20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bruksela rozpoczyna działania prawne przeciwko polskim orzeczeniom sprzecznym z prawem UE |  Komisja Europejska

Bruksela rozpoczyna działania prawne przeciwko polskim orzeczeniom sprzecznym z prawem UE | Komisja Europejska

ten Komisja Europejska W wyniku eskalacji przedłużającej się wojny między Brukselą a Warszawą, kraj zaczął wszczynać działania prawne przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, które kwestionowały praworządność.

Organ wykonawczy UE powiedział, że istnieją „poważne obawy” dotyczące polskiego trybunału konstytucyjnego i jego najnowszego orzecznictwa, powołując się na orzeczenia kwestionujące prymat prawa UE.

Polski Trybunał Konstytucyjny uderza w sedno prawa i porządku UE Utworzył reżim w lipcu Z ostrzeżeniami o legalnym „Polexicie”, działania narzucone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją.

Polska zaakceptowała nadrzędność prawa UE w 2004 r., ale starała się zakwestionować tę politykę, podczas gdy prawicowy nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (BIS), który doszedł do władzy w 2015 r., poddał krajowe sądy polityczną kontrolę. .

Działania prawne UE są odpowiedzią na orzeczenie z lipca i podobne orzeczenie z października. Wynika to z wieloletniej batalii prawnej o niezawisłość polskich sądów. Na znak, że w Brukseli kończy się cierpliwość, komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reinders powiedział: „Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja nie uległa poprawie. Podstawy prawa i porządku UE, zwłaszcza prymat prawa UE , muszą być szanowane.”

Komisja stwierdziła, że ​​ma „poważne wątpliwości” co do niezależności i bezstronności polskiego trybunału konstytucyjnego. W skład organizacji wchodzą teraz byli posłowie PiS na ławce. Sąd poinformowali sędziowie sądu w stanie spoczynku „Przestał wypełniać swoje konstytucyjne funkcje i obowiązki” Ponieważ jego członkostwo zostało zmodyfikowane.

Polski rząd twierdził, że postępowanie prawne było zamachem na jego suwerenność. „KE chce wszcząć postępowanie i doprowadzić Trybunał Konstytucyjny w Polsce pod prawo UE” Czy napisał to na Twitterze Wiceminister Sprawiedliwości Sebastian Galetta. „To zamach na polską konstytucję i naszą suwerenność”.

Beta Sidlow, która była premierem Polski w latach 2015-2017, jest teraz eurodeputowaną. Czy napisał to na Twitterze: „To nie jest spór prawny, ale zamach na polską konstytucję” [and] Założenie Państwa Polskiego. KE dąży do uzurpowania sobie praw Polski jako suwerennego narodu.

READ  Zrozumienie, co Polska wnosi do stołu

Prawnicy twierdzą, że ruch był ważny, ale opóźniony. „To bardzo satysfakcjonujące, że tak się dzieje i nie ma możliwości, aby Komisja zachowała jakąkolwiek wiarygodność w praworządności, zezwalając na przygody. [the] Polski Trybunał Konstytucyjny Slajd „

Polski rząd ma teraz dwa miesiące na odpowiedź na „formalne powiadomienie” Komisji. Sprawa mogłaby trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co groziłoby nałożeniem na Warszawę dziennych grzywien.

Jest to najnowszy z serii pozwów przeciwko Polsce wszczętych przez komisję, która zablokowała Warszawie dostęp do 35 35,6 miliarda (30,2 miliarda funtów) w funduszu odzyskiwania wirusa Corona z powodu braku niezależnych sądów.