25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chińska firma Country Garden Company sprzedaje akcje, aby spłacić dług

Chińska firma Country Garden Company sprzedaje akcje, aby spłacić dług

Chińska firma zajmująca się budową domów Country Garden podała w środę, że straciła 7,1 miliarda dolarów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku, zwiększając presję na największego chińskiego dewelopera, który balansuje na krawędzi załamania finansowego.

Straty Country Garden i towarzyszący im brak środków pieniężnych to najnowsza oznaka pogłębiającego się kryzysu w chińskim sektorze nieruchomości, w którym lata nadmiernego zadłużenia wpędziły wielu największych deweloperów w kraju w długi, które z trudem spłacają. Wraz ze spowolnieniem chińskiej gospodarki w ostatnich miesiącach, i tak już pogrążony w stagnacji rynek nieruchomości zatrzymał się, spychając na krawędź Country Garden, którego całkowite zadłużenie wynosi prawie 187 miliardów dolarów.

Strata netto Country Garden Company w ciągu sześciu miesięcy wyniosła 51,5 miliarda juanów w porównaniu z zyskiem w wysokości 1,9 miliarda juanów w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym miesiącu ostrzegł, że spodziewa się znacznych strat, powołując się na „bezprecedensowo trudny okres” dla chińskiej branży nieruchomości.

Firma podała, że ​​przychody wzrosły w pierwszej połowie, ale przyznała, że ​​ograniczyła wielkość sprzedaży nieruchomości, aby utrzymać wielkość sprzedaży i zapewnić „płynne działanie biznesowe”. Wcześniej spółka podała, że ​​zakontraktowana sprzedaż w lipcu spadła o 60 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Country Garden stwierdził w oświadczeniu, że jest zaskoczony „głęboką i utrzymującą się tendencją spadkową na rynku”. Stwierdzono również, że firma nieproporcjonalnie inwestowała w nieruchomości w mniejszych miastach, gdzie pogorszenie koniunktury było poważniejsze.

„Wszystkie te niedociągnięcia doprowadziły do ​​największych trudności, z jakimi borykała się firma od chwili jej założenia” – stwierdził Country Garden.

W środę spółka podała, że ​​w drodze emisji nowych akcji pozyska 34 mln dolarów. Country Garden poinformowało, że planuje w przyszłym tygodniu wyemitować 350,6 miliona akcji po 77 centach hongkońskich za akcję. Dochody zostaną przekazane spółce zależnej Kingboard Holdings Limited z siedzibą w Hongkongu, producenta materiałów i chemikaliów z działem nieruchomości, któremu Country Garden jest winien pieniądze.

READ  Akcje robiące największe ruchy po godzinach: Twitter, Netgear i nie tylko

Country Garden twierdzi, że jest winien swojej spółce zależnej Kingboard Holdings około 200 milionów dolarów, które będą spłacane w ratach, a ostatnia płatność nastąpi w grudniu.

Nowe akcje Country Garden stanowią około 1,3 proc. obecnych akcji spółki. Spółka sprzedaje akcje z 15-proc. dyskontem w stosunku do wtorkowej ceny zamknięcia. Akcje Country Garden spadły w tym roku o 67 procent.

W zeszłym tygodniu firma Country Garden poinformowała, że ​​osiągnęła porozumienie w sprawie sprzedaży 27 procent udziałów w projekcie deweloperskim dotyczącym nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w Guangzhou w południowych Chinach za 177 milionów dolarów.

Country Garden, od sześciu lat największy sprzedawca domów w Chinach, został okrzyknięty szczęśliwcem, który przetrwał burzliwy sektor nieruchomości w Chinach. Zapobiegło to załamaniom płynnościowym, które dotknęły branżę po tym, jak rząd w 2020 r. ograniczył zdolność deweloperów do pożyczania pieniędzy, próbując zapobiec bańce na rynku nieruchomości. W ciągu ostatnich trzech lat kilkudziesięciu deweloperów zbankrutowało, w tym Evergrande, obecnie zbankrutowany deweloper, który kiedyś rzucił wyzwanie Country Garden w walce o dominację w branży.

Ale teraz Country Garden to firma, która stara się uniknąć upadku. W tym miesiącu nie wypłacił dwóch odsetek na rzecz międzynarodowych posiadaczy obligacji. Spółka ma czas do przyszłego tygodnia na spłatę obligacji, w przeciwnym razie nie spłaci zadłużenia. Negocjuje także z wierzycielami opóźnienie spłaty krajowej obligacji o wartości 350 mln dolarów, która ma przypadać na koniec tego tygodnia, do 2026 r.