1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Były dyrektor Coinbase został skazany na dwa lata więzienia w amerykańskiej sprawie dotyczącej wykorzystywania informacji poufnych

Były dyrektor Coinbase został skazany na dwa lata więzienia w amerykańskiej sprawie dotyczącej wykorzystywania informacji poufnych

NEW YORK (Reuters) – Ishan Wahi, były menedżer produktu w Coinbase Global Inc (COIN.O), został skazany we wtorek na dwa lata więzienia w tym, co amerykańscy prokuratorzy nazwali pierwszą sprawą dotyczącą wykorzystywania informacji poufnych w kryptowalutach.

Sędzia okręgowy USA Loretta Prisca skazała 32-letniego Ishana Wahi w sądzie federalnym na Manhattanie po tym, jak oskarżony przyznał się w lutym do dwóch zarzutów spisku w celu popełnienia oszustwa elektronicznego.

Prisca powiedziała podczas rozprawy skazującej, że plan obejmował „kolosalne nadużycie” zaufania Coinbase, dodając, że próby ukrycia tego pokazały, że Wahi i jego współpracownicy wiedzieli, że ich działania były złe.

Jest to jedna z kilku spraw związanych z kryptowalutami wniesionych przez amerykańskich prokuratorów w Nowym Jorku, w tym jedna przeciwko założycielowi FTX, Samowi Bankmanowi-Friedowi, który nie przyznał się do winy.

Prokuratorzy stwierdzili, że Wahi podzielił się poufnymi informacjami ze swoim bratem Nikhilem i ich przyjacielem Sameerem Ramanim na temat aktywów cyfrowych, które mają być notowane na Coinbase, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie.

Według prokuratorów wskazówka pozwoliła trzem mężczyznom zarobić 1,5 miliona dolarów, handlując 55 aktywami cyfrowymi przed ogłoszeniem notowań między czerwcem 2021 r. a kwietniem 2022 r.

Nikhil Wahi przyznał się we wrześniu do konspiracji komunikacyjnej, aw styczniu został skazany na 10 miesięcy więzienia. Ramani wciąż jest na wolności.

Na wtorkowym przesłuchaniu Ishan Wahi wyraził skruchę za swoje czyny i wpływ na jego przyjaciół i rodzinę, z których wielu jest w sądzie.

Wahi powiedział: „Popełniłem ogromny błąd, który będzie szedł za mną przez całe życie”.

Zastępca prokuratora USA Noah Solwijk powiedział podczas przesłuchania, że ​​zachowanie Wahi nie było „jednorazowym błędem”, ale raczej serią wskazówek w ciągu 10 miesięcy.

Wahi zażądał w dokumentach sądowych wyroku nie wyższego niż jego brat, powołując się na inne sprawy biznesowe osób poufnych, które zakończyły się niewielkim lub żadnym więzieniem.

READ  Nienawidzący Robotaxi w San Francisco unieruchamiają pojazdy pachołkami drogowymi

Prokuratorzy wezwali Ishan Wahi do odbycia ponad trzech lat więzienia, aby powstrzymać inne osoby mające dostęp do kryptowaluty przed niewłaściwym wykorzystaniem informacji o firmie.

Prokuratorzy mogą oskarżyć o oszustwo w przypadkach, w których oszustwo zostało użyte w celu uzyskania korzyści finansowych, niezależnie od rodzaju zaangażowanych aktywów. Daje to Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych większą swobodę w ściganiu nadużyć związanych z kryptowalutami niż jego cywilny odpowiednik, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, która ogranicza się do monitorowania rynków akcji.

SEC argumentowała w procesach sądowych, w tym w jednym, który wniosła przeciwko Ishanowi i Nikhilowi ​​Wahi w związku z ich transakcjami, że wiele aktywów cyfrowych to papiery wartościowe. Dokumenty sądowe wykazały, że Ishan Wahi i SEC osiągnęły zasadniczo porozumienie w sprawie ugody, podczas gdy Nikhil Wahi i SEC prowadzą rozmowy ugodowe.

Coinbase powiedział, że nie notuje żadnych papierów wartościowych.

(Reportaż Judy Godoy i Luke’a Cohena w Nowym Jorku; montaż autorstwa Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.