22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyłącznie: Credit Suisse rozważa opcje wzmocnienia kapitału

Wyłącznie: Credit Suisse rozważa opcje wzmocnienia kapitału

Logo Credit Suisse jest widoczne w jej siedzibie na Paradeplatz w Zurychu w Szwajcarii, 1 października 2019 r. REUTERS / Arnd Wegmann / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

ZURYCH, 31 maja (Reuters) – Credit Suisse Bank (CSGN.S) Dwie osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że jest na wczesnym etapie oceny możliwości zwiększenia kapitału po serii strat, które spowodowały erozję jego rezerw finansowych.

Wielkość wzrostu prawdopodobnie przekroczy 1 miliard franków szwajcarskich (1,04 miliarda dolarów), ale to jeszcze nie zostało ustalone, powiedziała jedna osoba, która odmówiła podania nazwiska, ponieważ obrady wciąż mają charakter wewnętrzny.

Zastrzyk gotówki pomoże drugiemu co do wielkości bankowi w Szwajcarii odzyskać miliardy strat poniesionych w 2021 r. oraz szereg kosztownych problemów prawnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Osoba ta powiedziała, że ​​preferowaną opcją jest sprzedaż akcji niektórym z obecnych głównych inwestorów, ale Credit Suisse nie wyklucza skorzystania ze wszystkich akcjonariuszy.

Druga osoba powiedziała, że ​​sprzedaż firmy, takiej jak dział zarządzania aktywami Credit Suisse, jest również możliwa. Powiedzieli, że bank nie podjął jeszcze decyzji o żadnych możliwych działaniach. Na drugą połowę tego roku nie przewidywano żadnego porozumienia.

„Credit Suisse nie rozważa obecnie pozyskania dodatkowego kapitału” – podał bank w komunikacie.

„Grupa jest silnie skapitalizowana z CET1 na poziomie 13,8% i dźwignią CET1 na poziomie 4,3%. Zarządzanie aktywami jest podstawową częścią naszej strategii grupy, która została wprowadzona w listopadzie ubiegłego roku, z czterema podstawowymi dywizjami.”

Wskaźnik CET1 jest kluczową miarą siły finansowej banku.

Akcje Credit Suisse spadły o około 3% na początku handlu.

„Jeśli wiadomość się potwierdzi, oznacza to większy potencjalny ból, niż się obecnie spodziewamy” – napisali analitycy Jefferies w notatce badawczej.

READ  Opinia: Z marginesami tankowania Tesli, Elon Musk po raz kolejny wskazuje na samodzielną jazdę jako przyszły zbawca

Analitycy zasugerowali, że ruch ten może odzwierciedlać niższe niż oczekiwano zarobki lub plan wsparcia na wypadek, gdyby środowisko przychodów i kosztów nie poprawiło się zgodnie z oczekiwaniami w 2023 r.

niski dług

Credit Suisse ponosi straty w wysokości miliardów dolarów w 2021 r. z powodu nieudanych inwestycji, a także w wyniku kilku spraw sądowych, w tym sprawy sądowej na Bermudach, która może kosztować około 600 milionów dolarów. Czytaj więcej

Bank próbuje zreformować swoją kulturę zarządzania ryzykiem, a także przewrócić stronę na serię skandali, które doprowadziły do ​​kilku fal zmian w zarządzaniu, nagłych odejść oraz dochodzeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Akcje banku spadły w ciągu ostatniego roku o ponad jedną piątą.

Zarówno Fitch, jak i Standard & Poor’s obniżyły w tym miesiącu rating Credit Suisse. Czytaj więcej

Jedno ze źródeł podało, że roczna ocena FINMA głównych banków szwajcarskich określa ocenę Credit Suisse na poziomie 4, niezmienionym w stosunku do zeszłego roku, co jest najniższym możliwym wynikiem.

To źródło podało, że jednym z głównych problemów strażnika jest kapitalizacja całej grupy.

Finma odmówiła komentarza.

Rozmowy o podwyższeniu kapitału mają miejsce zaledwie rok po tym, jak szwajcarski bank pozyskał od inwestorów około 1,75 miliarda CHF za pomocą obowiązkowych obligacji zamiennych. Czytaj więcej

W kwietniu Credit Suisse bagatelizował zapotrzebowanie na nowy kapitał, mimo że odnotował stratę w pierwszym kwartale, która tylko pogłębiła jego problemy finansowe. Czytaj więcej

Dyrektorzy Credit Suisse powiedzieli wówczas, że kapitał może pozostać ograniczony w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ bank nadal ponosi znaczne nakłady na zgodność i ryzyko, ale źródło zaznajomione z tą sprawą stwierdziło, że podwyższenie kapitału nie było wówczas rozważane.

Współczynnik kapitału podstawowego banku spadł do 13,8% na koniec I kwartału 2022 roku z 14,4% na koniec 2021 roku.

READ  Fed musi zwolnić albo „wszystko się rozpadnie”

Ale nowe podwyższenie kapitału wesprze bilans Credit Suisse, a także wyśle ​​pozytywny sygnał. Jedno ze źródeł podało, że jeśli znani inwestorzy dostarczą bankowi świeżą gotówkę, można to uznać za oznakę zaufania.

(1 dolar = 0,9572 franków szwajcarskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Covering) Napisane przez Olivera Hurta, Redagowanie przez Jane Merriman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.