22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Deszcz meteorów w lipcu: kiedy i jak oglądać

Deszcz meteorów w lipcu: kiedy i jak oglądać

Jego pierwszy szczyt, deszcz meteorów Delta Aquarids, spodziewany jest około 6 rano EDT (10 rano UTC) w piątek, zgodnie z ZiemiaNiebo. Jego promieniowanie – punkt, z którego pojawiają się ślady meteorów – wznosi się w południe, osiąga najwyższy punkt około 2 w nocy czasu lokalnego i jest nisko na niebie o świcie.
Kiedy Ziemia krąży wokół Słońca, napotyka Niezrównoważona orbita komety, którego lodowa powierzchnia pozostawia kurz i skały, gdy gotują się pod wpływem ciepła słonecznego. Kiedy te kosmiczne skały spadają w kierunku naszej atmosfery, „opór – lub opór – powietrza na skale sprawia, że ​​jest ono niezwykle gorące” NASA. „To, co widzimy, to „spadająca gwiazda”. Ta jasna smuga nie jest w rzeczywistości skałą, to gorące, świecące powietrze, gdy gorące skały przebijają się przez atmosferę.
Podejrzewa się, że jego pochodzenie Kometa 96P Machholz, deszcz meteorów z delty południowej występuje w okresie od 12 lipca do 23 sierpnia każdego roku. Według NASA najlepiej widać go na półkuli południowej i południowych szerokościach geograficznych na półkuli północnej. Jednak ciemne, bezksiężycowe niebo jest kluczowe, potwierdził EarthSky. Pasuje tylko do księżyca 1% pełny podczas szczytu.
Meteoryty, które liczą od 10 do 20 na godzinę i latają szybko 25 mil (41 kilometrów) na sekundęjest najbardziej widoczny między godziną 2:00 a 3:00 we wszystkich strefach czasowych, kiedy słabsza konstelacja Wodnika Niosącego Wodę – punkt promieniowania deszczu – jest najwyższy na niebie, zgodnie z ZiemiaNiebo. Około 5% do 10% meteorów Delta Aquariid pozostawia nieruchome, świecące krople i ślady zjonizowanego gazu, które pozostają przez sekundę lub dwie po przejściu meteoru.
Jeśli wyjdziesz na 30 minut przed prysznicem, twoje oczy mogą przystosować się do ciemności, zgodnie z NASA. Dla tych na półkuli południowej promieniowanie jest bliżej szczytu; Ludzie na półkuli północnej powinni patrzeć na południową część nieba. Nie musisz używać teleskopu. Aby uzyskać doskonały widok, NASA zasugerowała znalezienie obszaru z dala od sztucznego światła i położenie się na plecach, obserwując jak największą część nieba.

Jak oglądać meteor Alpha Capricorn

Po szczycie Delta Aquariids, szczytem będzie deszcz meteorów Alpha Capricornids, który ma miejsce w sobotę i niedzielę, gdy księżyc jest tylko w 5% pełni, według danych Amerykańskie Towarzystwo Meteorów.

Według społeczności ten deszcz nie jest zbyt silny i rzadko emituje więcej niż pięć meteorów na godzinę. Jednak alfa Capricornids zwykle wytwarzają jasne kule ognia podczas szczytu i mogą być dobrze obserwowane przez ludzi po obu stronach równika.

READ  Starlink – podwójna głowica Starliner? Celem SpaceX i Boeinga Starliner jest w poniedziałek

Inne wydarzenia kosmiczne w tym roku

Według EarthSky, w pozostałej części 2022 roku można złapać więcej deszczów meteorów Przewodnik po deszczach meteorów 2022:
 • 13 sierpnia: Perseidy
 • 9 października: Drakonidy
 • 21 października: Orionidy
 • 5 listopada: Południowe Taurydy
 • 12 listopada: na północ od Torres
 • 18 listopada: Leonidy
 • 14 grudnia: Geminidy
 • 22 grudnia: Ursydzi
 • 11 sierpnia: Księżyc Jesiotra
 • 10 września: Harvest Moon
 • 9 października: Księżyc Łowcy
 • 8 listopada: Księżyc bobra
 • 7 grudnia: Zimny ​​Księżyc

Według starego kalendarza rolnika w 2022 r. nastąpi kolejne całkowite zaćmienie Księżyca i częściowe zaćmienie Słońca. Częściowe zaćmienie Słońca 25 października będzie widoczne dla mieszkańców Grenlandii, Islandii, Europy, północno-wschodniej Afryki, Bliskiego Wschodu, zachodniej Azji, Indii i zachodnich Chin.

Przewodnik dla początkujących po gwiazdach (zdjęcie dzięki uprzejmości CNN Underscored)

Całkowite zaćmienie Księżyca w dniu 8 listopada można zobaczyć w Azji, Australii, Pacyfiku, Ameryce Południowej i Ameryce Północnej między 3:01 czasu wschodniego a 8:58 czasu wschodniego. Ale dla mieszkańców wschodniej Ameryki Północnej księżyc będzie w tym czasie zachodził.

Noś odpowiednie okulary zaćmienia, aby bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca, ponieważ światło słoneczne może uszkodzić oczy.