14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy zakrywasz pranie?  Nie zobaczysz tego po obejrzeniu tego: ScienceAlert

Czy zakrywasz pranie? Nie zobaczysz tego po obejrzeniu tego: ScienceAlert

Naukowcy wykorzystali kombinację zielonych laserów i kamer, aby oświetlić wpływ spłukiwania toalety na otoczenie – i wątpimy, czy po obejrzeniu wyników będziesz miał szansę zostawić pokrywę podniesioną podczas ponownego spłukiwania.

Film wyprodukowany przez zespół naukowców z University of Colorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych pokazuje falę maleńkich kropelek wody, niewidocznych gołym okiem, wylatujących z muszli klozetowej po jej spłukaniu. To trochę obrzydliwe, jeśli pomyślisz o tym, co może być zawieszone w tych maleńkich kroplach.

„Ludzie wiedzieli, że toalety wydzielają spray, ale nie mogli tego zobaczyć” mówi inżynier budownictwa i środowiska John Crimaldiz University of Colorado Boulder.

„Pokazujemy, że ta rzecz jest znacznie bardziej aktywną i szerszą kolumną niż nawet ludzie, którzy znali tę koncepcję”.

Jak przyznają sami badacze, jest tu „słaby czynnik” – wzmocniony upiorną zieloną poświatą światła lasera – ale i ważny przekaz dotyczący czystości łazienki, zarówno w domach prywatnych, jak i często pozbawionych pokryw publicznych toaletach.

Crimaldi i jego współpracownicy ostrożnie podkreślają, że nie są epidemiologami, więc nie ma tutaj dokładnych obliczeń dotyczących potencjalnego rozprzestrzeniania się choroby. Jednak ich wyświetlanie zapewnia element graficzny Inne badania który próbuje oszacować właściwości aerozoli wypełnionych bakteriami.

Podczas gdy Poprzednie badania Po jasnym zidentyfikowaniu możliwości wydostania się cząstek z muszli klozetowej podczas spłukiwania, nadal istnieje wiele niepewności co do tego, w jaki sposób te cząsteczki przemieszczają się i gdzie mogą trafić.

Zastosowano dwa rodzaje laserów: jeden oświetlał toaletę w sposób ciągły z góry, aby oświetlić scenę, a drugi wysyłał szybkie impulsy światła na górę muszli klozetowej, aby podkreślić ruch cząstek. W tym samym czasie kamery rejestrowały obrazy o wysokiej rozdzielczości.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; obraz w obrazie „zezwalaj na pełny ekran>”.

READ  Posłuchaj pogody na Marsie zarejestrowanej przez łazik Perseverance

Naukowcy pokazali kropelki o wysokości do 1,5 metra (4,9 stopy) po przepłynięciu, poruszające się z prędkością przekraczającą 2 metry (6,6 stopy) na sekundę w niektórych miejscach. Naukowcy wykazali, że większe kropelki szybciej osadzają się na usługach, podczas gdy mniejsze mogą pozostawać w powietrzu przez kilka minut.

„Spodziewaliśmy się, że te cząsteczki aerozolu będą się unosić, ale wypadły jak rakieta”. mówi Crimaldi.

„Celem toalety jest skuteczne usuwanie nieczystości z muszli, ale działa też odwrotnie, czyli rozpyla dużą część zawartości”.

W muszli klozetowej nie było nic oprócz wody podczas spłukiwania doświadczenie. Nie było też straganu otaczającego toaletę i żadnych ludzi biegających wokół, jakby mogła być publiczna toaleta. W prawdziwym życiu wszystkie te zmienne będą miały wpływ na ruch kropelek.

Jednak nawet w tym nieco sztucznym otoczeniu jest wyraźnie dużo miejsca na wodę – i wszystko, co ją przenosi – aby wydostać ją z muszli klozetowej, gdzie może przykleić się do powierzchni i ubrania.

Naukowcy uważają, że należy zrobić więcej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji patogenami, takimi jak Escherichia colii C. trudnei norowirusI Adenowirusy Rozprzestrzenianie się w publicznych toaletach, z ulepszonymi metodami projektowania, wentylacji i dezynfekcji ze wszystkimi opcjami.

Aby te ulepszenia działały skutecznie, niezbędna jest wiedza, dokąd płynie woda, co pokazuje to badanie bardziej dramatycznie niż kiedykolwiek wcześniej – iw sposób, którego nigdy nie zapomnimy.

„Jeśli czegoś nie widać, łatwo udawać, że tego nie ma”. mówi Crimaldi. „Ale kiedy obejrzysz te filmy, już nigdy nie pomyślisz o spłukiwaniu toalety w ten sam sposób”.

„Tworząc ekscytujące wizualizacje tego procesu, nasze badanie może odegrać ważną rolę w przekazywaniu wiadomości dotyczących zdrowia publicznego”.

Badania opublikowane w Raporty naukowe.