29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Claritas i Hinfra wykorzystują 500 MW magazynów energii

Claritas i Hinfra wykorzystują 500 MW magazynów energii

Inwestor Claritas i integrator systemów Hynfra Energy Storage (HES) podpisali umowę ramową na wdrożenie w Polsce akumulatorowego magazynu energii o mocy pół gigawata.

Obie firmy, mające odpowiednio siedziby w Holandii i Polsce, podpisały umowę w zeszłym tygodniu (13 grudnia). Zużyte akumulatorowe systemy magazynowania energii będą uczestniczyć w hurtowych rynkach energii elektrycznej i świadczyć usługi wsparcia sieci, aby pomóc Polsce w dekarbonizacji systemu energetycznego.

Claritas określa się jako inwestor w transformację energetyczną, podczas gdy HES jest działem deweloperskim Hynfra zajmującym się systemami magazynowania energii na skalę użytkową, oferującym rozwiązania w zakresie energii odnawialnej z silnym naciskiem na ekologiczny wodór. Posiada również biuro w Japonii.

„Misją Hynfra Energy Storage jest przyspieszenie przejścia na energię odnawialną. Budowa platformy magazynowania energii elektrycznej na skalę przemysłową to nasz pierwszy krok w kierunku osiągnięcia tego celu. Cieszymy się, że możemy dołączyć do CLARITAS jako partner i jesteśmy przekonani, że nasza umowa dotycząca rozwoju infrastruktury będzie liderem na rynku magazynowania energii w akumulatorach w Polsce pod względem wolumenu, jakości zasobów i szybkości wdrażania” – powiedział Piotr Czembor, CEO Hynfra Energy Storage.

Firmy poinformowały, że projekty magazynowania baterii będą oceniać przychody z akcji z handlu rynkowego i usług wsparcia sieci.

Podobnie jak inne kraje UE, Polska zwiększyła swój docelowy koszyk energii odnawialnej w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ma na celu uzyskanie połowy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2040 r., a magazynowanie energii będzie potrzebne do zrównoważenia nowej przerywanej generacji, powiedział Sembor lokalnym mediom.

Rynek magazynowania energii w Polsce rozwijał się stosunkowo wolno w porównaniu z rówieśnikami z Europy Zachodniej i Środkowej, ale ogłoszenie spółek jest drugim dużym projektem ogłoszonym w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

W lipcu, Oszczędność energii. Aktualności Poinformowała o tym państwowa spółka energetyczna Regulacyjne zielone światło od Grupy PGE dla instalacji akumulatorów 200MW/820MWh Zintegrowana z istniejącą elektrownią szczytowo-pompową w Żarnowcu. Połączenie tych dwóch technologii generuje do 3,5 GW mocy wiatrowej w pobliżu PGE.

READ  Opozycja twierdzi, że po wyborach przedstawiciele partii rządzącej w Polsce staną przed Trybunałem Stanowym

To pierwsza inwestycja Claritas na rynku fotowoltaiki w Polsce, na którym jest aktywna od 2018 roku i dziś posiada portfel w skali gigawatów.

Solar Media, wydawca Energy-Storage.News, będzie gospodarzem ósmej edycji Szczyt UE na temat oszczędności energii w Londynie, 22–23 lutego 2023 r. W tym roku przenosi się do większego miejsca, skupiając w jednym miejscu wiodących europejskich inwestorów, decydentów, deweloperów, zakłady użyteczności publicznej, nabywców energii i dostawców usług. Odwiedzić Oficjalna strona, aby uzyskać więcej informacji.