25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czołowy chiński dyplomata odwiedza Moskwę przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Czołowy chiński dyplomata odwiedza Moskwę przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Hongkong (CNN) główny dyplomata Chin Wang Yi Przybył do Moskwy we wtorek, była to pierwsza wizyta chińskiego urzędnika w Rosji w tej roli od czasu inwazji Kremla na Ukrainę na pełną skalę, która rozpoczęła się prawie rok temu.

Wang, który w zeszłym miesiącu został mianowany głównym doradcą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga ds. polityki zagranicznej, odbywa tę głośną wizytę jako ostatni przystanek ośmiodniowej międzynarodowej trasy, która obejmowała wizyty we Francji, Włoszech i na Węgrzech, a także w Niemczech. konferencja bezpieczeństwa.

Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że w środę spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Chociaż żaden kraj nie określił, czy Wang przeprowadzi rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że „nie wykluczamy” takiego spotkania.

Według A.N. Wang spotkał się we wtorek z szefem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem Czytać Z chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W oświadczeniu napisano, że obaj urzędnicy zgodzili się przeciwstawić „mentalności zimnowojennej, konfrontacji bloków i opozycji ideologicznej” – nieco zawoalowanej krytyce Stanów Zjednoczonych – i podjąć więcej wysiłków na rzecz „poprawy globalnego zarządzania”, co jest wyraźnym odniesieniem do Pekinu. oraz ambicje Moskwy przekształcenia ładu światowego na swoją korzyść.

W oświadczeniu dodano, że Wang i Patruszew „również wymienili swoje poglądy” w kwestii Ukrainy, bez rozwijania.

Wizyta Wanga następuje po wizycie prezydenta USA Joe Biden złożył niespodziewaną wizytę na Ukrainie w poniedziałek, w pokazie poparcia dla obleganego kraju, który Waszyngton i jego europejscy sojusznicy zebrali razem, aby wesprzeć w ciągu ostatniego roku poprzez pomoc wojskową i humanitarną oraz sankcje gospodarcze przeciwko Rosji.

Dyplomata przybył do Moskwy zaledwie kilka dni później urzędnicy amerykańscy Wyraził obawy, w jaki sposób dalsze partnerstwo Chin z Rosją może mieć wpływ na wojnę na Ukrainie – a kilka godzin po tym, jak Putin wygłosił ważne przemówienie na temat konfliktu, ogłosił plany Zawieszenie zaangażowania Rosji W ostatnim pozostałym traktacie o broni jądrowej ze Stanami Zjednoczonymi.

READ  Polska szuka sojuszu w celu wysłania czołgów Leopard na Ukrainę

Chińscy przywódcy deklarowali neutralność w konflikcie, ale zamiast tego odmówili potępienia rosyjskiej inwazji Rozszerzanie relacji biznesowych kontynuacja wspólnych ćwiczeń wojskowych, Łącznie z tym tygodniem.

Ale podczas swoich działań w europejskich miastach w ostatnich dniach Wang oparł się na Chinach, przedstawiając się jako zwolennik pokoju i negocjacji, mówiąc w sobotę Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), że Pekin przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie. „ugoda polityczna” z kryzysu.

Oświadczenia te spotkały się ze sceptycyzmem ze strony niektórych zachodnich przywódców, którzy uważnie śledzą wszelkie wsparcie udzielane przez Chiny swojemu północnemu sąsiadowi, zwłaszcza poza niektórymi kwestiami. „Czerwone linie” Waszyngton to sporządził.

We wtorek chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang powtórzył przesłanie Pekinu w sprawie Ukrainy na forum bezpieczeństwa w stolicy Chin. Powiedział, że Chiny są „bardzo zaniepokojone”, że konflikt „wymknie się spod kontroli” i będą nadal nawoływać do rozmów pokojowych i zapewniać „chińską mądrość” w celu rozwiązania politycznego.

„Jednocześnie wzywamy odpowiednie kraje do natychmiastowego zaprzestania dolewania oliwy do ognia, zaprzestania obwiniania Chin i przeceniania ukraińskiej retoryki dzisiaj, a jutro Tajwanu” – powiedział, wyraźnie odnosząc się do Stanów Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych. jego sojusznicy.

Stany Zjednoczone ostrzegają, że Chiny mogą udzielić Rosji „śmiercionośnego wsparcia”

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że administracja Bidena obawia się, że Pekin rozważa wzmocnienie partnerstwa z Moskwą poprzez zapewnienie rosyjskiej armii „śmiercionośnego wsparcia”, gdy Rosja przygotowuje się do spodziewanej nowej ofensywy.

„Obserwowaliśmy to bardzo uważnie” – powiedział Blinken w programie CBS „Face the Nation” z MSC w wywiadzie wyemitowanym w niedzielę. „Niepokój, jaki mamy teraz, opiera się na informacjach, które posiadamy, że rozważają śmiertelne wsparcie, i wyjaśniliśmy im, że spowodowałoby to poważny problem dla nas i naszych relacji”.

Blinken Wang ostrzegł również „przed reperkusjami i konsekwencjami”, jeśli Chiny zwiększą swoje poparcie dla rosyjskich wysiłków wojennych, podczas spotkania między obiema stronami na marginesie konferencji, zgodnie z oświadczeniem USA.

READ  Zmień stanowisko lub strać poparcie dla wojny w Gazie, ostrzeżenie Bidena skierowane do Netanjahu

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom, że Blinken „bardzo głośno ostrzegał przed konsekwencjami udzielania przez Chiny wsparcia materialnego Rosji lub pomagania Rosji w systematycznym unikaniu sankcji”.

Amerykańscy urzędnicy zaznajomieni z wywiadem powiedzieli CNN w sobotę, że Stany Zjednoczone zaczęły ostatnio dostrzegać „niepokojące” linie trendu we wsparciu Chin dla rosyjskiego wojska i istnieją oznaki, że Pekin chce „przekraść się” w celu zapewnienia śmiercionośnej pomocy wojskowej do Rosji bez złapania.

Urzędnicy ci nie opisali szczegółowo, jakie dane wywiadowcze USA widziały, wskazujące na niedawną zmianę stanowiska Chin, ale powiedzieli, że urzędnicy amerykańscy byli na tyle zaniepokojeni, że w ciągu ostatnich kilku dni podzielili się informacjami wywiadowczymi z sojusznikami i partnerami w Monachium.

Wang z Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego powiedział, że Chiny są „bardzo zaniepokojone” przedłużającym się kryzysem i nie dolały „benzyny do ognia” – sformułowania, którego pekińscy dyplomaci używali w przeszłości, oskarżając Stany Zjednoczone o podsycanie konfliktu. W poniedziałek chińskie MSZ oświadczyło, że to Stany Zjednoczone, a nie Chiny, wysyłają „stały strumień broni na pole bitwy”.

Wang nie wspomniał o wyjeździe do Rosji podczas swoich przygotowanych przemówień ani podczas transmitowanej na żywo rozmowy w sobotę na głównej scenie monachijskiej konferencji, zapytany przez przewodniczącego MSC Wolfganga Ischingera, czy Chiny są chętne do pracy nad swoim „stanowiskiem, że szanują integralności terytorialnej” Ukrainy, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Podczas spotkań z europejskimi przywódcami, w tym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, podczas wcześniejszej części swojej wizyty w zeszłym tygodniu, Wang potwierdził zaangażowanie Chin w rozmowy pokojowe i zakończenie wojny. Trasa jest postrzegana jako część dążenia Chin do zacieśnienia więzi z Europą, gdzie analitycy twierdzą, że wizerunek Pekinu został uszkodzony w ubiegłym roku przez jego związki z Moskwą.

Rzecznik chińskiego MSZ powiedział w poniedziałek, że wizyta Wanga w Moskwie będzie dla Chin i Rosji okazją do dalszego rozwijania strategicznego partnerstwa i „wymiany poglądów” w „międzynarodowych i regionalnych gorących kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”. Całe wyrażenie jest często używane w odniesieniu do tematów, w tym wojny na Ukrainie.

READ  Pod przewodnictwem młodych ludzi Stany Zjednoczone toną w Światowym Raporcie Szczęścia

„Chiny są gotowe potraktować tę wizytę jako okazję i współpracować z Rosją w celu promowania stałego rozwoju stosunków dwustronnych w kierunku wyznaczonym przez prezydentów obu krajów, obrony uzasadnionych praw i interesów obu stron oraz odgrywania aktywnej roli na świecie” – powiedział rzecznik.

Wizyta Wanga może również zwiastować państwową wizytę Xi w Moskwie jeszcze w tym roku. Putin wystosował zaproszenie do Xi podczas zwykle pod koniec roku rozmowy między dwoma przywódcami, ale chińskie ministerstwo spraw zagranicznych nie potwierdziło jeszcze żadnych planów.

W redakcyjny We wtorek nacjonalistyczna państwowa gazeta Global Times okrzyknęła przyjaźń między Chinami a Rosją „pozytywnym atutem dla świata” i oskarżyła niektórych na Zachodzie o próby wykorzystania konfliktu na Ukrainie do „przejęcia” stosunków chińsko-rosyjskich .

„Stany Zjednoczone od samego początku patrzyły na przyjazne stosunki między Chinami a Rosją przez grube, przyciemniane okulary” – dodała. „W rzeczywistości niezależnie od tego, czy wybuchnie konflikt między Rosją a Ukrainą, Stany Zjednoczone nie chcą, aby Chiny i Rosja rozwijały bliskie stosunki. Podejrzenia Waszyngtonu, prowokacje i sabotaż nie ustały”.

Nectar Jan z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.