Nie jest to oficjalne, ponieważ prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Klapiński nie ogłosił oficjalnego zakończenia cyklu podwyżek. Ale ostatnie działania polityczne i raporty potwierdzają, że to rzeczywiście koniec. Oczekujemy braku zmian stóp NBP w tym roku, ale jesteśmy bardziej ostrożni co do średnioterminowych perspektyw inflacji niż bank centralny.
RPP nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych.
Podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Klapiński powiedział, że RPP nie zdecydowała się na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych, ale naszym zdaniem został on skutecznie zakończony. Powiedział, że jego zdaniem „poziom inflacji bazowej nie jest problemem”. Biorąc pod uwagę obecną reakcyjną aktywność Rady, uważamy, że szanse na podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach są niewielkie.
Glapiński, nawiązując do listopadowego raportu Local and Global Outlook, powtórzył, że sytuacja międzynarodowa się pogarsza i że w Niemczech prawdopodobna jest recesja. Glapiński powiedział, że Polska nie jest zbytnio zagrożona recesją, chociaż wzrost PKB może spaść do 0%. Nie odniósł się bezpośrednio do danych strukturalnych PKB za III kw., które wskazywały na słabnącą konsumpcję.
Ścieżka inflacji
Szef NBP zwrócił uwagę, że pojawiają się oznaki globalnej inflacji. Szczyt inflacji w Polsce jest jednak jeszcze przed nami. O tym przekonamy się po podwyżce cen regulowanych w styczniu lub lutym. Ale w drugim kwartale 2023 r. powinien zacząć spadać „stabilnie i szybko”. Powrót inflacji do dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu NBP nastąpi dopiero w 2025 r. Jednak do końca 2023 r. sytuacja jest „pod kontrolą”, a inflacja spadnie do jednocyfrowych wartości. Co najważniejsze, prezydent – naszym zdaniem słusznie – nie przywiązywał zbytniej wagi do spadku inflacji w październiku, wiedząc, że nie jest to jeszcze punkt zwrotny, a lokalny szczyt jeszcze przed nami. (wykres)
Glapiński nie podzielał oczekiwań rynku na obniżki stóp do końca 2023 roku. Podkreślił, że NBP nie zakończył cyklu podwyżek stóp procentowych i jest on wstrzymany. Spodziewamy się, że usłyszymy więcej na ten temat w marcowym programie MBP.
Nasza wizja
Zapowiedzi prezesa NBP o przerwie w cyklu są już nieaktualne. Naszym zdaniem, nawet jeśli Rada formalnie nie podejmie takiej decyzji, cykl faktycznie się zakończył (i nigdy nie będzie). Prof. Glapiński podtrzymuje scenariusz nakreślony w najnowszym projekcie, gdzie CPI osiągnie maksimum w I kw. 2023, a następnie spadnie poniżej 10% r/r pod koniec przyszłego roku, ponieważ krajowa gospodarka unika recesji.
Inne elementy wypowiedzi prezesa wskazują na pewną ostrożność: Glapiński nie pozostawia miejsca na obniżki stóp pod koniec 2023 roku i zwraca uwagę na ryzyka związane z cenami żywności, tarczami antyinflacyjnymi (wpływ proinflacyjny wprowadzony przez rząd). ), skutki uboczne nadmiernej kontroli cen, utrzymująca się inflacja towarów żywnościowych i niepewny rynek towarów.
Naszym zdaniem inflacja bazowa utrzyma się na wysokim poziomie w 2023 roku, obserwujemy też znaczący wzrost inflacji związany z szerokim zamrożeniem cen energii, gazu, ciepła i paliw. Oznacza to, że w 2023 roku nastąpi jeszcze znaczny wzrost cen energii dla dużych firm oraz wzrost cen dla odbiorców detalicznych w 2024 roku.
Widzimy średni CPI na poziomie 14,5% w 2023 r. i ok. 7,5% r/rw 2024 r. Walka z inflacją się jednak nie skończy, bo CPI spadnie do 10% do końca 2023 roku. Biorąc jednak pod uwagę obecne nastawienie Rady, szanse na podwyżkę stóp w tym cyklu są niewielkie.
Rafał Benecki Jest Głównym Ekonomistą ING na Polskę. Adam Antoni Starszy ekonomista w ING Ten post pierwotnie ukazał się w ING myślący Strona główna sieci Web Tutaj.
Zastrzeżenie dotyczące treści: Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, bez względu na środki, sytuację finansową lub cele inwestycyjne konkretnego użytkownika. Informacje te nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej i nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Czytaj więcej
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com