24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co wiesz w tym tygodniu?

Co wiesz w tym tygodniu?

Akcje zakończyły kolejny tydzień, oscylując w pobliżu rekordowych poziomów, ponieważ dla inwestorów będzie to jeden z najbardziej pracowitych tygodni kwartału.

Zyski pięciu spółek technologicznych z „siedmiu wspaniałych” – Apple (AAPL), Alphabet (GOOGL, GOOG), Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN) i Meta (META) – uwydatnią tydzień wypełniony raportami kwartalnymi. Według FactSet w sumie 106 spółek z indeksu S&P 500, w tym sześć spółek wchodzących w skład Dow Jones, ma przedstawić raporty w przyszłym tygodniu.

Rezerwa Federalna ma ogłosić swoją najnowszą decyzję polityczną w środę po południu. Inwestorzy oczekują, że bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przedziale od 5,25% do 5,50%. Inwestorzy będą uważnie śledzić wszelkie komentarze podczas środowej konferencji prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a ​​Powella na temat tego, kiedy Fed może rozpocząć obniżki stóp procentowych.

W piątek planowana jest publikacja styczniowego raportu o zatrudnieniu, przy czym ekonomiści spodziewają się umiarkowanego spadku liczby dodatkowych pracowników, podczas gdy bezrobocie ma utrzymać się na stałym poziomie 3,7%.

W innych miejscach harmonogramu najważniejsze aktualizacje dotyczące działalności w sektorach produkcyjnych i usługowych gospodarki, a także najnowsze dane na temat możliwości zatrudnienia podkreślają gospodarczą stronę spraw.

Poza Big Tech na szczycie kalendarza raportów znajdują się wyniki AMD (AMD), Starbucks (SBUX), Pfizer (PFE), CVX), Exxon Mobil (XOM) i Boeing (BA).

W ostatni tydzień miesiąca giełdy wejdą w okolice najwyższych poziomów wszechczasów. Po trudnym początku roku zarówno S&P 500 (^GSPC), jak i Nasdaq Composite (^IXIC) zwyżkowały jak dotąd w styczniu o ponad 2%. Tymczasem Dow Jones Industrial Average (^DJI) wzrósł o ponad 1%.

Narracja rynkowa zmieniła się radykalnie od czasu, gdy Jerome Powell ostatni raz pojawił się na scenie w grudniu. Inwestorzy agresywnie wycenili obniżkę w marcu, a następnie ograniczyli swoje założenia, w związku z utrzymującym się trendem wzrostowym zaskakującego wzrostu gospodarczego.

Jednak przy inflacji na najniższym poziomie od prawie trzech lat wielu ekonomistów z Wall Street nadal wierzy, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych w najbliższej przyszłości.

READ  Nvidia wydaje się niektórym tania, ponieważ rajd jest zatrzymany na 220%.

„Nadszedł czas, aby urzędnicy Fed odnieśli zyski i wkrótce rozpoczęli ograniczanie polityki” – napisał w piątek w nocie do klientów Andrew Hunter, zastępca głównego ekonomisty USA w Capital Economics.

Inwestorzy nadal mają mieszane typy co do tego, kiedy nastąpi ta obniżka. W piątkowe popołudnie rynki oczekiwały 47% szans, że Fed obniży stopy procentowe w marcu. Według CME FedWatch. Patrząc w przyszłość na maj, inwestorzy uważają, że prawdopodobieństwo spadku stóp procentowych do końca tego spotkania wynosi 88%.

Ekonomista Bank of America, Michael Gapen, spodziewa się, że po posiedzeniu Fed zmieni swoje oświadczenie na bardziej neutralne sformułowanie dotyczące powściągliwości w polityce, co będzie stanowiło „de facto nastawienie na łagodzenie polityki”. Nie sądzi jednak, że Powell i bank centralny jeszcze całkowicie odwrócą się od władzy.

„Rynki pracy ochłodziły się, a inflacja spadła szybciej niż oczekiwano wobec braku znaczącego wzrostu bezrobocia, ale nie wierzymy, że Fed jest jeszcze gotowy wysłać mocny sygnał o swoich zamiarach” – napisał Gaben w notatce dla Poczta. klientów w piątek.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia na konferencji prasowej po dwudniowym posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami Federalnej Komisji Otwartego Rynku na temat polityki Rezerwy Federalnej w zakresie stóp procentowych, które odbyło się w Waszyngtonie, USA, 13 grudnia 2023 r. REUTERS/Kevin Lamarque

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia na konferencji prasowej po dwudniowym posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami Federalnej Komisji Otwartego Rynku na temat polityki Rezerwy Federalnej w zakresie stóp procentowych, które odbyło się w Waszyngtonie, USA, 13 grudnia 2023 r. REUTERS/Kevin Lamarque (Reuters/Reuters)

Jabin uważa, że ​​Fed kupi czas na zapoznanie się z większą liczbą danych. Część tych danych pojawi się w dniach po posiedzeniu Fed.

Styczniowy raport o zatrudnieniu zostanie opublikowany w piątek o 8:30 czasu wschodniego. Choć w ostatnich tygodniach na pierwszych stronach gazet dominowały informacje o zwolnieniach, ekonomiści spodziewają się, że w danych nie pojawią się żadne oznaki szerokiego spowolnienia na rynku pracy.

Oczekuje się, że raport wykaże, że w zeszłym miesiącu w amerykańskiej gospodarce powstało 175 000 miejsc pracy poza rolnictwem, wraz z bezrobociem. Według danych Bloomberga wzrosła ona nieznacznie do 3,8%. W grudniu gospodarka USA utworzyła 2 160 000 miejsc pracy, podczas gdy stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 3,7%.

READ  Tyson przypomina sobie około 30 000 funtów nuggetsów z kurczaka Dino

„Ogółem tematy związane z poprawą podaży, popytem na chłodzenie i ogólną normalizacją rynku pracy prawdopodobnie utrzymają się w styczniu” – napisał w cotygodniowej notatce do klientów zespół ekonomistów Wells Fargo pod przewodnictwem Jaya Brysona. „Chociaż wzrost wynagrodzeń w ostatnim czasie znacznie się utrzymał, w nadchodzących miesiącach widać wiele oznak dalszego spowolnienia. Na poziomie netto coraz mniej branż zwiększa zatrudnienie każdego miesiąca, a liczba ofert pracy i planów zatrudnienia w dalszym ciągu spada. „

Jakby sam kalendarz ekonomiczny nie wystarczył, aby utrzymać inwestorów w napięciu, najważniejszy tydzień pod względem zysków przedsiębiorstw w tym kwartale przygotuje także grunt pod to, jak spółki poradzą sobie w środowisku rosnących stóp procentowych.

Analiza przeprowadzona w piątek przez FactSet pokazuje, jak bardzo nadchodzące zyski mogą popchnąć narrację rynkową. Oczekuje się, że z wyłączeniem Tesli, pozostałe spółki technologiczne z „Siedmiu Wspaniałych” będą głównymi sześcioma czynnikami wpływającymi na zyski indeksu S&P 500, przyczyniając się do wzrostu zysków o 53,7% rok do roku. Po wyłączeniu tych sześciu spółek pozostałe 494 spółki zadeklarują spadek zysków o 10,5%.

Pięć z tych dużych firm – Alphabet, Microsoft, Meta, Amazon i Apple – ma przedstawić raporty w przyszłym tygodniu.

Julien Emmanuel, dyrektor zarządzający Evercore ISI, określił reakcję cen akcji na te raporty jako „ważną dla ogólnego kierunku rozwoju rynku”.

Kalendarz tygodniowy

Poniedziałek

Dane ekonomiczne: Działalność produkcyjna Fed w Dallas, styczeń (poprzednio -9,3)

Zyski: Cleveland Cliffs (CLF), Philips (PHG), SOFI Technologies (SOFI), Whirlpool (WHR)

Wtorek:

Dane ekonomiczne: S&P CoreLogic NSA dla 20 miast r/r (poprzednio 4,87%); Pewność konsumencka Conference Board, styczeń (oczekiwane 112,5, poprzednio 110,7) JOLTS Job Openers, grudzień (poprzednio 8,79 mln); Aktywność służb federalnych w Dallas, styczeń (poprzednio -8,7)

Zyski: Advanced Micro Devices (AMD), Alphabet (GOOGL), Electronic Arts (EA), General Motors (GM), JetBlue (JBLU), Juniper Networks (JNP), Match Group (MTCH), Marathon Petroleum Corporation (MPC), Microsoft ( MSFT), Pfizer (PFE), Starbucks (SBUX), UPS (UPS)

READ  Akcje rosną na początku października i nowego kwartału, Dow Jones rośnie o 600 punktów

Środa

Dane ekonomiczne: Wnioski o kredyt hipoteczny MBA, tydzień kończący się 26 stycznia (3,7%); ADP Private Sector Payrolls, styczeń (oczekiwano +150 000, poprzednio +164 000); Indeks kosztów zatrudnienia, IV kwartał (oczekiwane 1,0%, poprzednio 1,1%) Decyzja w sprawie polityki pieniężnej Fed (nie oczekuje się zmiany stóp procentowych)

Zyski: Aflac (AFL), Boeing (BA), Hess (HES), MasterCard (MA), MetLife (MET), Novo Nordisk (NVO), Philips 66 (PSX), Qualcomm (QCOM)

Czwartek

Dane ekonomiczne: W styczniu Challenger zwolnił miejsca pracy rok do roku (poprzednio -20,2%); Jednostkowe koszty pracy, IV kwartał (oczekiwane +2,6%, wcześniej -1,2%); Wydajność pozarolnicza, IV kwartał (oczekiwano +1,6%, poprzednio +5,2%); Liczba nowych bezrobotnych, tydzień kończący się 27 stycznia (poprzednio 214 tys.); S&P Global US Manufacturing PMI, styczeń końcowy (poprzednio 50,3); Wydatki na budowę, m/m, grudzień (oczekiwano +0,5%, poprzednio 0,4%); Indeks przetwórstwa ISM, styczeń (oczekiwany 47,5, poprzednio 47,2); Płatne stawki ISM, styczeń (poprzednio 45,2)

Zyski: Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Deckers Brand (DECK), Honeywell (HON), Meta (META), Merck (MRK), Royal Caribbean Group (RCL), Peloton (PTON), SiriusXM (SIRI), Skechers ( SKX), dostawa ciągników (TSCO), Clorox Company (CLX), United States Steel (X)

Piątek

Kalendarz ekonomiczny: Raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, styczeń (oczekiwano +175 000, poprzednio +216 000); Stopa bezrobocia w styczniu (oczekiwano 3,8%, poprzednio 3,7%); Średnie zarobki godzinowe, miesiąc do miesiąca, styczeń (oczekiwano +0,3%, poprzednio +0,4%); Średnie zarobki godzinowe rok do roku w styczniu (oczekiwane +4,1%, poprzednio +4,1%); Średnia liczba przepracowanych godzin tygodniowo, styczeń (oczekiwane 34,4, poprzednio 34,3); Wskaźnik aktywności zawodowej, styczeń (poprzednio 62,5%); Nastroje na Uniwersytecie Michigan w styczniu ubiegłego roku (oczekiwane 78,8, wcześniej 78,8); Zamówienia fabryczne, grudzień (oczekiwane +0,5%, poprzednio 2,6%); Zamówienia na dobra trwałe, grudniowe zakończenie (poprzednio 0,0%)

Zyski: Chevron (CVX), Exxon Mobil (XOM), Komunikacja czarterowa (CHTR)

Josh Schaeffer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi wiadomościami giełdowymi i dogłębną analizą, w tym wydarzeniami dotyczącymi zmian akcji

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance