29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy Benjamin Netanjahu wygra wybory w Izraelu?

Czy Benjamin Netanjahu wygra wybory w Izraelu?

Od naszego specjalnego korespondenta w Izraelu – Po trzech miesiącach wojny między Izraelem a Hamasem izraelski Sąd Najwyższy zadał w tym tygodniu dwa poważne ciosy Benjaminowi Netanjahu i jego koalicji rządzącej. Sąd odrzucił kluczową część polaryzującego planu reformy sądownictwa rządu, opóźniając wdrożenie ustawy chroniącej premiera przed obowiązkową rezygnacją. FRANCJA 24 rozmawiała z dr Amirem Fuchsem, starszym pracownikiem naukowym w Izraelskim Instytucie Demokracji, na temat wpływu tych decyzji.

Wydane w:

5 minut

Izraelski premier Benjamin Netanjahu poniósł w poniedziałek poważną porażkę, kiedy Sąd Najwyższy głosował niewielką liczbą głosów (8 do 7) za uchyleniem uchwalonej w lipcu ustawy pozbawiającej sędziów prawa weta wobec decyzji rządu i parlamentu, które uważają za „nieuzasadnione”.

Ustawa była kluczowym elementem kontrowersyjnego planu rządu dotyczącego reformy krajowego systemu sądownictwa, który wywołał powszechne protesty w całym kraju.

W środę izraelski premier poniósł kolejną porażkę prawną, gdy sędziowie (6 do 5) orzekły, że opóźniają wprowadzenie w życie kontrowersyjnej ustawy, która chroni Netanjahu przed wyrzuceniem ze stanowiska na podstawie nakazu prokuratora generalnego lub sądu. Sąd Najwyższy.

the Prawo stopnioweuchwalone w marcu, wejdzie w życie dopiero na początku kolejnej kadencji izraelskiego parlamentu, po kolejnych wyborach powszechnych.

Orzeczenia izraelskiego Sądu Najwyższego zapadają w czasie, gdy popularność Netanjahu spada w sondażach w związku z rosnącą krytyką izraelskiego ataku na Gazę.

według Ostatnie badaniaPartia Netanjahu – Likud – gdyby wybory odbyły się teraz, zdobyłaby jedynie połowę posiadanych obecnie mandatów (16 wobec 32).

Aby lepiej zrozumieć wpływ orzeczeń Sądu Najwyższego, FRANCE 24 rozmawiał z dr Amirem Fuchsem, starszym pracownikiem naukowym w Izraelskim Instytucie Demokracji.

Dr Amir Fuchs, starszy badacz w Izraelskim Instytucie Demokracji, w Kfar Saba, Izrael, 4 stycznia 2024 r. © Asia Hamza, Francja 24

Francja 24: Jakie konsekwencje miałaby ta reforma, gdyby nie została unieważniona przez Sąd Najwyższy?

Fox: Reforma rządu ma na celu ograniczenie władzy sądownictwa. Izrael nie ma oficjalnej konstytucji. Ale mamy te podstawowe prawa, które są uważane za quasi-konstytucję. Jeżeli ustawa jest sprzeczna z ustawami podstawowymi, Sąd Najwyższy może stwierdzić, że jest ona niezgodna z konstytucją i w związku z tym może ją unieważnić. Zdarzyło się to mniej niż 20 razy w ciągu 30 lat, odkąd Sąd Najwyższy zmienił system rządów w Izraelu w 1995 roku.

READ  Rosnące w nocy temperatury spowodowane zmianami klimatu mogą zaburzać wzorce snu i sześciokrotnie zwiększać śmiertelność o 2100

W Izraelu nie mamy kontroli i równowagi, jak w systemach innych krajów. Nie mamy na przykład prawdziwego podziału władzy pomiędzy władzą wykonawczą i ustawodawczą. Rządem rządzi koalicja większościowa w parlamencie. Jeśli zdobędziesz zwykłą większość 61 mandatów, możesz robić, co chcesz. Jedyną rzeczą, jaką mamy jako przeciwwagę, jest silny, niezależny Sąd Najwyższy. Rząd Netanjahu chciał to zmienić.

Rząd chciał także zmienić sposób powoływania sędziów. Mogą więc powoływać takich sędziów, jakich chcą.

Prokurator Generalny stoi na czele Prokuratury Państwowej. Netanjahu stoi obecnie w obliczu zarzutów o oszustwa i korupcję. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​Netanjahu będzie mógł zwolnić prokuratora generalnego i wybrać innego, który będzie dla niego dogodniejszy.

Sąd Najwyższy opóźnił także przyjęcie ustawy o odmowie mającej na celu ochronę Netanjahu, twierdząc, że ma ona charakter „wyraźnie osobisty”. Co to znaczy?

FOX: Przez dziesięciolecia mieliśmy bardzo niejasne prawo, które stanowiło, że w przypadku ubezwłasnowolnienia premiera ktoś zajmie jego miejsce. Nie wyjaśniła jednak przyczyn tego deficytu. Czy będzie to spowodowane względami medycznymi, czy innymi przyczynami? Nic nie napisano na ten temat – ani jakie procedury należy zastosować.

Tym samym rząd Netanjahu zdecydował się na zmianę ustawy o niezdolności do pracy – co oznacza, że ​​premier zostanie usunięty ze stanowiska dopiero wtedy, gdy sam premier stwierdzi, że jest ubezwłasnowolniony lub trzy czwarte rządu stwierdzi, że jest ubezwłasnowolniony.

Rząd potrzebuje wówczas większości dwóch trzecich w Knesecie. Podjęli kroki, aby do tego nigdy nie doszło. Po tym, jak głosowali za nim, Netanjahu oznajmił wszystkim, że nie ma już związanych rąk. Sąd stwierdził jednak, że ustawa ma „wyraźny charakter osobisty” i odłożył jej wprowadzenie w życie do następnej sesji Knesetu. Dlatego ustawa nie zostanie wdrożona do czasu następnych wyborów.

READ  Raport: Rosyjski pocisk mógł przelecieć przez polską przestrzeń powietrzną, zanim uderzył w Ukrainę

Czy Netanjahu można usunąć?

Fox: Jeśli uzyska większość 61 parlamentarzystów, będą mogli udzielić wotum nieufności i utworzyć nowy rząd.

Ale to, co może się zdarzyć – a co zawsze dzieje się w Izraelu, gdy rząd traci poparcie polityczne – to po prostu ogłoszenie nowych wyborów. Dlatego potrzeba 61 przedstawicieli w Knesecie, którzy popierają przeprowadzenie nowych wyborów. Zgodzi się na to cała opozycja. W sondażach widzieliśmy, że wiele osób, które głosowało na koalicję, jest obecnie całkowicie jej przeciwnych. Nie wiem, kiedy wojna się skończy. Ale gdyby wojna skończyła się jutro, prawdopodobnie ogłoszonoby wybory.

Czy Netanjahu zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za ataki z 7 października?

W przypadku zmiany rządu powstanie komisja śledcza, która jest bardzo niezależna, bo powoływana jest przez Sąd Najwyższy, a nie rząd. Dzieje się tak zwykle po poważnych niepowodzeniach, takich jak te, które miały miejsce w 1973 i 1982 r., kiedy chrześcijańska milicja przy wsparciu armii izraelskiej wymordowała do 2000 Palestyńczyków w obozach dla uchodźców Sabra i Shatila w Libanie.

Komisja zada Netanjahu trudne pytania i wyda orzeczenie. Powiedzą, że jest odpowiedzialny. Dopuścił się zaniedbania. Nie może zostać wybrany ponownie. Na przykład, kiedy oświadczono, że były premier Ariel Szaron, który był także ministrem obrony podczas masakr w Sabra i Shatila, nie może już sprawować funkcji ministra obrony, został usunięty ze stanowiska.

Jeśli Netanjahu zostanie skazany w różnych procesach, czy będzie w stanie utrzymać się przy władzy?

Jeżeli zostanie skazany prawomocnym orzeczeniem sądu po apelacji, zgodnie z podstawowymi przepisami musi ustąpić. To zajmie trochę czasu – co najmniej kolejny rok.

Być może po wojnie, kiedy Netanjahu zobaczy, że wszystko się rozpada, może uda mu się zawrzeć jakiś układ – zgodnie z którym nie pójdzie do więzienia i nie zostanie nawet skazany za nic poważnego w zamian za ustąpienie i nieudział w wyborach. .

READ  Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea podpisują pakt obronny, a Modi obiecuje wsparcie dla wysp Pacyfiku

Kiedy Netanjahu zrozumie, że nie może zostać wybrany ponownie, może poprzeć porozumienie. Jestem pewien, że prokurator będzie dążył do osiągnięcia takiego porozumienia, aby nie musieć zajmować się procesem.

Ponownie jest to scenariusz optymistyczny. Nie jestem pewien, czy to się stanie. Wiele osób było przekonanych, że tak się stanie wiele lat temu, kiedy w 2019 r. postawiono mu zarzuty korupcyjne. Jednak zdecydował się walczyć i wielokrotnie kandydował w wyborach. Nigdy się nie poddawał, ale może będzie miał dobrych doradców, którzy powiedzą mu: „To czas, aby ustąpić, nie jesteś wystarczająco popularny, nie zostaniesz wybrany. Więc przynajmniej wykorzystaj to karta przetargowa, aby zamknąć sprawę.” Akta karne na twój temat.

Ten artykuł został przetłumaczony z oryginału na język francuski.

Ten wywiad został zredagowany ze względu na przejrzystość i długość.