5 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny stoją w obliczu luki finansowej w wysokości prawie biliona dolarów.  Będziesz potrzebował więcej długu, aby go spłacić.

Chiny stoją w obliczu luki finansowej w wysokości prawie biliona dolarów. Będziesz potrzebował więcej długu, aby go spłacić.

W pierwszych czterech miesiącach roku inwestycje w rozwój nieruchomości spadły o 2,7% niż rok wcześniej. Na zdjęciu projekt w Qingzhou w prowincji Shandong 15 maja 2022 r.

CFOTO | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

PEKIN – Chiński rząd stoi w obliczu rosnącego niedoboru gotówki, powiedzieli analitycy, ponieważ spodziewają się wzrostu zadłużenia, aby wypełnić lukę.

„Niedawna fala przestojów firmy Omicron i przestojów na dużą skalę od połowy marca doprowadziła do poważnego spadku dochodów rządowych, w tym przychodów ze sprzedaży gruntów”, powiedział w zeszłym tygodniu Ting Lu, główny ekonomista i zespół Nomury ds. Chin. .

Szacują, że luka w finansowaniu wynosi około 6 bilionów juanów (895,52 miliardów dolarów) – prawie 2,5 biliona juanów w przychodach spadło z powodu zwrotów podatków i słabej produkcji gospodarczej oraz kolejne 3,5 biliona juanów w utraconych dochodach ze sprzedaży gruntów.

Analitycy Nomury powiedzieli, że „wiele z nadchodzących 'środków stymulacyjnych’, czy to prywatnych obligacji rządowych, czy dodatkowych pożyczek z banków politycznych, zostanie wykorzystanych tylko do wypełnienia tej luki finansowej”.

Jest to kwota 3,5 biliona juanów, która, jak się spodziewają, będzie trudna do wypełnienia, i wymienili kilka środków, od wykorzystania depozytów finansowych po zwiększenie pożyczek, które można wykorzystać do uzupełnienia niedoboru.

Kwietniowe dane gospodarcze pokazały słaby wzrost, ponieważ kontrole Covid zebrały swoje żniwo. Premier Li Keqiang powiedział Podczas rzadkiego ogólnopolskiego spotkania W zeszłym tygodniu trudności były pod pewnymi względami większe niż w 2020 roku.

Jeszcze przed niedawną epidemią Covid-19 sprzedaż gruntów, ważne źródło dochodów samorządów lokalnych, gwałtownie spadła w wyniku represji Pekinu na deweloperów zbyt mocno uzależnionych od zadłużenia. Samorządy są również odpowiedzialne za wprowadzenie obniżek podatków i zwrotów, które Pekin deklaruje we wspieraniu wzrostu.

Bank Japonii i analitycy innych firm nie podali konkretnych liczb dotyczących kwoty dodatkowego zadłużenia, które może być wymagane. Wskazywali jednak na rosnącą presję na wzrost, która może wymagać większego wsparcia ze strony długu.

READ  Dow Jones i Nasdaq przełamują główne poziomy, gdy Apple ślizga się, a Tesla kończy nurkowanie; Co teraz robisz

Pomijając obniżki podatków i zwroty, Ministerstwo Finansów podało, że krajowe dochody fiskalne wzrosły o 5,4% w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Osiem z 31 regionów chińskich na poziomie prowincji doświadczyło w tym okresie spadku dochodów fiskalnych, podało ministerstwo, nie wspominając o tym.

Niekompletne dane za okres z informacji o wietrze wykazały, że regiony Qinghai, Shandong, Liaoning, Hebei, Guizhou, Hubei, Hunan i Tianjin odnotowały spadek przychodów fiskalnych rok do roku przez pierwsze cztery miesiące roku. Tianjin był najgorszy ze spadkiem o 27%.

Według The Wind Company w 2021 r. Tybet był jedynym regionem na poziomie prowincji, w którym odnotowano spadek dochodów podatkowych.

„Ważne jest, aby pamiętać, że spadek dochodów podatkowych miał miejsce nie tylko w miastach objętych zamknięciem”, powiedział Chui Zhang, prezes i główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

„Wiele miast bez epidemii Omicron ucierpiało, ponieważ ich gospodarki są powiązane z tymi, które są obecnie zablokowane” – powiedział Zhang w e-mailu z połowy maja. „Koszty ekonomiczne nie ograniczają się do kilku miast, to problem narodowy”.

Shenzhen spodziewa się niższych przychodów finansowych

Od marca Chiny kontynentalne starają się opanować najgorszą epidemię wirusa Covid od dwóch lat, za pomocą nakazów pozostania w domu i ograniczeń w podróżowaniu w wielu częściach kraju, zwłaszcza w Szanghaju i okolicach.

Chociaż dane finansowe dla wielu chińskich miast nie są łatwo dostępne, Southern Technology Center w Shenzhen opublikowało dane wykazujące 44% spadek przychodów fiskalnych rok do roku w kwietniu do 25,53 miliarda juanów. Nastąpiło to po 7% spadku rok do roku w marcu do 22,95 miliarda juanów.

„Samorządy lokalne stoją w obliczu rosnącej presji finansowej. Ich wydatki rosną, ale dochody spadają” – powiedział Zhang. „Sprzedaż ziemi również gwałtownie spadła. Myślę, że rząd centralny będzie musiał dokonać przeglądu budżetu fiskalnego i wyemitować więcej długu, aby pomóc samorządom”.

Pekin już w marcu zapowiedział zwiększenie transferu środków z rządu centralnego do samorządów. Zapytany w maju, czy ta kwota zostanie rozszerzona, Ministerstwo Skarbu wskazało, że część środków na przyszły rok zostanie przekazana wcześnie, aby pomóc samorządom w odzyskaniu podatków i cięć w tym roku.

Presja na wydatki na infrastrukturę

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

„W tym roku jedną z konsekwencji będzie to, że pozostanie mniej pieniędzy na wydatki na infrastrukturę” – powiedział w wywiadzie telefonicznym na początku tego miesiąca Jack Yuan, wiceprezes i główny analityk Moody’s Investors Service.

Powiedział, że ponieważ sprzedaż gruntów jest istotnym źródłem wydatków samorządowych na infrastrukturę, niższa sprzedaż gruntów i ograniczony wzrost obligacji celowych ograniczy możliwości finansowania wydatków na infrastrukturę.

„Oczekujemy, że dług będzie nadal rósł w tym roku w wyniku tych nacisków gospodarczych”, powiedział Yuan, zauważając, że nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób Pekin zdecyduje się zrównoważyć wzrost gospodarczy i poziom zadłużenia w tym roku.