1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie administracje PKN Orlen i Lotosu zatwierdzają plan połączenia

Polskie administracje PKN Orlen i Lotosu zatwierdzają plan połączenia

GDAŃSK / WARSZAWA (Reuters) – Największa polska rafineria PKN Orlen i drugi gracz Grupa Lotos poinformowały w czwartek, że ich zarządy zatwierdziły plany fuzji, które po raz pierwszy zostały ogłoszone w 2018 roku, ale zostały opóźnione z powodu „beznadziejnych problemów”.

Obie rafinerie są kontrolowane przez państwo, a połączenie jest częścią szerszego planu PiS.

Spółki poinformowały, że za każdą akcję Lotosu akcjonariusze Lotosu otrzymają 1,075 akcji PKN.

Zainteresowane strony obu grup muszą zatwierdzić transakcję na udziałach, aby połączenie stało się skuteczne. Akcjonariusze posiadający co najmniej 80% akcji Lotosu muszą wyrazić zgodę na warunki połączenia.

Skarb Państwa kontroluje 53,2% Lodos i 27,5% Arlan. PKN zapowiedział w prezentacji, że po fuzji zamknie się z 35,7% akcji.

Oczekuje się, że publiczne zgromadzenia akcjonariuszy odbędą się w lipcu, kiedy to fuzja zostanie zarejestrowana i sfinalizowana w sierpniu.

PKN Orlen ogłosił plany kupna Lotosu w 2018 roku, ale musiał spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. W styczniu PKN sprzedał część swoich aktywów Lotus firmom, w tym Saudi Aramco i MOL z Węgier, ogłaszając, że zakończy przejęcie poprzez wydanie orzeczeń antymonopolowych UE.

Krytycy, w tym kilku byłych polskich ministrów gospodarki, twierdzą, że sprzedaż aktywów Lotosu może doprowadzić do braku przejrzystości dla Mola, który jest właścicielem udziałów w gdańskiej rafinerii i znacznej części jej sieci detalicznej, oraz dominacji rosyjskich paliw w lokalnym rynku. rynek.

Argumenty te zyskały na sile po tym, jak Węgry zablokowały unijne sankcje na rosyjską ropę i rafinerie po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jednak Orlan i rząd przekonują, że fuzja poprawi pozycję rynkową firmy, siłę przetargową i możliwości inwestycyjne.

Akcje Lotosu wzrosły w czwartek o 0,7% do 70,84 zł, a akcje PKN spadły o 0,5% do 71,98 zł. Plan połączenia został ogłoszony po zamknięciu rynku.

READ  Polska vs Holandia na żywo

(1 USD = 4,2598 Slodis)

(Sprawozdawczość Marka Streleckiego, Anny Kober, Adriany Ebert i Anny Panaki; Redagowanie: Kirsten Donovan i David Holmes)