowiązanie Rezerwy Federalnej do ograniczenia 40-letniej wysokiej inflacji jest „bezwarunkowe”, jednocześnie przyznając, że gwałtownie wyższe stopy procentowe mogą zwiększyć bezrobocie. Czytaj więcej

Niemcy zmierzają do niedoborów gazu, jeśli dostawy rosyjskiego gazu pozostaną tak niskie, jak obecnie z powodu konfliktu na Ukrainie, a niektóre branże będą musiały zamknąć się, jeśli zabraknie go zimą, powiedział we wtorek dla Der Spiegel minister gospodarki Robert Habeck. . Piątek. Czytaj więcej

Ukraina powiedziała, że ​​w piątek siły rosyjskie „całkowicie zajęły” miasto na południe od strategicznie ważnego miasta Łysieczańsk we wschodnim obwodzie Ługańska. Czytaj więcej

Obligacje silnie wzrosły w nadziei na obcięcie zakładów na duże podwyżki stóp, a rentowność niemieckich dwuletnich obligacji spadła w czwartek o 26 punktów bazowych, co jest największym spadkiem od 2008 roku.

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji spadła w piątek o 4 punkty bazowe po spadku o 29 punktów bazowych w czwartek i zbliża się do pierwszego tygodniowego spadku od połowy maja.

Biorąc to pod uwagę, referencyjna rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 4 punkty bazowe do 3,1076%, po spadku o 7 punktów bazowych w czwartek.

READ  Akcje spółek technologicznych nadal spadają po zamknięciu najgorszego miesiąca 2023 r

Fundusze obligacji odnotowały największe odpływy od kwietnia 2020 r. w tygodniu kończącym się w środę, podczas gdy akcje straciły 16,8 miliarda dolarów, ponieważ rynki ugrzęzły w skrajnie zniżkowej pozycji, wynika z cotygodniowej analizy odpływów przeprowadzonej przez Bank of America.

Dolar amerykański spadł z ostatnich 20-letnich maksimów. Euro wzrosło o 0,23% do 1,05470 USD, a dolar ustabilizował się na poziomie 135,03 jena.

Słabnący jen ustabilizował się w tym tygodniu i nie zyskał w piątek niewielkiego wsparcia ze strony japońskiej inflacji, która drugi miesiąc z rzędu przekroczyła cel Banku Japonii na poziomie 2%, zwiększając presję na jego bardzo łagodne stanowisko w sprawie polityki. Czytaj więcej

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Wzrósł o 1,1%, dzięki uratowaniu krótkich sprzedawców przez Alibaba (9988.HK) – co stanowi wzrost o około 6% – wśród wskazań, że chińskie represje wobec technologii słabną.

Japoński indeks Nikkei (.N225) Wzrósł o 1,2%, aby odnotować tygodniowy wzrost o 2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Brijesha Patel w Bengaluru, Toma Westbrooka w Singapurze i Sama Byforda w Tokio. Montaż dokonali Jacqueline Wong, John Stonestreet i Andrew Heavens

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.