25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny proszą o zniesienie ograniczeń dotyczących własności, aby odwrócić spadek gospodarczy

Chiny proszą o zniesienie ograniczeń dotyczących własności, aby odwrócić spadek gospodarczy

Przez większość ubiegłego roku chińska gospodarka chwiała się pod wpływem podwójnych kampanii Xi Jinpinga, mających na celu powstrzymanie gwałtownie rosnących cen nieruchomości i wykorzenienie wszelkich śladów Covid-19 w granicach kraju.

Teraz, jak jest Ruchy mające na celu złagodzenie ograniczeń epidemicznychPrzywódca Chin, pan Xi, wskazuje również na odwrócenie represji na rynku nieruchomości, milczące uznanie bólu gospodarczego i frustracji publicznej, jakie spowodowały te dwie polityki.

Chiński bank centralny i największy regulator bankowy wydali szeroką gamę środków mających na celu wzmocnienie Podaż i popyt na mieszkaniaWedług zawiadomienia rozesłanego w piątek do krajowych instytucji finansowych i urzędników zaangażowanych w tworzenie polityki. Osoby bliskie banku centralnego potwierdziły autentyczność dokumentu.

Nowe polisy, które zostały podpisane przez pana Shi, według urzędników zaangażowanych w tworzenie polityki, usuwają niektóre z wcześniejszych ograniczeń mających na celu zmniejszenie zadłużenia deweloperów i umożliwienie pożyczkodawcom udzielania pożyczek deweloperom mającym problemy finansowe.

„Te działania na rynku nieruchomości, oprócz zapowiedzi łagodzenia skutków Covid, są wyraźnym wskaźnikiem intensyfikacji wysiłków Pekinu na rzecz wspierania wzrostu” – powiedział Michael Hirson, szef badań nad Chinami w 22V Research, nowojorskiej firmie zajmującej się strategią inwestycyjną.

Podczas gdy samorządy lokalne w Chinach podjęły skromniejsze środki, aby złagodzić niektóre naciski, z jakimi borykają się firmy z branży nieruchomości, nowy pakiet 16 środków stanowi największy jak dotąd krok w kierunku ratowania sektora, który przez dziesięciolecia był ostoją wzrostu firm z branży nieruchomości. Druga co do wielkości gospodarka na świecie.

Działania na rynku nieruchomości doprowadziły do ​​spadku sprzedaży domów, negatywnie wpływając na ogólny wzrost w sektorze nieruchomości.


obrazek:

Cfoto / Prasa Zuma

Od dziesięcioleci ceny domów w Chinach przewyższają tempo wzrostu gospodarczego.


obrazek:

Aktualności Anthony Kwan/Bloomberg

Dan Wang, główny ekonomista at

Powiesić Seng

Bank Chin, który kontrastował z poprzednimi rundami dodatkowych środków wsparcia.

Pani Wang powiedziała, że ​​podczas gdy deweloperzy stoją w obliczu zbliżających się terminów spłaty kredytów, regulatorzy chcą uniknąć ryzyka systemowego w sektorze finansowym, wynikającego z fali potencjalnych niewypłacalności. Dodała jednak, że „popyt na zakup domów pozostaje przytłumiony”, a wszelkie odwrócenie nastrojów na rynku mieszkaniowym będzie prawdopodobnie zależeć od długoterminowych perspektyw gospodarki.

Złagodzenie ograniczeń dotyczących nieruchomości i Covid nastąpiło zaledwie kilka tygodni po tym, jak Xi zapewnił kolejne pięć lat u władzy na uważnie obserwowanym kongresie Partii Komunistycznej. Po umocnieniu kontroli politycznej pan Xi stoi teraz przed perspektywą trzeciej kadencji w obliczu największego od dziesięcioleci długotrwałego spowolnienia gospodarczego w kraju.

Znaczna część słabości gospodarczej wynika bezpośrednio z jego rozprawienia się z COVID-19, a od zeszłego roku oswoił Rynek nieruchomości kwitnie od czterech dekad To, co ostrzegali urzędnicy, może być bańką.

Działania na rynku nieruchomości doprowadziły do ​​wzrostu niewypłacalności deweloperów, wzrostu nieściągalnych długów w bankach oraz spadku sprzedaży domów i inwestycji – wszystko to miało duży wpływ na ogólny wzrost w ostatnich kwartałach.

Chiny PKB wzrósł tylko o 3,0% W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. jest znacznie poniżej oficjalnego rocznego celu rządu, który wynosi około 5,5%, ustalonego w marcu.

Jej największym dłużnikiem jest China Evergrande Group, która od dawna jest największym deweloperem w kraju.


obrazek:

Ali Song/Reuters

Ceny domów w Chinach od dziesięcioleci przewyższają tempo wzrostu gospodarczego, co prowadzi do wzrostu kredytów w spekulacjach na rynku nieruchomości i nie tylko. Podnoszenie wartości nieruchomości. W ostatnich latach władze wielokrotnie próbowały przerwać błędne koło za pomocą różnych środków zaostrzających, byle tylko je rozluźnić, gdy wzrost wydaje się zagrożony.

Według danych, do 2019 r. chińskie zasoby domów i deweloperów wyniosły 52 biliony dolarów

Grupa Goldman Sachs firma ,

Dwukrotnie większy niż amerykański rynek mieszkaniowy.

Kiedy Pekin w zeszłym roku dokręcił śrubę deweloperom – a następnie potwierdził swoje zobowiązanie do surowszych przepisów – wielu prywatnych deweloperów zaczęło balansować na krawędzi kryzysu. Wśród najbardziej znanych

Chińska Grupa EvergrandeA

Od dawna jest największym deweloperem w kraju, a teraz największym dłużnikiem, chociaż obawy rozszerzyły się na innych dużych prywatnych graczy.

Ponad 30 deweloperów nie wywiązało się ze swoich obligacji dolarowych. Międzynarodowi inwestorzy porzucili swoje obligacje, pchając ceny do nowych minimów i pozostawiając nawet najpotężniejszych prywatnych deweloperów walczących o sprzedaż nowego długu.

Akcje chińskich deweloperów podskoczyły w poniedziałek w wiadomościach.

Kolekcje Country Garden firma

Jedna z największych firm nieruchomościowych w kraju pod względem sprzedaży kontraktowej, skoczyła o 40% we wczesnym handlu w Hongkongu, osiągając w tym miesiącu wzrost do ponad 200%. Subindeks Hang Seng akcji spółek nieruchomościowych wzrósł o 7%.

Oprocentowanie obligacji w dolarach dla deweloperów, którzy nie spłacali zadłużenia – w tym

Grupa Agile Holding Sp. z o.o.

A

Longfor Group Holdings Sp. z o.o.

Wzrósł również gwałtownie z bardzo smutnych poziomów, ponieważ inwestorzy postawili na ich możliwe ożywienie.

Ponieważ w tym roku narastają problemy gospodarcze, regulatorzy i samorządy regionalne poruszają się skromnie Aby uniknąć pełnego kryzysu mieszkaniowego, wprowadzając ograniczone środki, takie jak ulgi podatkowe, premie pieniężne i niższe zaliczki, a także dostarczając bankom skutecznych wytycznych w zakresie zwiększania kredytów hipotecznych. Jednak te częściowe ruchy jak dotąd nie odwróciły nastrojów i nie podniosły sektora.

Według China Real Estate Information Corp., w październiku sprzedaż 100 największych deweloperów w kraju spadła do 76,7 miliarda dolarów, o 28,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, a 16. miesiąc z rzędu spadła rok do roku. , który jest branżą. dostawca danych.

Ponieważ zagraniczni inwestorzy i nabywcy domów tracą zaufanie do chińskiego rynku nieruchomości, deweloperzy oferują samochody i świnie, aby zwiększyć sprzedaż. The Wall Street Journal analizuje reklamy i zasady, aby dowiedzieć się, jak zawirowania na rynku nieruchomości mogą przełożyć się na globalną gospodarkę. Fotomontaż: Sharon Shea

Teraz, gdy po konwencji partyjnej powstał nowy zespół kierowniczy – wypełniony członkami partii lojalnymi wobec pana Xi – naczelny dowódca zmierza w kierunku bardziej skoordynowanego podejścia do wspierania gospodarki, w ramach szerszych wysiłków mających na celu przygotowanie się do większa konkurencja ze Stanami Zjednoczonymi.

„Wygląda na to, że zakres politycznych ułatwień poszerzył postpartyjny kongres” – powiedział Larry Ho, ekonomista Macquarie z Hongkongu. „W obliczu słabnącego wpływu poprzednich wysiłków decydenci polityczni dają teraz duży impuls, aby kredyt trafił do sektora nieruchomości”.

Kredyty były szczególnym problemem dla deweloperów, ponieważ wielu z nich polegało na dużych pożyczkach, aby budować nowe projekty i utrzymać się na powierzchni. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, według danych Narodowego Biura Statystycznego, pieniądze zebrane przez deweloperów w Chinach spadły o 24,5%.

Nowe zawiadomienie, które zostało wydane wspólnie przez Ludowy Bank Chin i Chińską Komisję Regulacyjną ds. Bankowości i Ubezpieczeń, nie odzwierciedla w pełni wcześniejszych wysiłków pana Xi na rzecz ograniczenia przesytu w sektorze.

„Decydenci polityczni robią teraz duży nacisk, aby kredyt napływał do sektora nieruchomości”.


– Larry Ho, Macquarie Economist z siedzibą w Hongkongu

Zawiadomienie, zapowiadane jako pakiet mający na celu zapewnienie „stabilnego i zdrowego rozwoju” sektora, nadal podkreślało potrzebę ograniczenia spekulacyjnych zakupów nieruchomości, powtarzając motto pana Shi, że „mieszkaniem jest mieszkanie, a nie spekulacja”.

Nowe rozwiązania przewidują możliwość przedłużenia o rok kredytów bankowych deweloperom oraz niektórych rodzajów kredytów pozabankowych wymagalnych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Płatności z tytułu kaucji deweloperskich również mogą zostać przedłużone.

Ponadto zachęca się banki do finansowania niedokończonych projektów mieszkaniowych i negocjowania z nabywcami domów Przedłużenie spłaty kredytu hipotecznegopozorna próba pomocy w rozładowaniu rosnącego niezadowolenia wśród tych, którzy od lata bojkotowali spłatę kredytów hipotecznych.

Banki są również zachęcane do finansowania akwizycji projektów deweloperskich przez deweloperów, którzy są zdrowsi finansowo niż słabsi.

Według Liana Yuejina, dyrektora ds. badań w Instytucie Badań i Rozwoju E-House China, nowa polityka wymaga od instytucji finansowych równego traktowania deweloperów państwowych i prywatnych. Firma badawcza.

„Regulatorzy dokładają wszelkich starań, aby osiągnąć płynne lądowanie w sektorze nieruchomości” – powiedział Bruce Pang, główny ekonomista ds. Chin w Jones Lang LaSalle. Jednak, biorąc pod uwagę środki nakierowane zbyt daleko w kierunku poprawy płynności dla deweloperów, którzy mają problemy z gotówką, powiedział, „te środki prawdopodobnie nie wystarczą, aby uniknąć spowolnienia na rzeczywistym rynku”.

Rebecca Feng przyczyniła się do powstania tego artykułu.

Napisz do Lingling Wei na [email protected], Cao Li na [email protected], a Stella Yifan Xie na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Amerykańska agencja wszczyna śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku samochodowego Tesli, w którym zginęło troje