8 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Polska inflacja rośnie w październiku do 6,8% r/r, wynika ze wstępnych szacunków

CPI w Polsce wzrósł w październiku o 0,9 pp do 6,8% r/r, najwyższego poziomu od maja 2001 r., według wstępnej oceny GUS z 29 października.

Tym samym wzrost cen utrzymuje się na niezmienionym poziomie, przy czym wstępny konsensus na poziomie 0,4 pkt. Październikowy odczyt niemal potwierdza, że ​​Narodowy Bank Polski (NBP) podniesie stopy procentowe po raz drugi w tym roku na posiedzeniu 3 listopada.

Prezes NBP Adam Klubiński powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej NBP podniosła już w październiku stopy procentowe z 40 pb do 0,5%, zaskakując rynki „celowo”. Jednak wraz ze wzrostem inflacji analitycy są optymistyczni, że bieżące wydatki nie potrwają długo.

„NBP powinien dalej zacieśniać politykę pieniężną i oczekiwać podwyżki o 50 pb na przyszłotygodniowym posiedzeniu ustalającym stopy procentowe” – napisał Erstay.

Ceny paliw wzrosły w październiku o 33,9% r/r, po wzroście o 28,6% r/rw poprzednim miesiącu.

Oznacza to, że „inflacja jest często napędzana przez rosnące ceny towarów, ale nie oznacza to, że jest ona wyłącznie po stronie podaży. W warunkach silnego popytu wyższe koszty produkcji są przenoszone na ceny konsumpcyjne, więc inflacja jest wynikiem silniejszego popyt i więcej bodźców finansowych i monetarnych” – powiedział Bank Millennium.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych również zwiększyły swoją roczną dynamikę do 4,9% r/rw październiku po dodaniu 4,4% r/r we wrześniu. Ceny energii wzrosły w dziesiątym miesiącu o 10,2% r/r po wzroście o 7,2% r/r we wrześniu.

Analitycy szacują, że inflacja bazowa wzrosła do 4,5% r/rw październiku – 4,6% r/r z 4,2% r/r we wrześniu.

W ujęciu miesięcznym CPI wzrósł o 1% z 0,6% m/mw październiku, na co wskazuje wskaźnik Flash w poprzednim miesiącu. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,5% m/m, natomiast ceny energii wzrosły w ciągu miesiąca o 3%. Ceny paliw wzrosły o 3,1% m/m.

READ  Korea Południowa i Polska będą współpracować przy budowie nowego centrum lotniskowego pod Warszawą

Perspektywa inflacji jest taka, że ​​20-letni szczyt z października nie jest ostatnim. „CPI ma przekroczyć 7% r/rw listopadzie i osiągnąć 7,5% r/r – 8,0% r/r na początku roku. Nie można jednak wykluczyć najwyższej pozycji – napisał Erstay.

„Widzimy kluczową stopę w latach 2022-2023 na poziomie 2,5% z wysokim ryzykiem” – powiedział ING. Erstay uważa, że ​​do połowy 2022 r. stawki wynoszą 2% -2,5%. PKO BP wygląda tak źle, że do końca 2022 r. będą ołówki na „około 2%” oprocentowaniu.

Aby zmniejszyć wpływ epidemii Govit-19 (koronawirusa), wskaźniki w Polsce spadły gwałtownie do 0,1% od połowy 2020 r., po gwałtownym obniżeniu trzykrotnie. Strategia działała na rzecz utrzymania bankructwa i stopy bezrobocia w Zatoce, w połączeniu z masowym napływem na rynek pieniędzy drukowanych przez rząd. Inflacja kosztów rośnie, już rośnie z powodu czynników zewnętrznych, głównie za pośrednictwem rynków towarowych.