26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biesiadnicy gromadzą się na imprezach sylwestrowych po pandemii COVID-19

Biesiadnicy gromadzą się na imprezach sylwestrowych po pandemii COVID-19

MELBOURNE, Australia (AP) — Biesiadnicy w głównych centrach miast w całej Europie i na Bliskim Wschodzie zaznaczyli początek 2023 roku odliczaniem i fajerwerkami, ponieważ wiele miast na całym świecie świętowało Sylwestra bez ograniczeń po raz pierwszy od początku roku koronawirus pandemia. .

Dzieci tłoczą się na stacji metra w Charkowie na Ukrainie, aby spotkać Świętego Mikołaja i wziąć udział w specjalnym przedstawieniu przed nowym rokiem. Tymczasem niektórzy żołnierze, którzy twierdzili, że zwykle obchodzili to święto z rodzinami, postanowili pozostać w okopach, podczas gdy oni starali się bronić swojego kraju.

Inni na Ukrainie wrócili do stolicy, Kijowa, aby spędzić sylwestra z najbliższymi. Ponieważ rosyjskie ataki nadal wymierzone są w źródła zasilania, pozostawiając miliony bez prądu, nie planuje się żadnych wielkich uroczystości. Na północ wyznaczono godzinę policyjną.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił w sobotę w telewizji „przesłanie o jedności i zaufaniu”. Kilkakrotnie odnosząc się do wojny na Ukrainie, Macron wysłał też wiadomość do „ukraińskich przyjaciół Francji”, mówiąc: „Szanujemy was i podziwiamy”.

„W nadchodzącym roku będziemy niestrudzenie przy was. Pomożemy wam aż do zwycięstwa i będziemy razem budować sprawiedliwy i trwały pokój. Polegajcie na Francji i liczcie na Europę”.

Stambuł, najbardziej zaludnione miasto Turcji, witał rok 2023 ulicznymi uroczystościami i fajerwerkami. W katolickim kościele św. Antoniego na słynnym deptaku w Stambule dziesiątki chrześcijan modliły się o Nowy Rok i świętowały śmierć byłego papieża Benedykta XVI. Watykan poinformował o śmierci Benedykta XVI w wieku 95 lat.

Kraj Pacyfiku, Kiribati, jako pierwszy zapoczątkował Nowy Rok, a zegar tyka do 2023 roku o godzinę przed sąsiadami, w tym Nową Zelandią.

W Auckland wielkie tłumy gromadzą się pod Sky Tower, gdy fajerwerki poprzedzają 10-sekundowe odliczanie do północy. Uroczystości w największym mieście Nowej Zelandii zostały dobrze przyjęte po tym, jak wirus COVID-19 zmusił je do odwołania rok temu.

READ  Liz Truss z Wielkiej Brytanii wyda miliardy funtów na pokrycie rachunków za energię

W portowym mieście Turanga na Wyspie Północnej, około 225 kilometrów (140 mil) od Auckland, wybuchła panika, kiedy dmuchający zamek eksplodował około 100 metrów dalej. Urząd Miasta Tauranga poinformował, że jedna osoba została zabrana do szpitala, a cztery osoby są leczone na miejscu.

Ponad milion ludzi zgromadziło się na nabrzeżu Sydney, aby świętować wielomilionowe wydarzenie na temat różnorodności i integracji. Ponad 7000 fajerwerków zostało wystrzelonych ze szczytu Sydney Harbour Bridge, a kolejne 2000 z pobliskiej Opery.

Stephen Gilbey, producent najważniejszych wydarzeń i festiwali w mieście, powiedział The Sydney Morning Herald, że to „koncert, na który zasługuje Sydney”.

„Mieliśmy dość trudne kilka lat; jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tym roku możemy powitać ludzi z powrotem na wybrzeżach Sydney Harbour, aby świętować słynny na całym świecie sylwester w Sydney”.

W Melbourne, drugim co do wielkości mieście Australii, pokaz sztucznych ogni dla rodzin został pokazany wzdłuż rzeki Yarra, gdy zapada zmierzch, przed drugą sesją o północy.

Władze rządzonej przez wojsko Birmy ogłosiły zawieszenie zwykłej czterogodzinnej godziny policyjnej w trzech największych miastach kraju, aby mieszkańcy mogli świętować Sylwestra. Ale przeciwnicy rządów armii namawiali ludzi do unikania zgromadzeń publicznych z obawy, że siły bezpieczeństwa przeprowadzą zamach bombowy lub inny atak i pociągną ich do odpowiedzialności.

Obawy przed wojną na Ukrainie i wstrząsami gospodarczymi, jakie spowodowała ona na całym świecie, były odczuwalne w Tokio, gdzie Shigeki Kawamura widział lepsze czasy, ale mówi, że potrzebuje darmowego gorącego posiłku w Nowy Rok.

„Mam nadzieję, że wojna na Ukrainie się skończy i ceny się ustabilizują” – powiedział. „Nic dobrego nie przydarzyło się ludziom, odkąd mieliśmy pana Kishidę” – powiedział, odnosząc się do premiera Fumio Kishidy.

Był jednym z kilkuset osób stłoczonych w mroźnej kolejce okrążającej tokijski park, aby otrzymać darmowe noworoczne posiłki sukiyaki, czyli plastry wołowiny gotowanej w słodkim sosie z ryżem.

READ  Rosyjskie embargo na ropę w Europie może naprawić światowy rynek energetyczny

„Mam nadzieję, że nowy rok przyniesie pracę i samodzielność” — powiedział Takaharu Ishiwata, który mieszka w domu opieki i od lat nie znalazł pracy zarobkowej.

Kenji Seino, który kieruje programem posiłków dla bezdomnych Tenohasi, co oznacza „most rąk”, powiedział, że liczba osób przychodzących na posiłki rośnie, ponieważ coraz trudniej jest znaleźć pracę po pandemii koronawirusa, a ceny gwałtownie rosną.

___

Dziennikarze Associated Press Henry Ho w Pekinie, Renata Prieto w Kijowie, Yuri Kajaima w Tokio, Grant Peck w Bangkoku, Zeynep Bilgensoy w Stambule i Thomas Adamson w Paryżu przyczynili się do powstania tego raportu.