2 maja, 2024

Dania i Albania awansują do Euro 2024.  Włochy odniosły znaczące zwycięstwo w starciu z Ukrainą

Dania i Albania awansują do Euro 2024. Włochy odniosły znaczące zwycięstwo w starciu z Ukrainą

GENEWA (AP) – Dania i Albania awansowały w piątek do Mistrzostw Europy, a posiadacze tytułu Włochy zapewnili sobie kluczowe zwycięstwo przed starciem z Ukrainą.

Włochy pokonały Macedonię Północną 5:2 Niemcom wystarczy poniedziałkowy remis z Ukrainą, aby zapewnić sobie miejsce na Euro 2024 w Niemczech i zemścić się za eliminację do Mistrzostw Świata 2022. Stawką jest drugie miejsce za zwycięzcą grupy W piątek Anglia pokonała Maltę 2:0.

Robert Lewandowski i Polska powinni w marcu przejść do play-offów, po remisie 1:1 u siebie z Czechami, co zakończy ich szanse na bezpośredni awans z liderką grupy Albanią.

Albania potrzebowała zaledwie punktu w Mołdawii, aby zapewnić sobie miejsce na Euro 2024 i wystarczył remis 1:1.

Bramka pomocnika Thomasa Delaneya w 54. minucie zapewniła Danii pierwsze miejsce w grupie H po zwycięstwie 2:1 nad najbliższym rywalem, Słowenią.

To oznaczało, że w poniedziałek kolejny decydujący finał.

Anglia zapewniła sobie miejsce w zeszłym miesiącu i rutynowo wygrywając 2:0 z Maltą na stadionie Wembley, a Harry Kane strzelił swojego 25. gola dla Anglii i Bayernu Monachium.

Jedynym zaskakującym momentem w grze był moment, w którym Kane został ukarany żółtą kartką po tym, jak uznano, że rzucił się w pole karne.

Mecze Euro 2024 w grudniu Jeśli chodzi o Hamburg drugiego dnia, Anglia znajdzie się wśród najlepszych drużyn w zwycięzcach grup z najlepszymi wynikami.

Łącznie z Danią i Albanią, 13 krajów zakwalifikowało się obecnie do turnieju, w którym biorą udział 24 drużyny, a osiem kolejnych dołączy do nich po zamknięciu grup kwalifikacyjnych we wtorek.

O trzech ostatnich miejscach zadecydują drużyny, które w 12-zespołowych play-offach zaplanowanych na 21–26 marca nie zajmą miejsca w pierwszej dwójce grupy kwalifikacyjnej.

Włochy odzyskały siły

Ostatnio pojawiają się złe wspomnienia związane z meczem Włochów z Macedonią Północną u siebie. W marcu ubiegłego roku Włochy przegrały 1: 0 po golu w doliczonym czasie gry w Palermo Wyeliminowany również z play-offów Mistrzostw Świata 2022.

READ  Polska zwiększy zakupy złota

Piątkowa akcja ratownicza odbyła się na Stadio Olimpico w Rzymie. Gdy w ostatnich minutach trzy gole zmniejszyły prowadzenie do przerwy do stanu 3:2, Włochy odbiły się bez szwanku.

„Podobał mi się zespół w drugiej połowie” – powiedział trener Włoch Luciano Spalletti. „Te mecze pokazują poziom osobowości, a ci chłopcy to mają. Po wyniku 3:2 spodziewałem się, że będą walczyć i usiąść. Zamiast tego dobrze zareagowali i próbowali atakować.

Wpływ brazylijski

Brazylijski trener Silvino wraz ze swoją reprezentacją Albanii wybiera się na Euro 2024.

Były lewy obrońca Arsenalu i Barcelony został powołany w styczniu i poprowadził Albanię do serii siedmiu meczów bez porażki po początkowej porażce 1:0 w Polsce w marcu.

Silvinho odniósł sukces po niecałym roku na stanowisku trenera w Lyonie i Corinthians.

Albania potrzebowała zaledwie jednego punktu w dwóch ostatnich meczach grupy E, pokonała wysoko notowanych Polaków i Czechów i zdobyła go już w pierwszej próbie w piątek. Rzut karny w 25. minucie strzelony przez weterana ataku Sokola Sigalesiego dał Albanii prowadzenie, a Mołdawia wyrównała w 87. minucie.

„Po ostatnim gwizdku, a właściwie po dziewięciu miesiącach, codzienna praca to marzenie, to marzenie” – powiedział Silvinho albańskim mediom. „Właściwie to muszę się tym cieszyć. Dlatego jestem taki szczęśliwy, jak wy wszyscy.

Tysiące albańskich kibiców świętowało wynik, machając flagami narodowymi i odpalając fajerwerki na głównych placach Skanderbega i Matki Teresy w Tiranie. Samochody przejeżdżały przez centrum miasta, trąbiąc klaksonami i głośną narodową muzyką.

Po remisie 1:1 w Polsce Albania ma dwa punkty przewagi nad Czechami i trzy punkty przewagi nad Polską, która zakończyła swój program. Mołdawia traci cztery punkty, ale nadal może zakwalifikować się do rywalizacji, zajmując drugie miejsce.

W poniedziałek w rundzie finałowej Albania podejmie Wyspy Owcze, a Czechy – Mołdawię.

READ  Słowacja, Polska, Włochy pomagają Czechom w walce z pożarami lasów

Zdjęcie z play-offów

O wejściu do trójstopniowych play-offów decyduje ranking grup Ligi Narodów, które grały w zeszłym roku przed mistrzostwami świata w Katarze.

W górnej drabince składającej się z czterech drużyn znajdują się Polska oraz Chorwacja lub Walia. I Włochy, jeśli w poniedziałek przegrają z Ukrainą.

W drabince drugiej ligi znajdują się Izrael oraz oczywiście Bośnia i Hercegowina oraz Finlandia, które w piątek pokonały Irlandię Północną 4:0. Ukraina też może się w to zaangażować.

Zwycięzcy grup Ligi Narodów, Gruzja i Grecja, mają zapewnione miejsca w play-offach w drabince trzeciej ligi. Dołączy do nich Luksemburg.