29 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Badanie podłużne Ukrainy |  Runda 14 (czerwiec 2023) – Polska

Badanie podłużne Ukrainy | Runda 14 (czerwiec 2023) – Polska

Spinki do mankietów

O

Od marca 2022 r. IMPACT prowadzi comiesięczne badanie podłużne wśród osób uciekających przed eskalacją działań wojennych na Ukrainie, aby poznać ich wzorce mobilności, potrzeby, ścieżki integracji, zamiary powrotu i to, jak zmieniają się one w czasie. Respondenci zostali początkowo zidentyfikowani na podstawie doboru próby dla wygody osób, które przekroczyły granicę z Ukrainy, a następnie od dnia 28 lutego 2022 r. przeprowadzono z nimi wywiady w ramach gromadzenia danych na przejściach granicznych, punktach tranzytowych i ośrodkach recepcyjnych w Polsce, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Mołdawii. We współpracy z UNHCR.

Od października IMPACT zaczął uzupełniać dotychczasowy model kampaniami informacyjnymi na Viberze i Facebooku. Po wyrażeniu zgody przez respondentów, zespół IMPACT prowadzi z nimi comiesięczne wywiady telefoniczne. Chociaż wyniki nie są statystycznie reprezentatywne, triangulacja z innymi źródłami danych sugeruje, że próba IMPACT w dużym stopniu pokrywa się z innymi źródłami danych dostępnymi na temat populacji będącej przedmiotem zainteresowania pod względem rozmieszczenia geograficznego i pochodzenia społeczno-ekonomicznego.

Niniejsze podsumowanie opiera się na 5540 wywiadach telefonicznych przeprowadzonych zdalnie podczas 14. edycji Podłużnego Badania Uchodźców i Powracających Ukrainy w okresie od 7 do 29 czerwca 2023 r. Punktem odniesienia dla porównania jest Runda 13, która odbyła się w dniach 09.05.2023 – 30.05.2023 r.

W świetle trwającej wojny na Ukrainie niniejszy arkusz informacyjny zawiera migawkową aktualizację doświadczeń i sytuacji wysiedleńców (uchodźców) lub osób powracających z Ukrainy oraz zmian w stosunku do poprzedniej rundy. osoby powracające).
Aby lepiej zrozumieć specyficzną sytuację uchodźców i osób powracających transgranicznie oraz różnice między nimi, poniższą analizę podzielono na dwie części, w których zbadano sytuację respondentów za granicą i respondentów na Ukrainie.

14. edycja badania podłużnego została sfinansowana przez Ukraiński Czerwony Krzyż i Niemiecki Czerwony Krzyż.