16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Białoruska olimpijka Christina Simanuskaya przemawia po ubieganiu się o azyl w Polsce – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Biegacz Christina Simanuskaya podkreśla swoją „niebezpieczną” sytuację Po tym, jak Polska udzieliła jej azylu.

Białoruski Olimpijczyk, 24 lata, powiedział Powiązana prasa Po skrytykowaniu jego trenerów (w usuniętym poście na Instagramie) za zmuszanie go do rywalizacji w sztafecie 4×400 m, przedstawiciele zespołu jasno powiedzieli w tym tygodniu, że „na pewno spotka mnie jakaś kara, kiedy wrócę do domu”. 2020 Tokio olimpijskiChociaż nigdy nie startowała w tym wydarzeniu. Powiedział AP: „Były też cienkie zakamuflowane wskazówki, które będą na mnie czekać”.

Mówi się, że białoruska sprinterka Christina Simanuskaya szuka azylu w Polsce, ponieważ jej trenerzy próbowali zmusić ją do powrotu do ojczyzny w niedzielę. 200m w poniedziałek.

2 sierpnia wiceminister spraw zagranicznych Polski potwierdził, że jego kraj udzieli mu azylu. Jako Marcin Presidax Tweeted„Posiada wizę humanitarną. Polska zrobi wszystko, co niezbędne, aby kontynuować sportową karierę. [Poland] Zawsze oznacza jedność. „

Za Al JazeeraSimanuskaya wylądowała w Warszawie 4 sierpnia po odmowie powrotu do domu z Tokio.

Oszałamiające zdjęcia z Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020

Z Polski rozmawiała z CBS w piątek, 6 sierpnia, mówiąc, że martwi się o swoją rodzinę na Białorusi, mimo że udało jej się uciec w bezpieczne miejsce.

„Moja babcia zadzwoniła do mnie i powiedziała: »Proszę nie wracać na Białoruś«. Dlatego pojechałem do Polski – powiedziała Simanuskaya.

Kontynuowała: „Teraz nie mogę wrócić na Białoruś, ponieważ teraz jest to dla mnie bardzo niebezpieczne. Nie wiem, kiedy mogę wrócić do domu. To jest mój kraj” i „Nie mogę wrócić”.

Członkowie jej zespołu próbowali odesłać ją do domu po jej skargach w mediach społecznościowych Wiadomości CBSOdmówił jednak powrotu na Białoruś na japońskim lotnisku i poprosił o interwencję Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Na początku tego tygodnia rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams ogłosił, że Simanuskaya czuje się „bezpieczna” i ogłosił dochodzenie prowadzone przez organizatorów olimpijskich. New York Times.

READ  Holandia, Polska i Ukraina przypieczętowały kwalifikacje do FIH Hockey5s Women's World Cup 2024

„Zdecydowaliśmy się rozpocząć formalne dochodzenie, które, co zaskakujące, będzie kierowane przez administrację MKOl” – powiedział na konferencji prasowej. „Musimy ustalić wszystkie fakty. Musimy zapytać wszystkich zaangażowanych. To oczywiście może zająć trochę czasu”.

Białoruski Komitet Olimpijski powiedział NYT, że Simanuskaja została wydalona z igrzysk z powodu „stanu emocjonalnego i psychicznego” i że w poniedziałek nie startował w biegu na 200 metrów.

Dzmitry Dauhalionak, przewodniczący Narodowego Komitetu Olimpijskiego Białorusi, odrzucił prośbę AP o komentarz.

Według NYT, MKOl zakazał już prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i jego syna Wiktora Łukaszenki, którzy staną na czele Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego. Krajowi pozwolono wysłać do rywalizacji kolejnych 103 członków zespołu.