24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce spowolni w lutym do 5,4% r/r

bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce spowolni w lutym do 5,4% r/r

Inflacja bazowa w Polsce, mierząca wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, spadła w lutym do 5,4% r/r (wykresPo wzroście o 6,2% r/rw poprzednim miesiącu Narodowy Bank Polski (NBP) podał 18 marca.

Podobnie jak inne wskaźniki zmniejszającej się inflacji, w lutym inflacja bazowa spadła jedenasty miesiąc z rzędu. GUS podał w zeszłym tygodniu, że w lutym dynamika CPI spowolniła o 1,1 pkt. proc. do 2,8% r/r.

Jednak Santander Bank Polska w komentarzu stwierdził: „Przyspieszenie cen kluczowych składników inflacji – głównie usług – jest wysokie i odbiega od celu inflacyjnego”.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5%, co w obu przypadkach stanowi odchylenie o 1 punkt procentowy.

Nie oczekuje się, aby NBP w najbliższym czasie złagodził politykę pieniężną, gdyż oczekuje na możliwą podwyżkę inflacji, która ma nastąpić w drugiej połowie roku. 5% stawka VAT na podstawową żywność.

Obecnie oczekuje się, że NBP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie do drugiej połowy roku, a ewentualne zmiany nastąpią dopiero po uzyskaniu większej przejrzystości ścieżki inflacji w następstwie decyzji regulacyjnych rządu.

W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła w lutym o 0,5%, po wzroście o 0,4% m/m w styczniu, pokazały także dane NBP.

READ  Dzień 5 Recenzja: Polska pieczęć miejsca Pucharu Świata U17; Mistrzowie Francji, Węgier i Kosowa - FIBA ​​U16 European Challengers 2021