29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Delegacja Hamasu składa wizytę w Moskwie i omawia uwolnienie zakładników w Gazie – agencje

Delegacja Hamasu składa wizytę w Moskwie i omawia uwolnienie zakładników w Gazie – agencje

Rodziny i zwolennicy zakładników przetrzymywanych w Gazie po porwaniu ich przez bandytów Hamasu z Izraela biorą udział w proteście żądającym ich natychmiastowego uwolnienia w Tel Awiwie w Izraelu, 26 października 2023 r. REUTERS/Tomer Appelbaum Uzyskanie praw licencyjnych

MOSKWA (Reuters) – Rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych, poinformowały, że w czwartek delegacja Hamasu odwiedziła Moskwę, aby przeprowadzić rozmowy w sprawie uwolnienia zagranicznych zakładników, w tym obywateli Rosji, przetrzymywanych obecnie przez ruch w Gazie.

TASS podał, że wśród obecnych na rozmowach był wybitny członek Hamasu Abu Marzouk.

TASS powiedział: „Utrzymywano z nim kontakty w celu kontynuacji rosyjskiego stanowiska w sprawie natychmiastowego uwolnienia zagranicznych zakładników w Strefie Gazy. Omówiono także kwestie związane z zapewnieniem ewakuacji obywateli Rosji i innych cudzoziemców z terytorium Strefy Palestyny. ” .

Rosja utrzymuje stosunki ze wszystkimi głównymi graczami na Bliskim Wschodzie, w tym z Izraelem, Iranem, Autonomią Palestyńską i Hamasem, zbrojną grupą islamistyczną kontrolującą Gazę.

Moskwa wielokrotnie obwiniała za obecny kryzys porażkę amerykańskiej dyplomacji, wzywała do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem i wznowienia rozmów mających na celu znalezienie rozwiązania pokojowego.

Hamas wydał własne oświadczenie, w którym pochwalił wysiłki prezydenta Rosji Władimira Putina i Ministerstwa Spraw Zagranicznych mające na celu położenie kresu temu, co nazywa „zbrodniami Izraela wspieranymi przez Zachód”, według Rosyjskiej Agencji Informacyjnej.

Izrael obiecał wyeliminować Hamas w odpowiedzi na atak z 7 października, w którym zginęło 1400 osób. Izrael zbombardował Strefę Gazy z powietrza, rozpoczął oblężenie Strefy, którą zamieszkuje 2,3 miliona ludzi, i przygotowuje się do inwazji lądowej. Władze palestyńskie twierdzą, że zginęło ponad 6500 osób.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w czwartek na cotygodniowej konferencji prasowej, że irański wiceminister spraw zagranicznych Ali Bagheri Kani przebywa obecnie w Moskwie.

Zacharowa nie podała dalszych szczegółów. Bagheri Kani jest głównym negocjatorem nuklearnym Iranu. Iran jest uważany za zdecydowanego zwolennika Hamasu w jego konflikcie z Hamasem.

READ  Bolsonaro sprzeciwia się przegranej wyborów w Brazylii i chce unieważnienia głosów

Raport redagowany przez Reuters przez Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę