21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Asystent Google został doładowany sztuczną inteligencją.  To może być największa aktualizacja w historii Google.

Asystent Google został doładowany sztuczną inteligencją. To może być największa aktualizacja w historii Google.

Jeśli czujesz teraz trzęsienie ziemi, może to być najnowsze ogłoszenie Google. W ramach jednej z największych aktualizacji w historii Google firma uruchomiła pełną wersję swojego oprogramowania Model AI nowej generacji Gemini. Google zmienia nazwę swojego chatbota z zimno do Gemini, wydając dedykowaną aplikację mobilną Gemini i uruchamiając usługę subskrypcji premium opartą na sztucznej inteligencji. Jednak wiadomością, która będzie miała największy wpływ na Twoje życie, jest to, że firma właśnie dodała Gemini do Asystenta Google. Od teraz miliony ludzi będą prowadzić rozmowy głosowe z jednym z najpotężniejszych modeli sztucznej inteligencji na rynku.

„Każda premiera to wielkie wydarzenie, ale ta jest największa jak dotąd” – powiedziała Sisi Hsiao, wiceprezes Gemini Experiences i Asystent Google, przemawiając na konferencji prasowej. „Dla Google Gemini to coś więcej niż tylko modelka. To naprawdę zmiana sposobu, w jaki myślimy o najnowocześniejszych technologiach i całym ekosystemie, który na nich budujemy, od produktów, które mają wpływ na miliardy użytkowników, po interfejsy API i platformy których programiści i firmy wykorzystują do wprowadzania innowacji.”

Aplikacja mobilna Gemini jest teraz dostępna na urządzeniach z Androidem, a firma dodała także Gemini do aplikacji Google na iOS. Jeśli chcesz korzystać z Gemini Ultra, najpotężniejszej sztucznej inteligencji firmy, możesz wykupić plan, który kosztuje 19,99 USD miesięcznie. W usługach Google prawie wszystko, co dotyczy sztucznej inteligencji, nazywa się teraz Gemini. To duża zmiana w sposobie, w jaki chcesz, aby firma była postrzegana.

Do tej pory Google izolował swoją technologię chatbotów od ogółu społeczeństwa. Nie możesz używać Barda (czatbota Google, który właśnie zmienił nazwę Gemini), chyba że przejdziesz do Prywatna stronaFirma dołożyła wszelkich starań, aby opisać wszystkie swoje narzędzia AI jako „eksperymentalne”. Po prawie roku ostrożności wydaje się, że Google w końcu jest gotowy stanąć za swoimi produktami opartymi na sztucznej inteligencji – w większości.

READ  Mówi się, że EA dąży do sprzedaży lub fuzji

Nowe imię Barda to Bliźnięta i wreszcie ma głos.

Google nadal jest zaniepokojony narzucaniem użytkownikom sztucznej inteligencji, więc na razie powinieneś zwrócić uwagę na Gemini. Ale sztuczna inteligencja Google jest na wyciągnięcie ręki jak nigdy dotąd. Jeśli wykupisz subskrypcję, będziesz mógł przywołać Gemini na urządzeniach z Androidem, mówiąc „Hej, Google” lub naciskając przycisk zasilania na niektórych telefonach – w ten sam sposób, w jaki korzystasz z Asystenta.

Trudno przecenić, jak rewolucyjne będzie dla Google oddanie głosu Gemini, zarówno z perspektywy informatycznej, jak i pod względem sposobu, w jaki zmieni to Twoje quasi-społeczne relacje z najpotężniejszą firmą w Internecie.

Ma to dziwne konsekwencje. Google ma teraz osobowość i możesz rozmawiać z firmą w zupełnie nowy sposób. Oczywiście tak naprawdę nie rozmawiasz z Google, ale tak właśnie będziesz się czuł. Od około dziesięciu lat mogę „rozmawiać” z Google za pośrednictwem Asystenta, ale odpowiedzi w puszkach nigdy nie sprawiały wrażenia prawdziwej rozmowy. Teraz Google jest gotowy do rozmowy.

Zapytaliśmy Hsiao, czy Bliźnięta mają poczucie humoru i jaka jest ich osobowość. Powiedziała, że ​​ludzie uważają Geminis za „interesujący”, ale nie podała żadnych szczegółów.

Asystent nadal tam jest, a jeśli nie podoba Ci się zmiana, możesz zachować starą wersję. Wydaje się jednak prawdopodobne, że długoterminowy plan Google’a zakłada całkowite zastąpienie Asystenta Gemini. Apple podąża podobną ścieżką. Szeroko krążące plotki głoszą, że nadchodzący iOS 18, którego premiera zaplanowana jest na koniec tego roku, będzie zawierał poważną modernizację, która doda Siri sztuczną inteligencję.

Bard nie jest jedynym produktem, który właśnie przeszedł rebranding. Duet AI — narzędzie sztucznej inteligencji, które pomoże Ci w pisaniu i wykonywaniu innych zadań w aplikacjach takich jak Gmail, Dokumenty, Meet i Dysk — wkrótce będzie również nosić nazwę Gemini. Firma Google nie podała harmonogramu tej zmiany.

Co ciekawe, Bliźnięta mogą nie zdawać sobie sprawy, że ma nowe imię.

„Samoświadomość to coś, z czym borykają się modele” – powiedziała Hsiao. „Tak więc, jeśli w czwartek zapytasz: «Jak masz na imię?», a on nadal będzie mógł odpowiedzieć: «Zimno mi», pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu”. Świadczy to o tym, że sztuczna inteligencja w dalszym ciągu jest w pewnym stopniu narzędziem znajdującym się poza kontrolą ludzkości.

READ  Gra Super Mario RPG Switch wyciekła do sieci przed premierą w przyszłym tygodniu

Nowy Google Gemini Ultra kosztuje 19,99 dolarów miesięcznie.

Google zaprezentowało Gemini w grudniu, ale możesz używać tylko Gemini Pro, podstawowego i słabszego poziomu. Teraz konsumenci wreszcie mają dostęp do Gemini Ultra za odpowiednią cenę.

Według Google Gemini Ultra to najbardziej zaawansowana sztuczna inteligencja na rynku. Firma twierdzi, że Gemini Ultra to pierwszy model sztucznej inteligencji, który przewyższa ludzkich ekspertów w standaryzowanym teście zwanym MMLU (Massive Multi-Task Language Understanding), który mierzy wiedzę sztucznej inteligencji i jej umiejętności rozwiązywania problemów w zakresie 57 przedmiotów, takich jak matematyka, fizyka i historia. Prawo, medycyna i etyka.

Nowy format biznesowy AI Google jest bardzo podobny do ChatGPT. Bezpłatna wersja Gemini działa na podstawowym modelu Gemini Pro, podobnie jak bezpłatna warstwa ChatGPT działa na GPT-3.5. Jeśli chcesz mieć pełne możliwości Gemini Ultra, kosztuje to 19,99 USD miesięcznie, czyli o grosz mniej niż kosztuje OpenAI dla GPT-4.

Gemini Ultra ma także inne korzyści. Jest teraz zintegrowany z nową warstwą premium Google One – usługą subskrypcji, która zapewnia więcej miejsca na dane i inne korzyści. Gemini Ultra jest częścią nowego planu Google One AI Premium, który obejmuje wszystkie korzyści pakietu 2 TB miejsca na dane. Jeśli chcesz skorzystać z podglądu, możesz wypróbować bezpłatną wersję próbną przez dwa miesiące. (Jeśli nie chcesz sztucznej inteligencji, zwykły plan 2 TB nadal kosztuje 9,99 USD miesięcznie).

Twój telefon jest teraz urządzeniem AI.

Dzięki Gemini na swoim telefonie trzymasz teraz w ręku wszechstronne urządzenie AI. Jest to prawdopodobnie mniej ekscytujące, niż się wydaje (jeśli w ogóle brzmi ekscytująco). W tym momencie duże modele językowe, takie jak Gemini i ChatGPT, mogą być dobre do podstawowych zadań pisarskich, burzy mózgów, tworzenia obrazów, programowania i wielu innych. Ale to tylko zapowiedź nowej ery informatyki, która nastąpi w ciągu najbliższych kilku miesięcy i będą miały natychmiastowe, początkowo subtelne konsekwencje.

READ  Mortal Kombat 1 wygląda znacznie gorzej na Nintendo Switch, sprawdź porównanie grafiki tutaj

Na przykład już Internet Wypełnione niechcianymi tekstami i obrazami generowanymi przez sztuczną inteligencję. Ta kwestia wkrótce stanie się bardzo napięta. Wczoraj, jeśli chciałeś tworzyć treści dla sztucznej inteligencji, musiałeś tego chcieć na tyle mocno, że ściągnąłeś specjalną aplikację lub stronę internetową. Nie stanowi to ogromnej bariery wejścia, ale wystarczająca niedogodność, aby uchronić nas przed przynajmniej niektórymi z najgorszych impulsów napędzanych przez sztuczną inteligencję ludzkości. Teraz perspektywa stworzenia własnego projektu AI jest o krok od „OK Google”.

Będziesz otrzymywać wiele SMS-ów i e-maili od Gemini i prawdopodobnie zobaczysz wiele halucynacji graficznych AI. Ogólnie rzecz biorąc, świat będzie wypełniony większą liczbą sztucznej inteligencji niż kiedykolwiek wcześniej.

Ale będą też pozytywne skutki. W całej historii komputerów trzeba było tłumaczyć swoje myśli, pragnienia i intencje na język maszynowy, ucząc się predefiniowanych poleceń maszyny i majstrując przy machnięciach i podwójnych kliknięciach. Im bardziej Twój telefon będzie zintegrowany z chatbotami opartymi na sztucznej inteligencji, tym bliżej będziemy świata, w którym nasze urządzenia rozumieją nasze intencje, a także naszych przyjaciół (lub coś mu bliskiego).

Święty Graal polega na tym, że pewnego dnia będziesz mógł poprosić telefon o wykonanie dowolnego zadania za pomocą głosu, a on w większości przypadków Cię zrozumie, niezależnie od tego, jak sformułowasz swoją prośbę. Z punktu, w którym stoimy dzisiaj, taka jest jasna wizja. Rewolucja w informatyce oznacza, że ​​ludzie będą tworzyć aplikacje, funkcje i procesy, które na tym etapie trudno sobie wyobrazić. To wszystko tylko marzenie, ale Google przybliżyło nas o krok. A jeśli czegoś nauczyliśmy się z ostatnich 18 miesięcy szaleństwa sztucznej inteligencji, to tego, że przyszłość jest znacznie bliższa, niż się wydaje.