15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nigeria pogrążyła się w ciemnościach, gdy uzwiązkowieni pracownicy zamknęli sieć państwową w proteście przeciwko płacy minimalnej

Nigeria pogrążyła się w ciemnościach, gdy uzwiązkowieni pracownicy zamknęli sieć państwową w proteście przeciwko płacy minimalnejCNN

Według Transport Corporation of Nigeria (TCN) ogólnokrajowy strajk w Nigerii wstrzymał w poniedziałek podróże lotnicze i pogrążył kraj w ciemnościach, gdy uzwiązkowieni pracownicy wtargnęli do krajowej sieci energetycznej i odcięli zasilanie kraju.

Dziesiątki milionów ludzi zostało pozbawionych prądu, a loty zostały uziemione, po tym jak Nigeryjski Kongres Pracy (NLC) i Kongres Związków Zawodowych (TUC) rozpoczęły strajk na czas nieokreślony.

Firma podała, że ​​pracownicy TCN zostali pobici i ranni podczas przymusowego usuwania ze sterowni. Machająca laska Robotnicy również należeli do związków zawodowych Można go było zobaczyć na zdjęciach krążących w mediach społecznościowych W poniedziałek pracownikom krajowego urzędu skarbowego nakazano opuszczenie biur.

Strajk ten następuje po niepowodzeniu negocjacji z rządem w sprawie podniesienia federalnej płacy minimalnej. Związki zawodowe protestowały także przeciwko niedawnej podwyżce stawek za energię elektryczną.

Związki domagają się podniesienia płacy minimalnej z 30 000 nair (22,4 dolara) do 494 000 nair (369,6 dolarów). Doradca prezydenta Bayo Onanuga odrzucił te żądania, określając je jako „nieuzasadnione”. Poczta Na platformie mediów społecznościowych X.

Onanuga dodał, że rząd zaproponował podwyżkę o 100% do 60 000 nair (44,89 dolarów), którą związki zawodowe odrzuciły, żądając zamiast tego podwyżki o 1547%.

Chociaż to jest Czwarta co do wielkości gospodarka w Afrycepłacy minimalnej w Nigerii nie ma wśród Pierwsza dziesiątka na kontynenciepozostając daleko w tyle za krajami takimi jak Seszele, gdzie pracują pracownicy Zarabianie minimalnej płacy w wysokości 465,4 dolarów miesięcznie.

Strajk poważnie wpłynął na podróże, a pasażerowie utknęli na głównych lotniskach w Lagos i Abudży. Pracownicy lotniska potwierdzili CNN, że wszystkie loty przylatujące i odlatujące zostały wstrzymane, co jeszcze bardziej pogłębiło kryzys.

Nigeryjska lekarka Olusena Ajidahun powiedziała CNN, że służba zdrowia została poważnie dotknięta.

„Jestem zaniepokojony, ponieważ stan systemu opieki zdrowotnej jest na skraju załamania” – powiedział, dodając, że jego placówka medyczna w południowo-zachodniej Nigerii nie była w stanie obsługiwać niezbędnego sprzętu szpitalnego z powodu wyłączenia krajowej sieci.

READ  Wiadomości o wojnie między Izraelem a Hamasem w Gazie i rozmowach o zawieszeniu broni: aktualizacje na żywo

„Rano było to pogotowie (oddział) i wszędzie było ciemno. Pacjenci i pracownicy służby zdrowia byli w ciemności.

Minister sprawiedliwości Nigerii Lateef Fagbemi uznał strajk za nielegalny list do związkowców, nazywając to „przedwczesnym i nieskutecznym” w oświadczeniu opublikowanym przez Onanugę.

Strajk wywołał mieszane reakcje Nigeryjczyków w mediach społecznościowych – niektórzy zadeklarowali wsparcie, a inni twierdzili, że szkodzi obywatelom.

„Popieram strajk NLC. Płaca minimalna na poziomie 30–60 tys. w 2024 r. w Nigerii jest nie do utrzymania i nie do przyjęcia. książki Prawnik Festus Ogun w poście na X.

„Kongres Wyzwolenia Narodowego musi powstrzymać się od działań, które karzą zwykłego człowieka – zwykłego Nigeryjczyka Energia elektryczna, drogi, lotniska i inna infrastruktura krytyczna muszą działać normalnie. Kłócić się Konsultant ds. zarządzania, Debo Owojedi.

Nigeria stoi przed wieloma wyzwaniami gospodarczymi, w tym dewaluacją swojej waluty, która w ostatnich miesiącach spadła do rekordowego poziomu, a także kryzysem kosztów życia charakteryzującym się rosnącymi cenami żywności, transportu i opieki zdrowotnej. Inflacja ma osiągnął 33,69%według krajowego urzędu danych jest najwyższa od prawie trzech dekad.

Administracja prezydenta Bola Tinubu spotkała się z krytyką w związku z kontrowersyjnym wydatkowaniem środków publicznych, co wywołało gniew opinii publicznej.

W zeszłym miesiącu prezydent Zgodziła się udzielić wsparcia o wartości 90 miliardów nair (67 milionów dolarów). W przypadku muzułmanów uczestniczących w pielgrzymce przyznał już wielomilionowe budżety na zakup luksusowych SUV-ów i renowacje rezydencji prezydenckich, a także pojazdów dla biura Pierwszej Damy, co nie jest oficjalnie uznawane w prawie nigeryjskim.

Rzecznik prezydenta Ajuri Ngilali przyznał, że obecne wynagrodzenie wynosi „Niezrównoważenie niski” Ostrzegł jednak, że podwyżka zaproponowana przez związki zawodowe będzie miała tragiczne konsekwencje gospodarcze, w tym znacznie wyższe czesne i możliwość masowych cięć, jeśli szkół i innych instytucji nie będzie stać na podwyżkę.

READ  Putin obiecuje wzmocnić rosyjskie bezpieczeństwo IT przed cyberatakami

„Nigeryjscy rodzice będą teraz musieli zmagać się z opłatami za szkołę, które są 10 razy wyższe niż obecnie… Czy szkoły będą musiały płacić kucharzom, sprzątaczom i innym pracownikom 20 razy więcej pensji?” Powiedział.