28 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Badanie ujawnia, jak starożytni ludzie przetrwali wymieranie klimatyczne 900 000 lat temu

Badanie ujawnia, jak starożytni ludzie przetrwali wymieranie klimatyczne 900 000 lat temu

Około 900 tysięcy lat temu ludzkość była na skraju wyginięcia.

Według wyników badania genomiki opublikowanych w zeszłym roku populacja przodków współczesnej ludzkości spadła do populacji lęgowej liczącej zaledwie 1300 osobników, co spowodowało wyniszczające wąskie gardło, które zepchnęło nas na skraj wyginięcia. Nowe badanie wykazało, że w tym samym czasie miała miejsce masowa migracja ludzi z Afryki.

Jest to odkrycie, które potwierdza wcześniejszą historię spadku liczby ludności i wskazuje, że jedno i drugie łączy wspólny mianownik; Wydarzenie tzw Okres przejściowy środkowoplejstoceńskiktóremu podlegał klimat Ziemi Okres absolutnego zamętu, Wyeliminuj wiele gatunków.

Trudno jest zrekonstruować przemieszczanie się wczesnych ludzi z Afryki do Europy i Azji oraz przez nią. Nasze najlepsze dowody obejmują rzadkie zapisy kości i głównie kamiennych artefaktów, które mogą być trudne do ustalenia. Jednakże dowody sugerują, że nie było to pojedyncze wydarzenie; Wiele fal wczesnych ludzi i przodków Spakowali swoje życie i wyruszyli w długie podróże do nowych środowisk.

W dwóch niedawnych badaniach w oparciu o różne rodzaje analiz powiązano migrację ludzi z wąskimi gardłami populacji. Dokładna lektura ludzkiego genomu wykazała, że ​​około 900 000 lat temu wąskie gardło populacji spowodowało utratę różnorodności genetycznej. W drugim badaniu, opublikowanym kilka tygodni później, zbadano wczesne stanowiska archeologiczne w Eurazji, datując je na okres paleolitu. Wąskie gardło 1,1 miliona lat temu.

Ta rozbieżność utrudnia określenie, które zdarzenie klimatyczne mogło spowodować tymczasowy spadek liczebności lub przynajmniej przyczyniło się do niego, dlatego geolodzy Giovanni Motoni z Uniwersytetu w Mediolanie i Dennis Kent z Uniwersytetu Columbia postanowili spróbować zawęzić rozbieżność. Wąskie gardło rozrządu.

Najpierw naukowcy ponownie ocenili zapisy dotyczące wczesnych miejsc zamieszkania ludzi w całej Eurazji i odkryli grupę stanowisk, które wiarygodnie datowano na 900 000 lat temu. Dla porównania, randki w starszych witrynach wykorzystywane jako dowód wąskiego gardła demograficznego były bardziej niejednoznaczne i Tak kontrowersyjny.

READ  Nowy, niezwykły, powtarzający się szybki błysk radiowy wykryty w odległości 3 miliardów lat świetlnych

Porównali swoje ustalenia z zapisami osadów morskich, które zawierają dowody zmian klimatycznych w postaci izotopów tlenu. Proporcje tlenu uwięzionego w warstwach osadowych wskazują, czy w czasie osadzania się minerałów klimat był cieplejszy, czy chłodniejszy.

Łącznie dane genomiczne i historia lokalizacji homininów sugerują, że wąskie gardło i migracja występowały jednocześnie. W okresie przejściowym w połowie plejstocenu Globalny poziom oceanów spadłAfryka i Azja wyschły, pojawiły się duże plamy suszy. Ludzie żyjący w Afryce musieli stawić czoła strasznym warunkom, które pozbawiły ich żywności i wody. Na szczęście, zgodnie z modelem badaczy, wraz ze spadkiem poziomu mórz udostępniono lądowe drogi do Eurazji i można było jeździć na łyżwach.

Należy pamiętać, że nie oznacza to, że ludzie nie migrowali wcześniej. Rzeczywiście, uduszenie populacji jest na początku hadisów Homo sapiens Jego migracja nastąpiła w tym samym czasie w wyniku zaburzeń klimatycznych, które miały miejsce około 900 tysięcy lat temu.

„Sugerujemy, aby zwiększone odwodnienie podczas Etap izotopu morskiego 22 Co spowodowało rozprzestrzenienie się sawann i obszarów suchych w większości części kontynentu afrykańskiego, zostało przyspieszone Homo Populacje w Afryce przystosowują się lub migrują, aby uniknąć wyginięcia. Piszą w swojej gazecie.

„Gwałtowna migracja w odpowiedzi na ostry bodziec klimatyczny i powiązane z nią sposoby ucieczki mogą wyjaśnić… migrację z Afryki już 0,9 miliona lat temu i przyczynić się do najnowszych dowodów genomicznych we współczesnych populacjach afrykańskich doświadczających wąskiego gardła”.

Wyniki opublikowano w Postępowanie Narodowej Akademii Nauk.