CPI w Polsce wzrósł w październiku o 0,9 pp do 6,8% r/r, najwyższego poziomu od maja 2001 r., według wstępnej oceny GUS z 29 października.
Tym samym wzrost cen utrzymuje się na niezmienionym poziomie, przy czym wstępny konsensus na poziomie 0,4 pkt. Październikowy odczyt niemal potwierdza, że Narodowy Bank Polski (NBP) podniesie stopy procentowe po raz drugi w tym roku na posiedzeniu 3 listopada.
Prezes NBP Adam Klubiński powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej NBP podniosła już w październiku stopy procentowe z 40 pb do 0,5%, zaskakując rynki „celowo”. Jednak wraz ze wzrostem inflacji analitycy są optymistyczni, że bieżące wydatki nie potrwają długo.
„NBP powinien dalej zacieśniać politykę pieniężną i oczekiwać podwyżki o 50 pb na przyszłotygodniowym posiedzeniu ustalającym stopy procentowe” – napisał Erstay.
Ceny paliw wzrosły w październiku o 33,9% r/r, po wzroście o 28,6% r/rw poprzednim miesiącu.
Oznacza to, że „inflacja jest często napędzana przez rosnące ceny towarów, ale nie oznacza to, że jest ona wyłącznie po stronie podaży. W warunkach silnego popytu wyższe koszty produkcji są przenoszone na ceny konsumpcyjne, więc inflacja jest wynikiem silniejszego popyt i więcej bodźców finansowych i monetarnych” – powiedział Bank Millennium.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych również zwiększyły swoją roczną dynamikę do 4,9% r/rw październiku po dodaniu 4,4% r/r we wrześniu. Ceny energii wzrosły w dziesiątym miesiącu o 10,2% r/r po wzroście o 7,2% r/r we wrześniu.
Analitycy szacują, że inflacja bazowa wzrosła do 4,5% r/rw październiku – 4,6% r/r z 4,2% r/r we wrześniu.
W ujęciu miesięcznym CPI wzrósł o 1% z 0,6% m/mw październiku, na co wskazuje wskaźnik Flash w poprzednim miesiącu. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,5% m/m, natomiast ceny energii wzrosły w ciągu miesiąca o 3%. Ceny paliw wzrosły o 3,1% m/m.
Perspektywa inflacji jest taka, że 20-letni szczyt z października nie jest ostatnim. „CPI ma przekroczyć 7% r/rw listopadzie i osiągnąć 7,5% r/r – 8,0% r/r na początku roku. Nie można jednak wykluczyć najwyższej pozycji – napisał Erstay.
„Widzimy kluczową stopę w latach 2022-2023 na poziomie 2,5% z wysokim ryzykiem” – powiedział ING. Erstay uważa, że do połowy 2022 r. stawki wynoszą 2% -2,5%. PKO BP wygląda tak źle, że do końca 2022 r. będą ołówki na „około 2%” oprocentowaniu.
Aby zmniejszyć wpływ epidemii Govit-19 (koronawirusa), wskaźniki w Polsce spadły gwałtownie do 0,1% od połowy 2020 r., po gwałtownym obniżeniu trzykrotnie. Strategia działała na rzecz utrzymania bankructwa i stopy bezrobocia w Zatoce, w połączeniu z masowym napływem na rynek pieniędzy drukowanych przez rząd. Inflacja kosztów rośnie, już rośnie z powodu czynników zewnętrznych, głównie za pośrednictwem rynków towarowych.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com