4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Brazylijczyk Lula potępia inwazję na Ukrainę i promuje inicjatywę pokojową

Brazylijczyk Lula potępia inwazję na Ukrainę i promuje inicjatywę pokojową

BRASILIA (Reuters) – Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva potępił we wtorek naruszenie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy i ponownie wezwał do mediacji w celu zakończenia wojny, inicjatywy pokojowej krytykowanej przez ukraiński rząd.

Lula, rozmawiając podczas lunchu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, powiedział, że grupa krajów neutralnych powinna współpracować, aby pomóc w zawarciu pokoju między Rosją a Ukrainą.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak wywołał burzę wśród zachodnich sojuszników, mówiąc w weekend, że przedłużają walki, dostarczając Ukrainie broń.

Rzecznik Białego Domu oskarżył Lulę o „powtarzanie rosyjskiej i chińskiej propagandy bez patrzenia na fakty”. A we wtorek Biały Dom powiedział, że ton Luli „nie był neutralny”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odwiedził w poniedziałek Lulę w Brasilii i podziękował mu za jego wysiłki pokojowe, zauważając, że Brazylia i Rosja wymieniły poglądy na temat trwającego od lat konfliktu na Ukrainie.

Lula przedstawił się jako pośrednik w pokojowym zakończeniu wojny, która rozpoczęła się, gdy Rosja najechała sąsiedni kraj w lutym 2022 r. Jego propozycja, opierając się na brazylijskiej tradycji nieinterwencji i neutralności, wzywa grupę krajów niezaangażowanych w wojnę włączenia do rozmów zarówno Rosji, jak i Ukrainy.

Ukraina skrytykowała propozycję Luli równego traktowania „ofiary i agresora”, a we wtorek zaprosiła prezydenta Brazylii do ogarniętego wojną kraju, by osobiście przekonał się o konsekwencjach rosyjskiej inwazji.

Rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko powiedział, że Ukraina z zainteresowaniem śledzi wysiłki Luli w celu znalezienia rozwiązania wojny. Odrzucił jednak pogląd, który wyrażał, gdyby nie weekend, że kraje, które zbroją Kijów, przedłużają wojnę.

UE odrzuciła też sugestię Luli, by Ukraina i Rosja wzięły odpowiedzialność za wojnę. Rzecznik ds. Zagranicznych Unii Europejskiej Peter Stano powiedział, że wszelka pomoc była skierowana na „uzasadnioną obronę Ukrainy”.

READ  Były poseł USA Amash twierdzi, że ich krewni zginęli w nalocie na kościół w Gazie

Wśród krajów zachodnich jak dotąd prezydent Francji Emmanuel Macron z zadowoleniem przyjął pokojową inicjatywę Luli.

Lula powiedział, że Rosja powinna zwrócić ziemie, które okupowała w zeszłym roku, ale zasugerował, że Ukraina może poświęcić Krym, który siły rosyjskie okupowały w 2014 r., Propozycję odrzucił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski wezwał światowych przywódców do przyjęcia 10-punktowego planu pokojowego, który wraz z wezwaniem do wycofania wojsk rosyjskich i zaprzestania działań wojennych proponuje przywrócenie pierwotnej granicy Ukrainy z Rosją.

(Reportaż Anthony’ego Bodela) Montaż autorstwa Brada Haynesa i Jonathana Otisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.