25 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny dążą do bliższej współpracy policyjnej i bezpieczeństwa na wyspach Pacyfiku

Chiny dążą do bliższej współpracy policyjnej i bezpieczeństwa na wyspach Pacyfiku

SYDNEY (Reuters) – Chiny będą dążyć do zawarcia ogólnoregionalnego porozumienia z prawie tuzinem państw wyspiarskich Pacyfiku, obejmującego współpracę policji, bezpieczeństwa i komunikacji danych, gdy minister spraw zagranicznych Wang Yi będzie gospodarzem spotkania na Fidżi w przyszłym tygodniu, wynika z dokumentów, które Reuters pokazał.

Projekt oświadczenia i pięcioletniego planu działania wysłany przez Chiny na 10 wysp Pacyfiku przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych 30 maja wywołał sprzeciw co najmniej jednego z zaproszonych krajów, co według niego wskazuje na zamiar Chin do dominacji w regionie i „zagraża stabilność regionalna”.

W liście do 21 przywódców Pacyfiku widzianych przez Reutersa, prezydent Sfederowanych Stanów Mikronezji David Panuelo powiedział, że jego kraj będzie naciskał na odrzucenie „z góry ustalonego wspólnego oświadczenia”, ponieważ obawiał się, że może ono wywołać nową „zimną wojnę” między Chinami i Zachód.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że Stany Zjednoczone są świadome planów Wang Yi i „obawiają się, że te zgłoszone umowy mogą być negocjowane w pośpiesznym i nieprzejrzystym procesie”.

Powiedział, że niedawne chińskie umowy dotyczące bezpieczeństwa zostały zawarte przy niewielkich konsultacjach regionalnych, wzbudzając zaniepokojenie w Stanach Zjednoczonych i całym regionie.

„Nie wierzymy, że import sił bezpieczeństwa i metod z Chińskiej Republiki Ludowej pomoże jakiemukolwiek krajowi wyspiarskiemu na Pacyfiku” – powiedział. „Czynienie tego może mieć jedynie na celu rozpalenie napięć regionalnych i międzynarodowych oraz wzbudzenie obaw o ekspansję Pekinu jego aparatu wewnętrznego na Pacyfiku”.

Wang odwiedzi osiem krajów wyspiarskich Pacyfiku, z którymi Chiny utrzymują stosunki dyplomatyczne od 26 maja do 4 czerwca.

W czwartek przybył na Wyspy Salomona, które niedawno podpisały pakt bezpieczeństwa z Chinami pomimo sprzeciwu Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Nowej Zelandii, które obawiają się, że może to zdestabilizować bezpieczeństwo regionalne i dać Chinom przyczółek militarny na Pacyfik.

READ  Film dokumentalny o królowej Elżbiecie II przedstawia „zabawne” chwile przed Jubileuszem

Chiny odrzucają to, twierdząc, że umowa skupia się na kontroli bezpieczeństwa wewnętrznego, a krytyka ze strony państw zachodnich stanowiła ingerencję w suwerenny proces decyzyjny na Wyspie Salomona. Czytaj więcej

Poproszony o odpowiedź na wiadomość po raz pierwszy zgłoszoną przez Reutersa, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział podczas regularnego briefingu medialnego w Pekinie, że nie jest tego świadomy, dodając, że Chiny i kraje Południowego Pacyfiku są „dobrymi przyjaciółmi i partnerami we wzajemnym szacunku i równość.” obopólne korzyści i wspólny rozwój.”

„Absolutnie nie zgadzam się z argumentem, że współpraca między Chinami a wyspiarskimi krajami południowego Pacyfiku rozpocznie nową zimną wojnę” – dodał.

Wizyta Wanga „wzmocni wzajemne zaufanie polityczne, rozszerzy praktyczną współpracę, pogłębi więzi międzyludzkie i zbuduje bliższą wspólnotę przeznaczenia wśród chińskich narodów wyspiarskich Pacyfiku”.

Rząd Sfederowanych Stanów Mikronezji, który ma pakt obronny ze Stanami Zjednoczonymi, a także pakt o współpracy gospodarczej z Chinami, odmówił komentarza Reuterowi w sprawie tego listu.

Price, rzecznik Departamentu Stanu USA, powiedział, że Waszyngton szanuje zdolność krajów regionu do podejmowania suwerennych decyzji, które służą interesom ich obywateli, dodając w odniesieniu do Chin:

„Warto zauważyć, że ChRL ma schemat oferowania nieprzejrzystych i nieprzejrzystych umów z niewielką przejrzystością lub konsultacjami regionalnymi w obszarach związanych z rybołówstwem, związanych z zarządzaniem zasobami, pomocą rozwojową, a ostatnio nawet praktykami w zakresie bezpieczeństwa”.

Nowa wizja

Ogólnoregionalne porozumienie obejmujące bezpieczeństwo i handel między Chinami a wyspami Pacyfiku oznaczałoby przesunięcie punktu ciężkości Pekinu z stosunków dwustronnych na wielostronne stosunki z Pacyfikiem.

Przed spotkaniem na Fidżi Chiny rozesłały projekt dokumentu wspólnej wizji rozwoju krajów wyspiarskich Chin i Pacyfiku, a także pięcioletni plan pracy.

Stwierdza, że ​​Chiny i Wyspy Pacyfiku „wzmocnią wymianę i współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa konwencjonalnego i nietradycyjnego”.

„Chiny będą organizować szkolenia policyjne na średnim i wysokim szczeblu dla krajów wyspiarskich Pacyfiku za pomocą środków dwustronnych i wielostronnych” – czytamy w dokumencie.

READ  Rosja żegna się z „wolną ścieżką do wolności” Michaiła Gorbaczowa Michaił Gorbaczow

Plan działania przewiduje dialog ministerialny na temat zdolności organów ścigania i współpracy policyjnej w 2022 r., a Chiny zapewniają laboratoria kryminalistyczne.

W projekcie oświadczenia zobowiązano się również do współpracy w zakresie sieci danych, bezpieczeństwa cybernetycznego, inteligentnych systemów celnych oraz „przyjęcia zrównoważonego podejścia” do wysp Pacyfiku w zakresie postępu technologicznego, rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego.

Chińska firma telekomunikacyjna Huawei, zakazana w sieciach 5G obsługiwanych przez kilku amerykańskich sojuszników, wielokrotnie była sfrustrowana próbami budowy kabli podmorskich lub obsługi sieci komórkowych na Pacyfiku przez Australię i Stany Zjednoczone, które złożyły konkurencyjne oferty na infrastrukturę krytyczną. pod pretekstem bezpieczeństwa narodowego.

W oświadczeniu proponuje się również strefę wolnego handlu między Chinami a wyspami Pacyfiku oraz wspiera działania w zakresie zmian klimatycznych i zdrowia.

W swoim przesłaniu do innych przywódców Panuelo powiedział, że oświadczenie to zbliży wyspy Pacyfiku, które mają stosunki dyplomatyczne z Chinami, „bardzo blisko orbity Pekinu, nieodłącznie łącząc z nią całą naszą gospodarkę i społeczeństwa”.

Podkreślił niebezpieczeństwo popadnięcia w konflikt w związku z eskalacją napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w sprawie Tajwanu. Czytaj więcej

„Jednak praktyczne implikacje chińskiej kontroli naszej infrastruktury komunikacyjnej, lądów oceanicznych i zasobów w nich oraz naszej przestrzeni bezpieczeństwa, oprócz wpływu na naszą suwerenność, są takie, że zwiększają szanse na wejście Chin w konflikt z Australią, Japonią, Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia” – powiedział.

Dodał, że wprowadzenie przez Chiny przepisów celnych doprowadzi do „zbierania danych biologicznych i masowego nadzoru wjazdu, wjazdu i wyjazdu mieszkańców naszych wysp”.

Skrytykował także brak działań w Australii w sprawie zmian klimatycznych.

Nowy premier Australii Anthony Albanese zobowiązał się w tym tygodniu do zwiększenia finansowania klimatycznego dla wysp Pacyfiku, mówiąc, że zmiany klimatyczne są głównym wyzwaniem gospodarczym i bezpieczeństwa. Czytaj więcej

„Chiny jasno wyraziły swoje zamiary” – powiedziała australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong, zapytana o raport Reutera.

READ  Rekord świata na zapałkę w Wieży Eiffla po zawróceniu

„Tak jak intencje nowego rządu australijskiego. Chcemy pomóc zbudować silniejszą rodzinę na Pacyfiku. Chcemy wnieść nową energię i więcej zasobów na Pacyfik”.

Wong, który w czwartek podróżuje na Fidżi, obiecał zwiększyć możliwości pracy i emigracji do Australii dla mieszkańców wysp Pacyfiku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Kirsty Needham). Dodatkowe raporty Martina Pollarda w Pekinie, Daphne Psaledakis, Simona Lewisa i Davida Bronstroma w Waszyngtonie. Montaż przez Lincoln Fest, Bernard Orr

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.