19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co wiesz w tym tygodniu?

Co wiesz w tym tygodniu?

Giełdy zamknęły kolejny tydzień w pobliżu rekordowych poziomów, ponieważ najnowszy raport o zatrudnieniu pokazał, że rynek pracy w USA spowalnia, ale nie w tempie, które ekonomiści uważają za niepokojące.

Nasdaq Composite (^IXIC) wzrósł o około 2,3%, a S&P 500 (^GSPC) wzrósł o około 1,3%. Indeks Dow Jones Industrial Average (^DJI) wzrósł o około 0,3%.

Do najważniejszych wydarzeń w tym tygodniu należy czerwcowe posiedzenie Rezerwy Federalnej i środowy kluczowy odczyt inflacji. W piątek spodziewany jest także pierwszy odczyt zaufania konsumentów za czerwiec.

Z wiadomości korporacyjnych wynika, że ​​największe firmy technologiczne rozpoczną tydzień od podziału akcji Nvidii (NVDA) w stosunku 10 do 1 i zaplanowanej na poniedziałek ogólnoświatowej konferencji programistów Apple (AAPL). Oczekuje się, że w czwartek głosowanie w sprawie pakietu wynagrodzeń dyrektora generalnego Tesli (TSLA) Elona Muska o wartości 56 miliardów dolarów.

Tymczasem chaotyczne ruchy na akcjach GameStop (GME) w dalszym ciągu przyciągały uwagę inwestorów, gdy powrót Keitha Gilla, popularnego lidera szaleństwa na giełdzie memów w 2021 r., ponownie wzbudził zainteresowanie.

Piątkowy majowy raport o zatrudnieniu pokazał, że dodano więcej stanowisk pracy, niż oczekiwano, podsycając powszechną narrację urzędników Rezerwy Federalnej, że rynek pracy pozostaje na wystarczającym poziomie, aby utrzymać stopy procentowe na obecnym, restrykcyjnym poziomie. W opinii ekonomistów najnowsze dane potwierdzają, że Fed musi odnotować dalszy spadek inflacji, zanim obniży stopy procentowe.

„Decydenci będą musieli zobaczyć raporty o wolniejszej inflacji latem, aby móc rozpocząć obniżanie stóp procentowych jesienią” – napisała w piątek w notatce badawczej Sarah House, główna ekonomistka Wells Fargo.

Kolejna aktualizacja inflacji oczekiwana jest w środę rano wraz z publikacją majowego indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI). Wall Street spodziewa się rocznego wzrostu głównego wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich, który obejmuje ceny żywności i energii, na niezmienionym poziomie od kwietnia o 3,4%. Oczekuje się, że ceny wzrosną o 0,1% w ujęciu miesięcznym, w porównaniu z 0,3% w kwietniu.

W ujęciu „podstawowym”, które nie obejmuje zmiennych cen żywności i energii, oczekuje się, że inflacja wzrośnie o 3,5% rok do roku, co oznacza spowolnienie w porównaniu ze wzrostem o 3,6% odnotowanym w kwietniu. Oczekuje się, że miesięczne podwyżki cen podstawowych wyniosą 0,3%, bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca.

READ  Firma Anchor Brewing Company z San Francisco poinformowała, że ​​zakończyła działalność

Publikacja następuje na kilka godzin przed ostatnią decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej, a rynki w dużej mierze oczekują, że bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To powoduje, że główny nacisk położony jest na najnowsze Podsumowanie oczekiwań gospodarczych Fed (SEP), w tym „wykres punktowy”, który przedstawia oczekiwania decydentów co do kierunku zmian stóp procentowych w przyszłości, a także komentarz prezesa Fed Jerome’a Powella. .

Michael Feroli, główny ekonomista JPMorgan ds. Stanów Zjednoczonych, spodziewa się, że Fed na swoim wykresie punktorowym spodziewa się w tym roku średniej obniżki stóp procentowych, w porównaniu z trzema w marcu. Jeśli chodzi o komentarz Powella, Feroli uważa, że ​​jego przemówienie zostanie odebrane jako „gołębie”.

„Oczekujemy, że na konferencji prasowej przewodniczący Powell wyrazi pewność, że gospodarka pozostaje na właściwym torze, a FOMC może cierpliwie nabrać pewności, że inflacja zmierza w stronę dwóch procent” – napisał Feroli w piątkowej nocie do klientów. .

Przed piątkowym raportem o zatrudnieniu rynek wyceniał dwie obniżki stóp procentowych w tym roku. Według danych Bloomberga po publikacji liczba ta wahała się od jednego do dwóch.

Warto jednak zauważyć, że ta zmiana i wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych (^TNX) o 15 punktów bazowych do 4,43% w niewielkim stopniu zniechęciły inwestorów do optymizmu, gdy indeks S&P 500 zamknął się w piątek w pobliżu rekordowego poziomu.

Może tak być dlatego, że lepszy niż oczekiwano raport o zatrudnieniu to dobra wiadomość dla gospodarki, a „rynki są bardzo skoncentrowane na wzroście” – powiedziała Yahoo Finance Lauren Goodwin, ekonomistka w New York Life Investments i główny strateg rynkowy.

Biorąc pod uwagę dobre zyski oczekiwane w pozostałej części tego roku i trajektorię silnego wzrostu gospodarczego, rynki mogą przyjąć przecenę Fed „z pewnym krokiem” – dodała.

WASZYNGTON, DC – 10 MAJA: Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell słucha, jak sekretarz skarbu USA Janet Yellen przewodniczy posiedzeniu Rady ds. Nadzoru nad Stabilnością Finansową Departamentu Skarbu, 10 maja 2024 r. w Waszyngtonie.  Rada otrzymała aktualne informacje od Komisji ds. Instrumentów Rynku Finansowego oraz aktualne informacje na temat rozwoju sytuacji na rynku w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw, a także prezentację i głosowanie nad raportem w sprawie niebankowych usług hipotecznych.  (Zdjęcie: Kent Nishimura/Getty Images)

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przysłuchuje się posiedzeniu Rady Nadzoru nad Stabilnością Finansową w Departamencie Skarbu, 10 maja 2024 r. w Waszyngtonie (Kent Nishimura/Getty Images) (Kent Nishimura za pośrednictwem Getty Images)

Światowa konferencja programistów Apple rozpocznie się w poniedziałek, a inwestorzy mają ujawnić więcej szczegółów na temat ruchu giganta technologicznego w stronę generatywnej sztucznej inteligencji.

READ  SVB to największa bankructwo od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku

Po trudnym początku roku, w ciągu ostatniego miesiąca poprzedzającego to wydarzenie akcje spółki wzrosły o ponad 7%, a ostatnio osiągnęły dodatni wynik na cały rok.

Dan Hawley z Yahoo Finance ma pełny podgląd wydarzenia.

Notowania akcji Nvidii mają rozpocząć się w poniedziałek w ramach nowego podziału 10 do 1, a cena akcji zostanie skorygowana z piątkowego zamknięcia z poziomu 1208,88 USD do 120,88 USD. Podział oznacza, że ​​posiadacze akcji zwykłych Nvidii na czwartkowe zamknięcie rynku otrzymali 10 akcji za każdą posiadaną akcję. Na przykład, jeśli w czwartek akcjonariusz posiadał cztery akcje Nvidii, po podziale będzie teraz posiadał 40 akcji.

Zazwyczaj inwestorzy postrzegają podziały akcji jako oznakę siły, dlatego spółki, które dokonują podziału akcji, zwykle osiągają lepsze wyniki niż S&P 500 w roku następującym po ich ogłoszeniu.

Z analizy Bank of America wynika, że ​​w ciągu 12 miesięcy od ogłoszenia podziału akcje spółki wzrosły średnio o 25% w porównaniu ze średnią stopą zwrotu na poziomie 12% dla S&P 500 w tym samym okresie. Dotyczy to „wszystkich systemów rynkowych” – napisał w nocie do klientów Jared Woodard, strateg ds. inwestycji i funduszy ETF w Bank of America.

Warto zauważyć, że tendencja ta obejmuje okres od 2000 r. do 2009 r., w okresie rozpadu bańki technologicznej. Odkąd Nvidia ogłosiła podział 22 maja, akcje wzrosły o około 27%.

Coroczne zgromadzenie akcjonariuszy Tesli odbędzie się po zamknięciu rynku w czwartek, a najpilniejszą kwestią będzie głosowanie akcjonariuszy w sprawie potencjalnego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów dla dyrektora generalnego Elona Muska.

Adam Jonas, analityk Morgan Stanley, powiedział, że radzi inwestorom, aby zwracali szczególną uwagę na głosowanie, ponieważ będzie ono miało „znaczenie dla długoterminowego kierunku strategicznego spółki”.

READ  Dlaczego niedawny wzrost cen XRP nie przełamał trendu spadkowego?

Dodał: „Chociaż nie da się przewidzieć wyniku, spodziewamy się, że to wydarzenie spowoduje znaczną zmienność na akcjach TSLA”.

W ankiecie przeprowadzonej wśród 109 inwestorów Morgan Stanley stwierdził, że większość inwestorów uważa, że ​​zatwierdzenie pakietu wynagrodzeń Muska spowoduje wzrost akcji Tesli, podczas gdy głos dezaprobaty będzie miał wpływ na akcje. Przed spotkaniem akcje Tesli spadły w tym roku o prawie 30%.

Dane ekonomiczne: Roczna prognoza inflacji Fed z Nowego Jorku, maj (poprzednio 3,26%)

Zyski: Żadnych zauważalnych zysków.

Dane ekonomiczne: Optymizm małych przedsiębiorstw NFIB, maj (oczekiwane 89,5, poprzednio 89,7)

Zyski: Akademia Sportu i Outdooru (ASO), CASY, Oracle (ORCL)

Środa

Dane ekonomiczne: CPI, miesięczny, maj (oczekiwano +0,1%, poprzednio +0,3%); Bazowy CPI, m/m, maj (oczekiwano +0,3%, poprzednio +0,3%); CPI r/r, maj (oczekiwano +3,4%, poprzednio +3,4%); Bazowy CPI r/r, maj (oczekiwano +3,5%, poprzednio +3,6%); Realne średnie godzinowe zarobki r/r, maj (poprzednio +0,5%); Wnioski o kredyt hipoteczny MBA, tydzień kończący się 7 czerwca (poprzednio -5,2%); Decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych (nie oczekuje się zmiany w przedziale od 5,25% do 5,5%)

Zyski: Broadcom (AVGO), Dave & Buster (PLAY), Vera Bradley (VRA)

Dane ekonomiczne: Liczba nowych bezrobotnych, tydzień kończący się 8 czerwca (oczekiwano 223 000, poprzednio 229 000); Indeks cen producentów, miesięczny, maj (oczekiwano +0,1%, poprzednio +0,5%); Indeks Cen Producentów r/r, maj (oczekiwano +2,5%, poprzednio 2,2%);

Zyski: Adobe (ADBE), Lovesac (MIŁOŚĆ), RH (RH), Biżuteria sygnetowa (SIG)

Piątek

Dane ekonomiczne: Zaufanie konsumentów Uniwersytetu Michigan, wstępny odczyt z czerwca (oczekiwane 72,8, poprzednio 69,1) Ceny importu, m/m, maj (oczekiwane +0,1%, poprzednio +0,9%); Ceny eksportowe, miesięcznie, maj (oczekiwano +0,2%, poprzednio +0,5%)

Zyski: Żadnych zauważalnych zysków.

Josh Schaeffer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance